Astanada Türk Dövlətləri Təşkilatının “Türk Əsri” çağırışı altında 10-cu yubiley Zirvə görüşü keçirilib Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tədbirdə iştirak edib
Noyabrın 3-də Astanada Türk Dövlətləri Təşkilatının “Türk Əsri” çağırışı altında 10-cu yubiley Zirvə görüşü keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tədbirdə iştirak edib.
Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev Prezident İlham Əliyevi, digər dövlət və hökumət başçılarını qarşıladı.
Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev Zirvə görüşünü açaraq qonaqları salamladı. Prezident Kasım-Jomart Tokayev Prezident İlham Əliyevi və Azərbaycan xalqını ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpası münasibətilə təbrik edərək dedi: “Hörmətli İlham Heydər oğlu Əliyevi və Azərbaycan xalqını dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsi münasibətilə təbrik edirəm. Ölkəniz ərazi bütövlüyünü bərpa edib və yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. Bu tarixi addım Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Nizamnaməsinə və Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə uyğun olaraq atılıb”.
Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev Zirvə görüşündəki çıxışında son illər Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın qazandığı uğurlardan söz açaraq dedi: “Sizin də yaxşı bildiyiniz kimi, dost Azərbaycan xalqı Türk dünyasında layiqli yer tutur, böyük hörmətə və nüfuza malikdir. Azərbaycan xalqı son illər əziz dostum İlham Heydər oğlunun rəhbərliyi ilə möhtəşəm uğurlar əldə edir”.
Prezident Şavkat Mirziyoyev, həmçinin Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirdiyi genişmiqyaslı tədbirlərdən danışdı. “Tarixi ədalət zəfər çaldı. Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olan Qarabağın quruculuq ərazisinə çevrilməsi istiqamətində mühüm nəticələr əldə olunur. Avqust ayında Şuşa və Füzuli şəhərlərində olarkən irimiqyaslı quruculuq işlərinin, müasir infrastrukturun yaradılmasının, dağıdılmış mədəni irs obyektlərinin bərpasının şəxsən şahidi oldum. Azərbaycan xalqını böyük Zəfər – ölkənin ərazi bütövlüyünün tam bərpası münasibətilə bir daha səmimi-qəlbdən təbrik edirəm”, - deyə Özbəkistan Prezidenti vurğuladı.
- Hörmətli Kasım-Jomart Kemeleviç,
Hörmətli dövlət və hökumət başçıları,
Əziz dostlar,
İlk növbədə, qonaqpərvərliyə görə Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevə təşəkkür edir və qardaş Qazaxıstana Türk Dövlətləri Təşkilatına qarşıdan gələn sədrliyi dövründə müvəffəqiyyətlər arzulayıram. Türk Dövlətləri Təşkilatına bir il ərzində uğurlu sədrlik münasibətilə qardaş Özbəkistanı təbrik edirəm.
Yenidən Astana şəhərində olmağıma şadam. Bu, son 2 ildə Qazaxıstana üçüncü səfərimdir. Hər səfərimdə Qazaxıstanda uğurlu islahatların və genişmiqyaslı quruculuq işlərinin həyata keçirilməsinin şahidi oluram. Bütün əldə edilmiş uğurlar münasibətilə Qazaxıstan rəhbərliyini təbrik edirəm.
Türk dövlətləri ilə münasibətlərin möhkəmləndirilməsi Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir. Etnik və mədəni köklərimiz, dilimiz, ortaq keçmişimiz münasibətlərimizin təməlini təşkil edir. 2009-cu ildə Naxçıvan Zirvə görüşündən ötən müddət ərzində müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığımız təsisatlanıb, Türk Dövlətləri Təşkilatı uğurlu inkişaf yolu keçib. Bu gün təşkilatımız beynəlxalq səviyyədə böyük siyasi çəkiyə və nüfuza malikdir.
Son iki il ərzində mən Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv və müşahidəçi dövlətlərə 20 səfər etmişəm. Qardaş dövlətlərin rəhbərləri də həmin dövr ərzində Azərbaycana çoxsaylı səfərlər ediblər.
Oktyabr ayında Şuşa şəhərində Birinci Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu təşkil edilmişdir. Fürsətdən istifadə edərək, Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsinə verdiyiniz dəstəyə görə minnətdarlığımı bildirirəm.
Azərbaycan Türk dövlətlərinin iqtisadiyyatına 20 milyard ABŞ dollarından çox sərmayə qoymuşdur. Bunun əsas hissəsi Türkiyəyə qoyulan sərmayədir.
Birgə sərmayə fondlarının yaradılması prosesi başlamışdır. Azərbaycan-Özbəkistan İnvestisiya Fondu və Azərbaycan-Qırğızıstan İnkişaf Fondu yaradıldı.
2022-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə, 2023-cü ilin yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycanın Türk dövlətləri ilə ticarət dövriyyəsi 40 faiz artmışdır.
Münasibətlərimizin inkişafı kontekstində nəqliyyat və logistika sahələri mühüm yer tutur. Azərbaycan Mərkəzi Asiya ölkələri ilə Türkiyə və Avropa bazarları arasında etibarlı tranzit ölkə kimi özünü təsdiqləyib.
Azərbaycan Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin dayanıqlı fəaliyyətinə öz dəyərli töhfəsini verir.
Əfsuslar olsun ki, bu gün dünyanın müxtəlif bölgələrində beynəlxalq hüquq normaları kobudcasına pozulur. Müharibələr, qanlı münaqişələr alovlanır. Belə olan halda, ilk növbədə, ölkələrin müdafiə potensialı təhlükəsizliyin əsas zəmanətinə çevrilir. Hesab edirəm ki, üzv ölkələr arasında təhlükəsizlik, müdafiə, müdafiə sənayesi kimi sahələrdə əməkdaşlıq daha da artmalıdır.
Bildiyiniz kimi, 30 ilə yaxın müddət ərzində Ermənistan Azərbaycan torpaqlarını işğal altında saxlamış və burada qeyri-qanuni qondarma rejim yaratmışdı. Ermənistan tərəfindən həyata keçirilmiş etnik təmizləmə nəticəsində bir milyondan artıq azərbaycanlı öz dədə-baba yurdlarından qovulmuşdur. Ermənistan şəhər və kəndlərimizi yerlə-yeksan etmiş, tarixi və dini abidələrimizi dağıtmış və təhqir etmişdir.
Bütün bu illər ərzində Azərbaycan münaqişəni sülh yolu ilə həll etməyə çalışırdı. Lakin Ermənistanın məqsədi işğala əsaslanan status-kvonu möhkəmləndirmək idi.
Ermənistanın baş nazirinin 2019-cu ildə o vaxt işğal altındakı Xankəndi şəhərində “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” açıqlaması danışıqlara son qoydu. Ermənistan rəhbərliyi o vaxt Azərbaycanı “yeni torpaqlar uğrunda yeni müharibə” ilə hədələyirdi.
2020-ci ildə Ermənistan rəhbərliyinin təxribat xarakterli hərəkətləri və bəyanatları, o cümlədən hərbi təxribatları İkinci Qarabağ müharibəsini qaçılmaz etdi.
2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsinə uyğun olaraq, özünümüdafiə hüququndan istifadə edərək Ermənistanı döyüş meydanında məğlubiyyətə uğratdı və ərazi bütövlüyünü və tarixi ədaləti bərpa etdi. BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmasını tələb edən və 27 il kağız üzərində qalmış 4 qətnaməsinin icrasını özümüz təmin etdik. Cəmi 44 gün ərzində davam edən İkinci Qarabağ müharibəsi 10 noyabr 2020-ci il tarixində Ermənistanın kapitulyasiya aktını imzalaması ilə nəticələnmişdir.
Ermənistanın ölkəmizə qarşı işğalçılıq və etnik təmizləmə siyasətinə baxmayaraq, məhz Azərbaycan Ermənistanla sülh sazişi imzalamağa hazır olduğunu bəyan etdi və beş baza prinsipini təqdim etdi.
2022-ci ildə Ermənistan Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü tanıdığını bəyan etsə də, onun real əməlləri tamamilə məntiqsiz və təzadlı idi. Ermənistan ordusunun qalıqları Azərbaycanın suveren ərazilərində qalmaqda davam edirdi. Ermənistanın baş nazirinin bu il sentyabrın 2-də qondarma qurumun dırnaqarası “müstəqilliyi”ni təbrik etməsi və Qarabağda keçirilmiş 9 sentyabr dırnaqarası “prezident seçkiləri” ölkəmizin ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə hörmətsizlik və birbaşa təhdid idi.
2023-cü il sentyabrın 19-da işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda qanunsuz erməni silahlı birləşmələri tərəfindən qəsdən yerləşdirilmiş minaların partlaması 6 mülki şəxsin və polis əməkdaşının həyatına son qoydu. Bundan sonra Azərbaycan konstitusiya quruluşunun bərpası və qanunsuz hərbi birləşmələrin zərərsizləşdirilməsi məqsədilə lokal xarakterli antiterror tədbirləri həyata keçirdi. 23 saat ərzində bitən əməliyyat nəticəsində Azərbaycan özünün suverenliyini və konstitusiya quruluşunu tam bərpa etdi. Antiterror tədbirləri nəticəsində mülki insanlara və mülki infrastruktura heç bir ziyan dəymədi. Azərbaycan beynəlxalq humanitar hüquqa tam riayət etdi. Bölgəyə iki dəfə səfər edən BMT missiyası bu faktları təsdiq etmişdir.
Üç il əvvəl Vətən müharibəsi başa çatdıqdan dərhal sonra Azərbaycan işğaldan azad olunmuş ərazilərində genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinə başladı. Bu məqsədlə artıq Azərbaycan büdcəsindən 7 milyard ABŞ dolları həcmində vəsait sərf edilib. Növbəti il ən azı 2,4 milyard ABŞ dollarının ayrılacağı nəzərdə tutulur.
Biz Böyük Qayıdış Proqramını icra edirik. Artıq keçmiş məcburi köçkünlər - bu torpaqların əsl sahibləri Laçın və Füzuli şəhərlərinə və üç kəndə qayıdıb. 2026-cı ilin sonunadək Qarabağa və Şərqi Zəngəzura 140 mindən artıq insanın geri dönməsi nəzərdə tutulur.
Füzuli şəhərində inşası başa çatmış məktəbə görə Özbəkistanın Prezidenti Şavkat Mirziyoyevə bir daha minnətdarlığımı bildirirəm. Avqust ayında birgə iştirakımızla məktəbin açılış mərasimini məmnuniyyətlə xatırlayıram. Qazaxıstanın Azərbaycana hədiyyəsi olan Füzuli şəhərində inşa edilən yaradıcılıq mərkəzinə görə Prezident Kasım-Jomart Tokayevə təşəkkürümü bildirirəm. Bunlar Azərbaycan və Özbəkistan, Azərbaycan və Qazaxıstan xalqları arasında olan dostluğun və qardaşlığın təzahürüdür.
Biz böyük Türk dünyasının bir hissəsiyik. Əminəm ki, dostluğumuz, qardaşlığımız əbədi olacaq. Türk Dövlətləri Təşkilatının beynəlxalq nüfuzu daha da artacaq.
Zirvə görüşündə çıxış edən Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarov Azərbaycanın suverenliyinin bərpası istiqamətində hər zaman mühüm addımlar atdığını qeyd edərək dedi: “Bu fürsətdən istifadə edərək bildirmək istəyirəm ki, Qırğızıstan Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünü dəstəkləyir”.
Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan çıxışında Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etməsinin bütün Türk dövlətlərində qürur doğurduğunu və bunun sülh üçün geniş imkanlar açdığını vurğulayaraq dedi: “Can Azərbaycan Qarabağın otuzillik işğalına Vətən müharibəsindən sonra birdəfəlik son qoydu. Bu tarixi uğurdan son dərəcə qürur və sevinc hissi duyuruq. Bununla da bölgəmizdə davamlı sülhə bir addım da yaxınlaşdıq. Açılan fürsət pəncərəsinin dəyərləndirilməsi ən böyük arzumuzdur. Ermənistanın Azərbaycan qarşısında götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirməsi vacibdir. Azərbaycanın qərb bölgəsi ilə Naxçıvanı birləşdirəcək kommunikasiya xəttinin həyata keçirilməsi də böyük önəm daşıyır. Bu xəttin açılması bütün bölgə ölkələrinin rifahına ciddi töhfə verməklə yanaşı, Türkiyəni də Ata yurdumuz olan Orta Asiya ilə birləşdirəcək. Bu prosesin uğurla başa çatdırılması üçün Türk dünyası olaraq Azərbaycana dəstəyimizi davam etdirməliyik”.
Türkiyə Prezidenti Naxçıvan Sazişinə dəyişikliklər edilməsinə dair Protokolla bağlı ardıcıl işlərin görüldüyünü də diqqətə çatdıraraq bildirdi: “Naxçıvan Sazişinə dəyişikliklər edilməsinə dair Protokol Məclisimiz tərəfindən Türk Dövlətləri Əməkdaşlıq Günü olan 3 oktyabr tarixində qəbul edildi. Noyabrın 1-də Protokolun təsdiqlənməsi prosesini başa çatdırdıq. Bütün üzv ölkələri Protokolun ən qısa müddətdə həyata keçirilməsi üçün lazımi addımları atmağa dəvət edirəm”.
Türk dövlətləri arasında enerji sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində də ardıcıl tədbirlərin reallaşdırıldığını vurğulayan Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan qeyd etdi: “Nəhəng enerji və nəqliyyat infrastrukturu layihələri Türk dövlətləri arasında daim əsas və mühüm əməkdaşlıq sahəsi olub. Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft, Bakı-Tbilisi-Ərzurum təbii qaz boru kəmərləri və Trans-Anadolu boru kəməri bunun konkret nümunələridir. Xəzərin təbii qazının Türkiyəyə və Avropaya nəqli həm Türk dövlətlərinin rifahına, həm də Avropanın enerji təhlükəsizliyinə töhfə verəcək. Ölkələrimiz arasındakı nəqliyyat şəbəkəsini inkişaf etdirmək hədəfini də xüsusi vurğulamalıyıq. Bu düşüncə ilə Xəzərdən keçən Şərq-Qərb - Orta Dəhlizin rolunun artırılması istiqamətində səylərimizi davam etdiririk”.
Türkmənistan Parlamenti Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov Türk dövlətləri arasında reallaşdırılan layihələrdən danışaraq dedi: “Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkmənistan marşrutu boyunca Xəzər dənizinədək uzanacaq, sonra Azərbaycana və Türkiyəyə qədər genişləndiriləcək nəqliyyat dəhlizinin yaradılması üzərində iş gedir. Hazırda Türkmənistan qonşu və qardaş ölkələr olan Özbəkistana və Azərbaycana təbii qaz ixrac edir. Eyni zamanda, bizim Türkmənistan qazını Xəzər dənizi və Azərbaycan vasitəsilə Türkiyəyə və gələcəkdə dünya bazarına ixrac etmək imkanımız var. Yaxın gələcəkdə qardaş ölkələr olan Azərbaycana və Türkiyəyə elektrik enerjisi də nəql etmək imkanımız olacaq”.
Macarıstanın Baş naziri Viktor Orban bu Zirvə görüşünün tərəflər arasında əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi istiqamətində xüsusi rolunu vurğuladı. Azərbaycanın uğurlarını görüş iştirakçılarının diqqətinə bir daha çatdıran Viktor Orban bildirdi: “Mən fürsətdən istifadə edərək, regionda sabitliyə nail olunması istiqamətində göstərdiyi səylərdə və Qarabağın bərpası işlərində Prezident Əliyevə çoxlu uğurlar arzulayıram. Cənab Prezident, Sizi nailiyyətləriniz münasibətilə təbrik edirəm”.
Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyev isə görülən işlər haqqında ətraflı məlumat verərək qeyd etdi ki, ötən dövrdə müxtəlif sahələrdə bir sıra mühüm qərarlar qəbul olunub. “İstanbulda BMT-nin Məskunlaşma Proqramının Regional nümayəndəliyinin yaradılmasına dair planlar var. Eyni zamanda, BMT-nin Məskunlaşma Proqramı ilə Azərbaycan arasında tərəfdaşlıq mövcuddur. Xüsusi vurğulamaq istəyirəm ki, sentyabrın sonunda Azərbaycanda Milli Şəhərsalma Forumu uğurla keçirildi”, - deyə Kubanıçbek Ömüralıyev bildirdi.
Sonra Astana aktı və Astana Zirvə görüşünün Bəyannaməsi imzalandı.
Daha sonra mükafatlandırma mərasimi oldu.
Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevə türk xalqlarının inkişafında böyük xidmətlərinə görə Türk Dünyasının Ali Ordenini təqdim etdi.

Astana hosted 10th summit of the Organization of Turkic States under motto “Turk Time” President of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the event
The 10th summit of the Organization of Turkic States has been held under the motto “Turk Time” in Astana.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the event.
President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev welcomed President Ilham Aliyev and other heads of state and government.
Opening the event, President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev greeted the summit participants. Congratulating President Ilham Aliyev and the people of Azerbaijan on the restoration of the territorial integrity of the country, President Kassym Jomart-Tokayev said: “I congratulate dear Ilham Heydar oglu Aliyev and all the people of Azerbaijan on strengthening your statehood. Your country has restored its territorial integrity and entered a new stage in its development. This historic step was taken in accordance with the Charter of the United Nations and resolutions of the UN Security Council.”
In his remarks at the summit, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev spoke about the successes Azerbaijan had achieved under the leadership of President Ilham Aliyev in recent years. He said: “As you know, the friendly people of Azerbaijan occupy a worthy place in the Turkic world and enjoy great respect and authority. The people of Azerbaijan have achieved great successes in recent years under the leadership of my dear friend Ilham Heydar oglu.”
President Shavkat Mirziyoyev also highlighted the ongoing comprehensive measures implemented in Azerbaijan`s liberated territories. “Historical justice has been restored. Important results have been achieved in the direction of turning Karabakh, an integral part of Azerbaijan, into a construction site. While in Shusha and Fuzuli cities in August, I personally witnessed the large-scale construction work, the creation of modern infrastructure, as well as the restoration of destroyed cultural heritage sites. I once again sincerely congratulate the people of Azerbaijan on the occasion of the great Victory – complete restoration of the country's territorial integrity,” the President of Uzbekistan emphasized.
The President of Azerbaijan addressed the summit.
Speech by President of Azerbaijan Ilham Aliyev
- Distinguished President Kassym-Jomart Kemelevich,
At the outset, I thank President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, for the hospitality and wish success to the brotherly Kazakhstan during its upcoming Chairmanship in the Organization of the Turkic States. I congratulate brotherly Uzbekistan on its successful Chairmanship in the Organization of the Turkic States throughout the year.
I am delighted to be in the city of Astana again. This is my third visit to Kazakhstan in the last two years. On my every visit, I witness the implementation of successful reforms and large-scale development works. I congratulate the leadership of Kazakhstan on all achievements.
Solidifying the relations with the Turkic states is among Azerbaijan’s top foreign policy priorities. Our ethnic and cultural roots, language and common past form the foundation of our ties. Over the past period since the Nakhchivan Summit of 2009, our cooperation across different domains has become institutionalized, and the Organization of Turkic States has come a successful way. Today, our organization enjoys huge political weight and prestige at the international level.
In the past two years, I have paid 20 visits to the Member and Observer states of the Organization of the Turkic States. The leaders of the brotherly countries have on multiple occasions visited Azerbaijan within the same period of time.
The First Cultural Forum of the Turkic World was held in October in the city of Shusha. Availing myself of this opportunity I express my gratitude to you for the support extended for the declaration of Shusha as the Cultural Capital of the Turkic World for the year 2023.
Azerbaijan has invested more than 20 billion US dollars in the economy of Turkic states. The main part of the investments is being made to Türkiye.
The process of establishing the joint investment funds is underway The Azerbaijan-Uzbekistan Investment Fund and Azerbaijan-Kyrgyzstan Development Fund have been established.
From January to September of 2023, Azerbaijan’s trade turnover with the Turkic states increased by 40 percent compared to the same period of 2022.
Transportation and logistics occupy an important place in the development of our relations. Azerbaijan has proved to be a reliable transit country between the markets of the Central Asian countries, Türkiye and Europe.
Azerbaijan is making its valuable contribution to the sustainable operation of the East-West transportation corridor.
Regrettably, today, the norms of international law are being flagrantly violated across different parts of the world. Wars and bloody conflicts are inflamed. Under such circumstances, primarily, the countries’ defense capability becomes their main security guarantee. I believe that cooperation between the Member states in such spheres as security, defense and defense industry must be ramped up.
As you know, Armenia kept the territories of Azerbaijan under occupation for almost 30 years and created an illegal puppet regime there. As a result of ethnic cleansing carried out by Armenia, over a million Azerbaijanis were expelled from their ancestral lands. Armenia razed our cities and villages to the ground, destroyed and desecrated our cultural and religious monuments.
All these years, Azerbaijan made efforts to resolve this conflict by peaceful means. However, Armenia was aiming at consolidating the status quo based on occupation.
Armenian Prime Minister’s statement “Karabakh is Armenia, and full stop,” made in the then-occupied city of Khankandi in 2019, put an end to the negotiations. The Armenian leadership was threatening Azerbaijan with a “new war for new territories”.
Provocative actions and statements by the Armenian leadership in 2020, including military provocations, made the Second Karabakh War inevitable.
Azerbaijan using its inherent right to self-defense as enshrined in the article 51 of the UN Charter, defeated Armenia on the battlefield during the 44-day Patriotic War of 2020 and restored its territorial integrity and historical justice. We ourselves ensured the enforcement of the four UN Security Council resolutions demanding the withdrawal of Armenia’s armed forces from Azerbaijan’s occupied territories that had remained on paper for 27 years. The Second Karabakh War that lasted just 44 days ended with the signing of the capitulation act by Armenia on 10 November 2020.
Despite the policy of occupation and ethnic cleansing by Armenia against our country, it was Azerbaijan that declared its readiness to sign the peace treaty with Armenia and presented five basic principles.
Although in 2022 Armenia declared that it recognized Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity, its real actions were totally illogical and controversial. The remnants of Armenia’s armed forces were left stationed on Azerbaijan’s sovereign territory. Armenian Prime Minister’s congratulatory message on the so-called “independence” of the puppet regime on 2 September this year and the so-called “presidential elections” held on 9 September in Karabakh were a disrespect for and a direct threat to our country’s territorial integrity and sovereignty.
An explosion of landmines deliberately planted by the Armenian illegal armed formations in the liberated territories on 19 September 2023 claimed the lives of six civilians and police personnel. In its aftermath, Azerbaijan launched local anti-terror measures to restore its constitutional order and neutralize illegal armed formations. As a result of the operation that ended in 23 hours, Azerbaijan fully restored its sovereignty and constitutional order. No damage was inflicted upon civilians and civilian infrastructure during the anti-terror measures. Azerbaijan fully complied with the international humanitarian law. These facts were corroborated by the UN team that visited the region twice.
3 years ago, immediately after the end of the Patriotic War, Azerbaijan started large-scale restoration and reconstruction works across the liberated territories. 7 billion US dollars of Azerbaijan’s budget funds have already been spent for these purposes. The allocation of at least 2.4 billion US dollars is envisaged for the following year.
We are implementing the Great Return Program. The formerly displaced persons, the rightful owners of these lands, have returned to the cities of Lachin and Fuzuli and three villages. Over 140 thousand people are due to return to Karabakh and East Zangezur by the end of 2026.
I thank again President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev for the school, the construction of which is completed in the city of Fuzuli. I remember with pleasure the school’s opening ceremony in August, which we both have attended. I am grateful to President Kassym-Jomart Tokayev for the Creativity Center, Kazakhstan’s gift to Azerbaijan which is under construction in the city of Fuzuli. All of that is a testimony to the friendship and brotherhood between the peoples of Azerbaijan and Uzbekistan and Azerbaijan and Kazakhstan.
We are part of the great Turkic world. I am confident that our friendship and brotherhood will be eternal. The global reputation of the Organization of the Turkic states will further increase.
Speaking at the summit, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov noted that Azerbaijan had always taken important steps towards restoration of its sovereignty. He said: “I want to take this opportunity to state that Kyrgyzstan supports the territorial integrity of Azerbaijan within the internationally recognized borders.”
In his remarks at the summit, President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdogan emphasized that Azerbaijan's restoration of territorial integrity was a source of pride for all Turkic states and ushered ample opportunities for peace. “We are extremely proud and happy about this historic achievement. With this, we have come one step closer to sustainable peace in our region. It is our greatest desire to take advantage of the opening window of opportunity. It is important for Armenia to fulfill its commitments to Azerbaijan. The implementation of the communication line project that will connect the western region of Azerbaijan with Nakhchivan is also of tremendous importance. The opening of this line will make a significant contribution to the prosperity of all countries of the region, and also connect Türkiye with the land of our ancestors, Central Asia. For the successful completion of this process, we as the Turkic world must continue our support for Azerbaijan.”
The President of Türkiye also pointed out that consistent work was being done on the Protocol on amendments to the Nakhchivan Agreement. “The Protocol on amendments to the Nakhchivan Agreement was adopted by our Parliament on October 3, which is the Day of Cooperation of Turkic States. On November 1, we completed the process of approval of the Protocol. I invite all member countries to take the necessary steps to implement the Protocol as soon as possible.”
President Recep Tayyip Erdogan also emphasized that measures had been taken towards strengthening cooperation in the field of energy between Turkic states. He noted: “Giant energy and transport infrastructure projects have always been the key and important area of cooperation between Turkic states. The Baku-Tbilisi-Ceyhan oil and the Baku-Tbilisi-Erzurum natural gas pipelines, the Trans-Anatolian pipeline are specific examples of that. The transportation of Caspian natural gas to Türkiye and Europe will contribute both to the prosperity of Turkic states and to the energy security of Europe. We should also emphasize the goal of developing the transport network between our countries. With this in mind, we are continuing our efforts to increase the role of the East-West-Middle Corridor passing through the Caspian.”
The Chairman of the People's Council of the National Assembly of Turkmenistan, Gurbanguly Berdimuhamedov, while speaking about the projects being implemented by Turkic states, said: “Work is underway to create a transport corridor that will extend to the Caspian Sea along and cover Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkmenistan, and then expand to Azerbaijan and Türkiye. Currently, Turkmenistan exports natural gas to neighboring and fraternal countries of Uzbekistan and Azerbaijan. At the same time, we have the opportunity to export Turkmenistan's gas through the Caspian Sea to Azerbaijan, Türkiye and world markets in the future. In the near future, we will have the opportunity to transport electricity to Azerbaijan and Türkiye, which are fraternal countries.”
Hungarian Prime Minister Viktor Orban highlighted the special role of this summit in further strengthening the cooperation between Turkic states. Viktor Orban, who once again brought Azerbaijan's successes to the attention of the meeting participants, said: “I wish President Ilham Aliyev continued success in his efforts to achieve stability in the region and the reconstruction of Karabakh. Mr. President, I congratulate you on your achievements.”
Secretary General of the Organization of Turkic States Kubanychbek Omuraliyev provided an insight into the completed works, noting that a number of important decisions were adopted in various areas during the past period. “There are plans to establish a regional representative office of the UN Settlement Program in Istanbul. At the same time, there is partnership between the UN Settlement Program and Azerbaijan. I would like to emphasize that the National Urban Forum was successfully held in Azerbaijan at the end of September,” Kubanychbek Omuraliyev said.
The event was followed by the signing of the Astana Act and Declaration of the Astana Summit.
Then, the awarding ceremony was held.
President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev presented the Supreme Order of Turkic World to President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev for his great contributions to the development of the Turkic peoples.