Bakıda BMT-nin Mərkəzi Asiya Ölkələrinin İqtisadiyyatları üçün Xüsusi Proqramının – SPECA-nın Zirvə görüşü keçirilib Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Zirvə görüşündə iştirak edib
Noyabrın 24-də Bakıda, Heydər Əliyev Mərkəzində BMT-nin Mərkəzi Asiya Ölkələrinin İqtisadiyyatları üçün Xüsusi Proqramının – SPECA-nın iştirakçı ölkələrinin dövlət və hökumət başçılarının Zirvə görüşü keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Zirvə görüşündə iştirak edib.
Azərbaycan Prezidenti Zirvə görüşündə iştirak edən dövlət və hökumət başçılarını qarşıladı.
Hörmətli beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri.
Mən sizi səmimiyyətlə salamlayıram, qonaqlarımıza “Xoş gəlmisiniz!” deyirəm.
Bu il BMT-nin Mərkəzi Asiya Ölkələrinin İqtisadiyyatları üçün Xüsusi Proqramının (SPECA) 25-ci ildönümüdür. Hazırda Azərbaycan SPECA-ya sədrlik edir. İyirmi beş il ərzində ölkələrimiz arasında hərtərəfli əlaqələr uğurla inkişaf edib, ancaq SPECA-ya üzv dövlətlərin Zirvə görüşü ilk dəfə keçirilir. Zirvə görüşünün keçirilməsi ilə əlaqədar Azərbaycanın təşəbbüsünə dəstək verdikləri üçün Mərkəzi Asiya ölkələrinin rəhbərlərinə təşəkkürümü bildirirəm. Bu gün Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan, Türkmənistan və Özbəkistan bir sıra çoxtərəfli formatlarda uğurla əməkdaşlıq edir. Mənim dəvətimlə bu gün Zirvə görüşündə Gürcüstanın və Macarıstanın Baş nazirləri, Körfəz Əməkdaşlıq Şurasının Baş katibi fəxri qonaqlar qismində iştirak edirlər. Əminəm ki, bu tərkibdə keçirilən Zirvə görüşü daha geniş iqtisadi əməkdaşlıq formatına yol açacaq.
SPECA yarananda üzv ölkələr dövlət müstəqilliyinin ilk addımlarını atırdılar. Qarşımızda bir çox problemlər, çağırışlar durmuşdu. Son 25 ildə əsas çağırışlar arxada qalıb, biz dövlət suverenliyimizi möhkəmləndirmiş, beynəlxalq aləmin dəyərli üzvlərinə çevrilmiş və iqtisadi cəhətdən sürətlə inkişaf etmişik. Ölkələrimizi birləşdirən daha bir amil var, o da siyasi sabitlikdir. Sabitlik olmadan heç bir iqtisadi inkişafdan söhbət gedə bilməz. Bu gün dünyanın müxtəlif bölgələrində müharibələr, münaqişələr, qanlı toqquşmalar geniş vüsət alıb. Bizim ölkələrimizdə isə sülh, sabitlik, əmin-amanlıq hökm sürür, inkişaf, quruculuq prosesləri uğurla gedir. Bu, dövlətlərimizin və xalqlarımızın böyük nailiyyəti və uğurudur.
Dünyada uğursuz, asılı, iki və ya daha çox stulda oturmaq istəyən, bir neçə ağaya xidmət edən, özünü daha böyük dövlətlərin qarşıdurma arenasına çevirən ölkələrin sayı az deyil. Onlardan biri Azərbaycanın qonşusu Ermənistandır. Belə ölkələrə, sözün əsl mənasında, müstəqil ölkə demək olmaz. Belə ölkələrin siyasəti xalqlarının iradəsinə əsaslanmır, onların taleyi xarici sponsorların əlindədir. SPECA-ya üzv dövlətlər isə əsl müstəqil ölkələrdir, çünki müstəqil xarici və daxili siyasət aparırlar.
Bu günlərdə BMT Baş Assambleyasında SPECA-nın 25 illiyi ilə əlaqədar qəbul edilmiş qətnaməni alqışlayırıq. BMT-nin himayəsi altında SPECA Etimad Fondu təsis edilmişdir. Azərbaycan Etimad Fonduna 3,5 milyon ABŞ dolları ayıracaq.
SPECA həftəsi ərzində Bakıda təşkil olunan iqtisadi forum ölkələrimiz arasındakı biznes əlaqələrinin inkişafına töhfə verəcək. Bakı Ekspo Mərkəzində təşkil edilmiş sərgi ölkələrimizdə gedən inkişafı əyani şəkildə göstərir.
Azərbaycanı Mərkəzi Asiya ölkələri ilə çoxəsrlik tarixi və mədəni əlaqələr bağlayır. Azərbaycan və Mərkəzi Asiya strateji əhəmiyyəti artmaqda olan vahid tarixi-mədəni və geosiyasi məkandır. Sentyabr ayında mən Düşənbədə keçirilmiş Mərkəzi Asiya Dövlət Başçılarının Zirvə görüşünə ilk dəfə fəxri qonaq kimi dəvət olunmuşam. Dəvətə görə bir daha təşəkkür edirəm. Hazırkı Zirvə görüşünü Düşənbə görüşünün məntiqi davamı kimi qiymətləndirirəm.
Azərbaycanın güclü iqtisadiyyatı müstəqil xarici siyasət kursu həyata keçirməyə imkan yaradır. Son 20 il ərzində Azərbaycanın ümumi daxili məhsulu 4 dəfə artıb. Büdcə gəlirləri 30 dəfədən, xarici ticarət dövriyyəsi isə 10 dəfədən çox artmışdır.
Azərbaycanın birbaşa xarici borcu hazırda ümumi daxili məhsulun təxminən 10 faizini təşkil edir. Valyuta ehtiyatları birbaşa xarici dövlət borcumuzu 10 dəfə üstələyir, yoxsulluq səviyyəsi təxminən 50 faizdən 5,5 faizə düşüb.
Biz ölkəmizdə əlverişli investisiya mühiti yarada bilmişik. Son 20 ildə Azərbaycan iqtisadiyyatına 310 milyard ABŞ dollarından çox sərmayə qoyulub ki, bunun da 200 milyard ABŞ dollarına yaxını qeyri-enerji sektorunun payına düşür.
Son illərdə Azərbaycan özünün nəqliyyat infrastrukturuna milyardlarla ABŞ dolları həcmində sərmayə qoyub, Avrasiyanın Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizləri üzərində yerləşən nəqliyyat və logistika mərkəzlərindən birinə çevrilib.
Hörmətli həmkarlar.
Müstəqilliyimizin ilk illərində ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə tanınan ərazilərinin təxminən 20 faizi Ermənistan tərəfindən işğal edilmişdi. Ermənistanın həyata keçirdiyi etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində bir milyondan artıq azərbaycanlı öz dədə-baba yurdlarından qovulmuşdur.
Otuz ilə yaxın aparılan danışıqlar heç bir nəticə verməmişdir. Çünki Ermənistanın məqsədi işğalı qoruyub saxlamaq idi. 2019-cu ildə Ermənistanın baş nazirinin o vaxt işğal altında olan Xankəndi şəhərində “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” açıqlaması danışıqlar prosesini tamamilə məhv etdi.
2020-ci ilin noyabr ayında Azərbaycan xalqı öz tarixinin ən parlaq Qələbəsinə imza atdı. Azərbaycan 44 günlük Vətən müharibəsində Ermənistanı məğlub etdi və işğala son qoydu. BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul etdiyi və 27 il kağız üzərində qalmış dörd qətnaməsinin icrasını özümüz təmin etdik.
Təəssüf ki, Ermənistan bundan sonra da öz öhdəliklərini yerinə yetirmədi. Azərbaycanın suveren ərazilərində Ermənistan silahlı qüvvələrinin 15 minə yaxın hərbi kontingenti qalmaqda idi. Onlar tərəfindən törədilmiş hərbi təxribatlar nəticəsində hərbçilərimiz həlak olmuşlar.
Buna cavab olaraq və “boz zona”ya son qoyulması məqsədilə bu il sentyabrın 19-20-də biz Qarabağda antiterror tədbirləri keçirdik. Cəmi bir gün ərzində 1992-ci ildə xalqımıza qarşı soyqırımının törədildiyi Xocalı şəhəri də daxil olmaqla, bütün ərazilərimiz üzərində suverenliyimizi tam bərpa etdik və Azərbaycan ərazisində təcavüzkar separatizmə son qoyduq. Bu tarixi Qələbə münasibətilə Azərbaycanı təbrik edən bütün ölkələrə təşəkkürümü bildirirəm.
Hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri həyata keçirilir. Biz sıfırdan yeni şəhərlər və kəndlər inşa edirik. İlkin mərhələdə 100 yaşayış məntəqəsinin, o cümlədən 9 şəhər və 8 qəsəbənin bərpa edilməsi nəzərdə tutulur. Keçmiş məcburi köçkünlər “Böyük Qayıdış” Proqramı çərçivəsində öz dədə-baba yurdlarına qayıdırlar. 2026-cı ilin sonuna qədər 140 min keçmiş məcburi köçkün öz doğma evlərinə qayıdacaq.
Bu ilin avqust ayında Füzuli şəhərində Özbəkistanın hədiyyəsi olan 960 şagird yerlik Mirzə Uluqbəy adına məktəbin açılışı oldu. Qazaxıstanın hədiyyəsi - Kurmanqazı adına yaradıcılıq mərkəzi hazırda Füzulidə inşa edilir və gələn il açılacaq. Bu qardaşlıq dəstəyinə görə Şavkat Miromonoviç Mirziyoyevə və Kasım-Jomart Kemeleviç Tokayevə bir daha təşəkkürümü bildirirəm.
Çıxışımın sonunda dövlət və hökumət başçılarına dəvətimi qəbul edib Zirvə görüşündə iştirak etdiklərinə görə bir daha təşəkkür edir və Zirvə görüşünün əlaqələrimizə yeni təkan verəcəyinə əminliyimi bildirirəm.

Baku hosted Summit of UN Special Program for the Economies of Central Asia – SPECA President of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the Summit
The Summit of heads of state and government of the Member States of the United Nations Special Program for the Economies of Central Asia – SPECA has been held at the Heydar Aliyev Center in Baku.
President Ilham Aliyev welcomed the heads of state and government participating in the Summit.
The head of state addressed the Summit.
- Dear heads of state and government,
Dear representatives of the international organizations,
I extend my sincere greetings to you and welcome our guests.
This year marks the 25th anniversary of the United Nations Special Program for the Economies of Central Asia (SPECA). Currently, Azerbaijan holds the Chairmanship of SPECA. Multifaceted relations between our countries have developed successfully in the past 25 years, yet it is the first-ever Summit of the SPECA Member States. I express my gratitude to the heads of the Central Asian states for supporting Azerbaijan’s initiative on holding the Summit. Today, Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan and Uzbekistan cooperate successfully across a number of multilateral platforms. Upon my invitation, the prime ministers of Georgia and Hungary and the Secretary General of the Gulf Cooperation Council are attending the Summit as the guests of honor. I am confident that the Summit with such a composition will pave the way to a broader format of economic cooperation.
At the time of SPECA’s inception, the Member States were taking their first steps as independent countries. We were facing a multitude of problems and challenges. In the last 25 years, we have overcome the major challenges, strengthened our state sovereignty, become valuable members of the international community and achieved rapid economic development. Another factor uniting our countries is the political stability. Without stability, no economic growth can be achieved. Today, wars, conflicts and bloody clashes are raging in various regions across the globe, whereas, our countries enjoy peace, stability and security, with successful growth and development processes underway. This is a significant accomplishment and success of our states and peoples.
There are quite a few failed and dependent states worldwide trying to sit on two or more chairs, aiming to serve several patrons and eager to turn their countries into an arena of a standoff between bigger states. One of them is Azerbaijan’s neighbor, Armenia. Such countries cannot be viewed as truly independent. The foreign policy of these countries is not based on their people’s will, and their fate lies in the hands of foreign sponsors. Meanwhile, SPECA Member States are truly independent because they pursue independent foreign and domestic policies.
We welcome the recent adoption of the UN General Assembly resolution on the 25th anniversary of SPECA. The SPECA Trust Fund was established under the auspices of the UN. Azerbaijan will allocate 3.5 million US dollars to the Trust Fund.
The economic forum, held on the sidelines of the SPECA Week in Baku, will contribute to fostering business ties between our countries. The exhibition in the Baku Expo Center vividly portrays the development in our countries.
Azerbaijan and the countries of Central Asia are bound by centuries-long historical and cultural ties. Azerbaijan and Central Asia represent a single historical, cultural and geopolitical space, with increasing strategic significance. This September, I was invited for the first time to the Summit of the Heads of Central Asian States in Dushanbe, as the guest of honor. Once again, I express my gratitude for the invitation. I consider today’s Summit as a logical follow-up to the Dushanbe meeting.
Azerbaijan’s robust economy enables the pursuit of an independent foreign policy. In the last 20 years, Azerbaijan’s GDP has grown by four times. Budget revenues have increased by 30 times and foreign trade turnover by more than 10 times.
Azerbaijan’s direct foreign debt currently accounts for 10 percent of its GDP. Foreign exchange reserves exceed our direct foreign debt by 10 times. The poverty level has dropped from 50 to 5.5. percent.
We have succeeded in creating a favorable investment climate in our country. 310 billion USD have been invested in Azerbaijan in the last 20 years, nearly 200 billion USD of which being invested in the non-oil sector of our economy.
In recent years, Azerbaijan has invested billions of dollars in its transportation infrastructure, becoming one of Eurasia’s transportation and logistics hubs located along the East-West and North-South transportation corridors.
In the early years of our independence, nearly 20 percent of our internationally recognized territory was occupied by Armenia. As a result of Armenia’s policy of ethnic cleansing, over one million Azerbaijanis were expelled from their ancestral lands.
Almost 30-year-long negotiations yielded no results, as Armenia aimed to perpetuate the occupation. The statement by Armenia’s prime minister in the then-occupied city of Khankendi “Karabakh is Armenia, full stop” completely ruined the negotiations.
In November 2020, the Azerbaijani people gained the brightest victory of our history. Azerbaijan defeated Armenia in the 44-day Patriotic War and put an end to occupation. We ourselves enforced the four UN Security Council resolutions of 1993 that had remained on paper for 27 years.
Regrettably, even after that, Armenia failed to comply with its obligations. Around 15-thousand-strong military contingent of Armenia’s armed forces were left stationed in Azerbaijan’s sovereign territories. Our military servicemen fell victim to their military provocations.
To counter these threats and to eliminate the grey zone, we conducted an anti-terror operation in Karabakh on 19-20 September. In just one day, we fully restored sovereignty over our entire territory, including the town of Khojaly, where a genocide against our people had been committed in 1992. Azerbaijan eradicated aggressive separatism in its territory. I express my gratitude to all countries who have congratulated Azerbaijan on this historic victory.
Currently, the large-scale restoration and reconstruction works are being carried out across the liberated territories. We are building new cities and villages from scratch. As an initial step, we are planning to restore 100 residential settlements, including nine cities and eight settlements. Former internally displaced persons are returning to their ancestral lands under the Great Return Program. 140 thousand IDPs will return to their homes by the end of 2026.
A school for 960 students named after Mirzo Ulugbek which is Uzbekistan’s present to Azerbaijan, was inaugurated this August in the city of Fuzuli. A gift by Kazakhstan, a creativity center named after Kurmangazy, is under construction and will be unveiled next year in Fuzuli. Once again, I thank President Shavkat Miromonovich Mirziyoyev and President Kassym-Jomart Kemelevich Tokayev for this brotherly support.
In conclusion, I am grateful to the heads of state and government for accepting my invitation and attending the Summit. I express my confidence that this Summit will give a new impetus to our relations.