Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun BMT Təhlükəsizlik Şurasının 9422 saylı iclasındakı Bəyanatı
Təhlükəsizlik Şurasının Albaniya Prezidentliyinə, Şuranın bu iclasına qatılmağa imkan yaratdığı üçün təşəkkür edirəm.
Ermənistanın BMT Təhlükəsizlik Şurasını beynəlxalq ictimaiyyəti yanıltma kampaniyası üçün istismar etməsi məyusedici olsa da, Ermənistanın regional sülh və təhlükəsizliyə törətdiyi çağırışlar barədə Şura və daha geniş beynəlxalq ictimaiyyətə məlumat vermək üçün bu imkandan istifadə edə bilərik.
Əslində öncəliklə vurğulamaq lazımdır ki, Ermənistanın Şuraya müraciəti Azərbaycanın beynəlxalq hüquq, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquqa tam uyğun şəkildə özünün suveren ərazisində icra etdiyi lokal antiterror tədbirləri ilə əlaqədardır.
Buna görə də Ermənistanın Təhlükəsizlik Şurasına növbəti müraciəti BMT Nizamnaməsinin dövlətlərin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmət və onların daxili işlərinə qarışmamaq ilə bağlı tələblərinin açıq formada pozulmasıdır. Şuranın növbəti dəfə belə məsuliyyətsiz şəkildə sui-istifadə edilməsi tamamilə qəbuledilməzdir, bu mötəbər orqanın nüfuzu və etibarına ciddi zərbədir və tamamilə rədd edilməlidir.
Bu həmçinin səmərəsiz və əhəmiyyətsizdir. Əslində bu gün Şura Azərbaycanın Qarabağ regionunun erməni əsilli sakinlərinin hüquq və təhlükəsizliyinə dair iddia edilən narahatlıqlar ilə əlaqədar müzakirələr üçün çağırılanda, ərazidə anti-terror tədbirləri dayandırılmış və bununla da Azərbaycanın Qarabağ regionunun erməni əsilli sakinlərinin praktiki olaraq reinteqrasiyasına imkan yaranmışdır.
Azərbaycan Hökumətinin xüsusi nümayəndəsinin erməni sakinlərin təmsilçisi ilə artıq çoxdan gecikmiş görüşü bu gün Azərbaycanın Yevlax şəhərində baş tutdu.
Görüşdə yerli erməni sakinlər üçün dialoq məqsədilə Azərbaycan Hökuməti tərəfindən təyin edilmiş xüsusi nümayəndə Hökumətin reinteqrasiya ilə bağlı planlarının xülasəsini təqdim etmiş və infrastrukturların bərpası və işləməsi ilə bağlı məsələlər müzakirə olunmuşdur. Sosial və humanitar məsələlərin müzakirəsi kontekstində və erməni sakinlərin müraciəti əsasında uşaq bağçaları və məktəblər, xəstəxanalar və digər fövqəladə xidmətlər sahəsində sosial obyektlərin çalışması üçün yanacağın çatdırılması, eləcə də digər humanitar dəstək tədbirlərinin görülməsi məsələlərinin tezliklə aidiyyəti mərkəzi Hökumət institutları tərəfindən icra olunması gözlənilir.
Belə bir dialoq Azərbaycanın suveren ərazisində ağır silahlanmış qanunsuz hərbi mövcudiyyətə arxalanan erməni tərəfinin əngəlləri səbəbindən mümkün olmamışdı.
Ermənistanın Azərbaycanın Qarabağ regionunun dinc sakinlərinə hücumu kimi beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim etməyə çalışdığı məsələ, əslində Azərbaycanın BMT Nizamnaməsi əsasında özünün suveren ərazisində qanunsuz erməni silahlı birləşmələrini tərksilah etmək ilə bağlı hüquqları ilə tam uyğun olan antiterror tədbirləridir.
Ermənistan özü beynəlxalq öhdəliklərinə nümayişkaranə şəkildə əməl etməməklə Azərbaycanın bu tədbirləri görməsini qaçılmaz etmişdir.
Azərbaycan, Rusiya Federasiyası və Ermənistan liderlərinin 10 noyabr 2020-ci il Üçtərəfli Bəyanatının Azərbaycan tərəfindən pozulmasına dair Ermənistanın Azərbaycanı günahlandırmaq cəhdləri də eyni şəkildə əsassızdır. Tam əksinə, Ermənistan özü qeyd olunan sənədin Azərbaycan ərazilərindən Ermənistan qüvvələrinin çıxarılmasına dair öhdəliklərinə açıq şəkildə əməl etməmişdir.
Bu bəyanatın imzalanmasından ötən son üç il ərzində Ermənistan tank və digər zirehli texnikalar, artilleriya qurğuları, çoxlüləli raket sistemləri, minaatanlar, elektromaqnitik döyüş vasitələri və digər hücum vasitələri kimi ağır silahlarla təchiz olunmuş 10 min nəfərdən artıq silahlı birləşmələri Azərbaycan ərazisində saxlamağa davam etmişdir.
Bu qanunsuz silahlı qüvvələr Ermənistanın bilavasitə hərbi-texniki, logistik və maliyyə dəstəyi ilə, o cümlədən Laçın yolundan sui-istifadə etməklə saxlanırdı. Bu, Ermənistanın özünün revanşist siyasi məqsədləri üçün Azərbaycanın suveren ərazisində separatizmi alovlandırmaq cəhdinin tərkib hissəsi olmuşdur.
Anti-terror tədbirləri Ermənistanın Üçtərəfli Bəyanata əsasən Azərbaycan əleyhinə bütün hərbi fəaliyyətlərin dayandırılması və Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərindən qüvvələrini çıxarmaq barədə götürdüyü öhdəliklərin əksinə olaraq saxladığı silahlı hərbiləşmənin miqyasını nümayiş etdirmişdir.
Sadəcə 24 saat ərzində qanunsuz birliklərin 90-dan artıq postu ələ keçirilmiş, 20 döyüş maşını, 40 artilleriya qurğusu, 30 minaatan, 6 elektromaqnetik döyüş sistemləri və 2 hava hücumundan müdafiə sistemləri zərərsizləşdirilmişdir.
Heç bir suveren dövlət öz ərazisində belə qanunsuz hərbi mövcudluğu qəbul edə bilməz. Azərbaycan da bunu edə bilməz. Azərbaycan özünün bütün sakinlərinin sağlamlığı və təhlükəsizliyini qorumaq məqsədilə beynəlxalq hüquq və öz Konstitusiyasından irəli gələn hüquqlarına tamamilə uyğun hərəkət etmişdir.
Beləliklə, Ermənistanın Azərbaycanın suveren ərazisində qüvvədən qanunsuz istifadə etməklə yeni status-kvo yaratmaq və “təmas xətti məntiqi”nə əsaslanaraq boz zonanı saxlamaqla bağlı sistematik cəhdləri dəf edilmişdir.
Azərbaycan bir neçə həftədir Ermənistan tərəfindən gücləndirilmiş mühəndis-istehkam fəaliyyətləri və qüvvə toplanması fonunda gözlənilən hərbi avantüra barədə xəbərdarlıqlar edirdi.
Biz döyüş mövqelərinin intensiv olaraq şəxsi heyət, zirehli texnika, artilleriya qurğuları və digər atəş qüvvələri ilə gücləndirilməsi, ön birliklərin döyüş hazırlığının artırılması, əlavə səfərbərlik birliklərinin yaradılması, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinə qarşı kəşfiyyat fəaliyyətlərinin genişləndirilməsi, eləcə də təxribat törətmək məqsədilə artıq minalardan təmizlənmiş ərazilərə yeni minalar yerləşdirmək üçün silahlı qüvvələrimizin mövqelərinə sızma cəhdlərini qeydə alır və beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırırdıq.
Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən, son aylarda müxtəlif çaplı silahlardan istifadə etməklə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin mövqelərinin mütəmadi olaraq atəşə tutulması, ərazilərimizin davamlı minalanması, döyüş mövqelərinin gücləndirilməsi, eləcə də Qarabağ regionunda səngər və hərbi sığınacaqların sayının artırılması gərginliyi daha da artırmışdı.
Ermənistan Baş naziri Qarabağ regionu daxil olmaqla Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanımaq barədə öncəki bəyanatının əksinə olaraq, Azərbaycan ərazisində yaradılmış qanunsuz qondarma qurumun “ildönümü” ilə bağlı “təbrik mesajı” göndərməklə növbəti olduqca təxribatçı bir addım atmışdır.
Bu addım, bir daha Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddialarından imtina etmədiyini və bütün mümkün imkanlardan, o cümlədən siyasi, hərbi və maliyyə dəstəyindən istifadə etməklə ərazimizdə separatizmi alovlandırmağı dayandırmaq niyyətinin olmadığını sübut edir.
Ermənistanın Azərbaycan ərazisini işğal etməsi nəticəsində yaradılmış qondarma rejimin qurama “prezident seçkiləri” bəhanəsi ilə qanunsuz fəaliyyəti növbəti son dərəcə təxribatçı xarakterli addım idi. Ermənistan bu addımları ilə Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünün tanınması ilə bağlı verdiyi əvvəlki bəyanatlarını mahiyyətcə heçə endirmək məqsədi güddüyünü açıq şəkildə ortaya qoydu. Bu, Ermənistanın sülh müqaviləsi üzrə danışıqları xoşməramla aparmadığını nümayiş etdirdi.
Ermənistanın məqsədyönlü şəkildə sülh səylərini pozmaq cəhdləri, Azərbaycana qarşı qondarma “blokada” və “humanitar böhran” kimi uydurma ittihamlar əsasında bütün dünyada aparılan qarayaxma kampaniyası ilə eyni zamanda baş verirdi.
18 sentyabr 2023-cü ildə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin erməni əsilli sakinlərinin ehtiyaclarını ödəmək üçün humanitar yüklərin çatdırılması məqsədilə bir neçə marşrutdan istifadə etməklə bağlı təklifinin həyata keçirilməsi ilə Ermənistanın qarayaxma kampaniyası mahiyyət etibarilə iflasa uğradı.
Beləliklə, bir neçə beynəlxalq aktorun, o cümlədən Təhlükəsizlik Şurasının üzvlərinin fəal diplomatik səyləri nəticəsində Ermənistan və onun tabeçiliyində olan qondarma rejimin qanunsuz maneələri ilə bir neçə həftəlik süni ləngimədən sonra nəhayət, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi tərəfindən Ağdam və Laçın vasitəsilə humanitar yüklərin eyni vaxtda çatdırılması həyata keçirildi.
Özünün saxta rəvayətlərini qondarma “humanitar gündəm” adı altında beynəlxalq ictimaiyyətə yeridə bilməyən Ermənistan növbəti gün, 2023-cü il sentyabrın 19-da yenidən yaradıla biləcək gərginliyin Azərbaycana qarşı ittiham oyununa kömək edəcəyinə ümid edərək hərbi təxribata əl atdı.
Erməni diversiya qrupunun Füzuli-Əhmədbəyli-Şuşa yolunda yerləşdirdiyi minaların partlaması nəticəsində 2 mülki yol inşaatçısı faciəvi şəkildə həlak oldu. 4 polis əməkdaşı isə həmin hadisəsinin baş verdiyi əraziyə baxış keçirməyə cəhd edərkən eyni bölgəyə yaxın yerdə quraşdırılmış növbəti minanın partlamasının qurbanı oldular. Eyni zamanda, bu partlayışlar Azərbaycanın daha 6 polisinin ağır yaralanmasına səbəb oldu.
Mina partlayışlarının baş verdiyi ərazi əvvəllər də Azərbaycanın müntəzəm istifadəsində olub. Heç bir şübhə yoxdur ki, bu minalar yaxın zamanda əraziyə sızan erməni diversiya qrupu tərəfindən yerləşdirilib.
Qeyd edilməlidir ki, 2020-ci il Üçtərəfli Bəyanatından sonra Azərbaycanda 2022-ci ilin avqust ayından indiyədək 2021-ci ildə Ermənistanda istehsal edilmiş, ümumilikdə 2,728 mina aşkarlanaraq zərərsizləşdirilib. Belə ki, Azərbaycan-Ermənistan sərhədi boyunca Kəlbəcər və Laçın rayonlarında 1119 mina, Qarabağ İqtisadi Rayonunda isə 1609 mina aşkarlanaraq zərərsizləşdirilib. Ümumilikdə 2020-ci ilin noyabr ayında Üçtərəfli Bəyanatın imzalanmasından bugünədək 314 nəfər minaların qurbanı olmuşdur.
Erməni silahlı qüvvələrinin mülki və hərbi itkilərə səbəb olan təxribat əməllərinə cavab olaraq, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri bu qanunsuz silahlı birləşmələri tərksilah etmək, Azərbaycanın mülki və hərbi heyətinin təhlükəsizliyinə hədə olan birbaşa təhlükəni zərərsizləşdirmək üçün lokal antiterror tədbirlərinə başladı.
Antiterror tədbirləri məhdud və Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə, eləcə də vətəndaşlarımızın təhlükəsizliyinə və rifahına qarşı mövcud təhdidə mütənasib şəkildə həyata keçirilib.
Antiterror tədbirləri müstəsna olaraq Azərbaycanın suveren ərazisindəki legitim hərbi hədəflərin zərərsizləşdirilməsinə yönəlmişdi. Beləliklə, bu tədbirlər Azərbaycanın BMT Nizamnaməsində təsbit olunmuş suveren özünümüdafiə hüququna tam uyğun idi.
Azərbaycan humanitar hüquq normalarına tam uyğun şəkildə hərəkət edərək mülki şəxslərə və mülki infrastruktura dəyən zərərin qarşısını almaq üçün bütün tədbirləri gördü.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin mülki şəxsləri qəsdən hədəfə alması ilə bağlı ittihamlar foto və video dəlillərlə sübut olunduğu kimi əsassız və yalandır.
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi antiterror tədbirlərinin başladığı ilk dəqiqələrdən bir neçə dəfə ictimai bəyanatlar verərək mülki əhalini hərbi obyektlərdən uzaq durmağa çağırmışdır. Oxşar bildirişlər mobil SMS xidməti vasitəsilə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin erməni sakinlərinə də göndərilmişdir. Bu addım, Ermənistanın tabeliyində olan silahlı birləşmələrin yaşayış məntəqələri daxilində məsuliyyətsizcəsinə hərbi texnika və qurğuları yerləşdirmək ehtimalı nəzərə alınaraq atılmışdır.
Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi Azərbaycan qanunlarına və beynəlxalq humanitar hüquq normalarına uyğun olaraq inzibati, sosial, təhsil, tibb, dini və digər obyektlərin mühafizəsi və təhlükəsizliyinin təmin ediləcəyini, qadınlara, uşaqlara, qocalara, fiziki məhdudiyyətli şəxslərə və xəstələrə lazımi tibbi yardım, ləvazimat və digər yardımlar göstərəcəyini elan etmişdir.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələri yalnız qeyri-qanuni hərbi obyektlərin zərərsizləşdirilməsi üçün yüksək dəqiqliyə malik döyüş sursatlarından istifadə etməklə özünü nümunəvi peşəkarlıqla aparıb. Bir sıra video görüntülərdən aydın şəkildə göründüyü kimi, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri mülki şəxslərə dəyə biləcək yan təsirlərdən yayınmaq üçün yaxınlıqda olan legitim hərbi obyektlərə zərbələr endirməkdən qəsdən çəkinib.
Məndən əvvəl səsləndirilən çıxışlar, o cümlədən Ermənistan nümayəndə heyətinin bəyanatında Azərbaycana qarşı əsassız ittihamların tirajlanması fonunda, mən sadəcə Şuranın diqqətini Ermənistan Baş naziri tərəfindən verilən, Qarabağda erməni sakinlərə qarşı birbaşa təhdidin olmaması və onlara qarşı kütləvi zarakılıq törədilməsi ilə bağlı xəbərlərin doğru olmadığının ictimai şəkildə təsdiq edildiyi ən son bəyanata cəlb etmək istəyirəm.
Əməliyyatın başladığı andan etibarən Azərbaycan tərəfi beynəlxalq tərəfdaşlar ilə təmaslarda ardıcıl şəkildə Ermənistan və onun tabeliyində olan Azərbaycan ərazisindəki qondarma rejiminin silahları yerə qoymağa və qanunsuz strukturlarını buraxmağa razılaşdığı anda, anti-terror tədbirlərinin dərhal dayandırılacağını bildirmişdir.
Beləliklə, Rusiya Federasiyasının sülhməramlı kontingentinin komandanlığı vasitəsilə yuxarıda qeyd olunan şərtlərin qəbulu təsdiqləndikdən sonra anti-terror tədbirləri 20 sentyabr 2023-cü il, Bakı vaxtı ilə saat 13:00-dan etibarən dayandırıldı.
Ermənistanın yerli erməni sakinlərlə birgə yaratdığı, təlim keçdiyi və təchiz etdiyi qanunsuz silahlı birləşmələrin tərksilah edilməsi ilə yanaşı, Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazisindən tamamilə çıxarılması ilə bağlı razılıq əldə olunub. Bu razılıq ərazidə olan Rusiya sülhməramlı kontingenti vasitəsilə əldə olunub və Ermənistana tabe olan qondarma qurum tərəfindən təsdiqlənib və ictimaiyyətə açıqlanıb.
Bu, Ermənistan Respublikasının həqiqətən də Azərbaycanın suveren torpağında hərbi cəhətdən mövcudluğunun olması və Üçtərəfli Bəyanatda Azərbaycan ərazilərindən qüvvələrini çıxarmaqla bağlı üzərinə götürdüyü öhdəliyini pozmasına dair əvvəllər sənədləşdirilmiş çoxsaylı faktlara daha bir əlavə idi. Ermənistanın belə bir hərbi mövcudluğu inkar etmək cəhdləri beynəlxalq ictimaiyyəti biabırçı şəkildə aldatmaqdan başqa bir şey deyildi.
Həmçinin, erməni əsilli sakinlərin Azərbaycana reinteqrasiyası ilə bağlı məsələlərin, o cümlədən onların Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası çərçivəsində hüquqlarının və təhlükəsizliyinin birbaşa olaraq onların nümayəndələri ilə Azərbaycan mərkəzi hakimiyyəti arasında müzakirə olunması razılaşdırılıb. Qeyd etdiyim kimi, ilk belə görüş bu gün bir müddət öncə baş tutdu.
Beləliklə, Azərbaycanın həyata keçirdiyi anti-terror tədbirləri qarşıya qoyulan məqsədlərə nail oldu. Əgər Ermənistan Üçtərəfli Bəyanat çərçivəsində üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirsəydi, bu sülh yolu ilə çoxdan əldə oluna bilərdi. Bunun baş verməməsində günahkar yalnız Ermənistandır.
Ermənistanın öz qoşunlarını Azərbaycan ərazisindən tam, dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasına dair öhdəliklərini yerinə yetirməməsi Ermənistanın 30 il əvvəl Azərbaycana qarşı başlatdığı silahlı münaqişənin həlli istiqamətində bütün beynəlxalq səylərin uğursuzluğa düçar olmasına səbəb olub.
Ermənistanın Azərbaycanın suveren ərazisində davam etdirdiyi qeyri-qanuni hərbi mövcudluğu Ermənistan və Azərbaycan arasında münaqişədən sonrakı normallaşma prosesinə, eləcə də münaqişəyə son qoyan və regionda tamamilə yeni reallıqların yaranmasına gətirib çıxaran 10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyanatın imzalanmasından sonra Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin etnik erməni sakinlərinin reinteqrasiyası səylərinə ən ciddi maneə olaraq qalmaqda idi.
Biz ardıcıl və geniş şəkildə prosesə cəlb olunmuş bütün beynəlxalq tərəfdaşların diqqətini bu cür qeyri-qanuni hərbi mövcudluq təhlükəsinə cəlb edirdik.
Təəssüf ki, bağlı qapılar arxasında öz legitim narahatlıqlarımızın etirafı tərəf müqabillərimizin praktiki addımlarında və ictimai mesajlarında öz əksini tapmadı. Ermənistanın məsuliyyətsiz, müharibəni qızışdıran bəyanatlarına və aqressiv hərəkətlərinə beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən adekvat reaksiyanın olmaması bu ölkənin cəzasızlığına və bu kimi addımların atılmasına icazə verilməsinə töhfə oldu, bu da öz növbəsində daha çox hərbi və siyasi təxribatlara səbəb oldu.
Lakin bu ciddi yanlış hesablama idi.
Erməni əsilli sakinlərlə Azərbaycanın mərkəzi hökumət rəsmiləri arasında birbaşa dialoqla müşayiət olunan tərksilah və demilitarizasiyanın praktiki icrasına başlandığı bir vaxtda beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən hazırkı vəziyyətin nəzərdən keçirilməsi aktuallıq və faydalılıq baxımından mövcud reallıqlara uyğun olmalıdır.
Birtərəfli və qərəzli, əsas etibarı ilə Təhlükəsizlik Şurasında bugünkü müzakirələrin çağırılmasının kökündə duran məhdud siyasi mülahizələr və ya lobbi əlaqələrindən irəli gələn yanaşma tamamilə qeyri-məhsuldar və faydasızdır. Belə bir fəaliyyətə arxalanmaq artıq bir neçə dəfə uğursuzluqla nəticələnib.
Bu, yalnız diqqəti real normallaşma prosesindən yayındıra bilər ki, bu da Azərbaycan və Ermənistanın deyil, mövcud fikir ayrılıqlarını öz siyasi məqsədləri üçün sui-istifadə etməkdə davam edən müəyyən kənar qüvvələrin marağındadır.
Beləliklə, 30 il davam etmiş qanlı münaqişədən sonra Ermənistanla Azərbaycan arasında yaxşı qonşuluq münasibətləri qurmaq üçün tarixi imkanın yarandığı hazırki həlledici məqamda bütün beynəlxalq ictimaiyyət, o cümlədən Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən Ermənistanın destruktiv hərəkətləri ilə bağlı risklər və təhdidlərin adekvat şəkildə dərk edilməsi və Ermənistanın beynəlxalq hüquqa zidd əməllərini ört-basdır etmək üçün Təhlükəsizlik Şurasından sui-istifadə etmək cəhdlərinin qəti şəkildə rədd edilməsi olduqca vacibdir.
Ermənistanın destruktiv mövqeyindən irəli gələn bütün ciddi çağırışlara baxmayaraq, Azərbaycan bir daha hər iki ölkənin legitim maraqlarına bərabər və qarşılıqlı hörmət əsasında səmimi dialoqa və danışıqlara hazır olduğunu təsdiqləyir.
Ermənistanın ölkəmə qarşı hərbi təcavüzünün yaralarının hələ də sağalmamasına, şəhər və kəndlərimizin kütləvi dağıdılmasına, müqəddəs yerlərimizin qəsdən təhqir olunmasına baxmayaraq, biz Ermənistana ədalətli və davamlı sülh təklifimizi bir daha təqdim edirik. Ümid edirik ki, Azərbaycanın təklifi nəhayət ki, bu ölkə tərəfindən qarşılıqlı şəkildə qəbul olunacaq.
Digər bir istiqamətdə Azərbaycan Respublikası, ölkəmizin Qarabağ bölgəsinin yerli erməni sakinlərinə onların hüquq və azadlıqlarının Azərbaycanın Konstitusiyası və müvafiq beynəlxalq insan hüquqları mexanizmləri, o cümlədən milli azlıqlara mənsub şəxslər üçün nəzərdə tutulan mexanizmlərə uyğun şəkildə təmin olunmasına dair zəmanət verilməsi istiqamətində qətiyyətli olduğunu bir daha təsdiqləyir. Azərbaycanın müxtəlif etnik, dini və ya linqvistik azlıqları bir millət daxilində birləşdirməsinin qürurlu tarixi vardır. Etnik erməni sakinlər bizim sülhsevər birgə yaşayış modelimizin bir hissəsi olmağa dəvətlidir.
Eyni zamanda, Azərbaycan, bütün dövlətlərin beynəlxalq hüquq çərçivəsində digər dövlətlərin daxili işlərinə qarışmamaq, milli azlıqlara mənsub şəxslərin inteqrasiyası istiqamətində göstərilən səylərə zərbə vurmamaq və qonşu dövlətlərin ərazisində separatizmi qızışdırmaq barədə öhdəliyi olduğunu xatırladır.
Azərbaycan, bölgədə sülh, sabitlik və rifahda səmimi marağı olan bütün beynəlxalq tərəfdaşlarla konstruktiv əlaqəyə açıqdır.

Statement by Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 9422nd Meeting of the UN Security Council
I thank the Albanian Presidency of the Security Council for an opportunity to attend this meeting of the Council.
Although, Armenia’s attempt to exploit the UN Security Council in its campaign to mislead the international community is deplorable, we take this opportunity to once again inform the Council and the wider international community on challenges Armenia poses to regional peace and security.
As a matter of fact, and it needs to be underlined in the very beginning, Armenia’s request to the Council is related to the local counter-terror measures taken by Azerbaijan within its sovereign territory, in full compliance with international law, including international humanitarian law.
Therefore, Armenia’s yet another appeal to the Security Council is a blatant violation of the UN Charter demands on respect for sovereignty and territorial integrity of states, and non-interference with their internal affairs. Such a reckless abuse of the Council for yet another time is utterly inadmissible, is a serious blow to the authority and reputation of this august body, and must be resolutely rejected.
It is also counter-productive and irrelevant. In fact, when the Council is called for a debate today allegedly due to concerns over the rights and security of ethnic Armenian residents of the Garabagh region of Azerbaijan, the counter-terror measures have already been ceased, and dialogue on the reintegration of ethnic Armenian residents of the Garabagh region of Azerbaijan started in practical terms on the ground.
The long overdue meeting of the Special Representative of the Government of Azerbaijan with representatives of Armenian residents took place today in the city of Yevlakh, Azerbaijan.
At the meeting, the special representative assigned by the Government of Azerbaijan for the dialogue with Armenian residents outlined the plans of the Government for reintegration and the issues related to restoration and operation of infrastructures were discussed.
In the context of discussion of social and humanitarian matters, and upon the request of the Armenian residents the delivery of fuel for the use of social facilities, such as kindergartens and schools, hospitals, and other emergency services, as well as other humanitarian support measures are expected to be implemented soon by the relevant central Government institutions.
Such a dialogue was not possible before due to obstruction of the Armenian side, relying on heavy illegal military presence in the sovereign soil of Azerbaijan.
What Armenia tries to present to the international community as an attack on “peaceful” residents of the Garabagh region of Azerbaijan, is in fact local counter-terror measures by Azerbaijan, fully in line with its rights under the UN Charter, to disarm the Armenian armed formations illegally stationed in the sovereign territory of Azerbaijan.
Armenia itself with its brazen and uncorrected disregard to its international obligations made these measures by Azerbaijan unavoidable.
Armenia’s attempt to accuse Azerbaijan of violating the Trilateral Statement of 10 November 2020 of the leaders of Azerbaijan, the Russian Federation and Armenia is equally baseless. On the contrary, it is Armenia that blatantly disregarded its commitment under the mentioned document with respect to withdrawal of its forces from the territory of Azerbaijan.
Throughout the past three years since the signing of this statement, Armenia kept more than ten thousand-strong armed formations equipped with such heavy weaponry as tanks and other armoured vehicles, artillery pieces, multiple rocket launchers, mortars, electromagnetic warfare equipment and other types of offensive arms in the territory of Azerbaijan.
These illegal armed forces were sustained through direct military-technical, logistical and financial support by Armenia, including by abusing the Lachin road, in an attempt to fuel separatism in the sovereign territory of Azerbaijan for the purposes of its revanchist policy.
The counter-terror measures demonstrated the scale of illegal militarization by Armenia despite the commitment it undertook under the Trilateral Statement to cease all military activities against Azerbaijan and withdraw its forces from Azerbaijan’s internationally recognized territory.
In just 24 hours more than 90 military outposts of the illegal formations were taken, 20 combat vehicles, 40 artillery pieces, 30 mortars, 6 electromagnetic warfare (EW) systems, and 2 anti-aircraft missile systems were neutralized.
No sovereign state would tolerate such a heavy illegal military presence on its soil. Nor did Azerbaijan. Azerbaijan acted fully within the rights safeguarded under international law and its Constitution to protect safety and security of all its residents.
Thus, systematic attempts by Armenia to create a new status-quo of illegal use of force and to sustain a gray zone based on the “Line of Contact logic” in the sovereign territory of Azerbaijan was defeated.
Azerbaijan has been warning about the looming military adventure by Armenia for several weeks in light of its intensified military engineering works and forces buildup.
We were registering and bringing to the attention of the international community the intensive reinforcement of battle positions with military personnel, armored vehicles, artillery pieces and other firepower, raising the combat readiness level of forward units, creation of additional mobilization units, expansion of intelligence activities against Azerbaijan’s Armed Forces, as well as incursion into the positions of our armed forces to carry our sabotage by planting new landmines in already demined areas and roads used by civilians.
Systematic shelling of positions of the Azerbaijan’s Armed Forces by the armed formations of Armenia using weapons of various calibers, continued mining of our territories, fortification of battle positions, as well as increase in the number of trenches and military shelters in the Garabagh region of Azerbaijan in the past few months have further escalated the tensions.
Despite its earlier statement regarding Armenia’s recognition of territorial integrity of Azerbaijan that includes the Garabagh region, the Prime Minister of Armenia took yet another extremely provocative step by issuing a “congratulatory message” on the occasion of a so-called “anniversary” of establishment of illegal puppet structure in the territory of Azerbaijan.
This is yet another evidence that Armenia has not abandoned territorial claims against Azerbaijan, and has no intention to stop fueling separatism in our territory by all available means, including through political, military and financial support.
Illegal activity under false pretext of so-called “presidential elections” by the puppet regime created as a result of occupation by Armenia of the territories of Azerbaijan was another extremely provocative step. It made crystal clear that by these actions Armenia aimed at nullifying its previous statements on recognition of sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan. It demonstrated that Armenia is not engaging in negotiations on peace treaty in good faith.
Armenia’s deliberate attempts to undermine peace efforts are not isolated from its world-wide smear campaign against Azerbaijan built upon fabricated accusations of a so-called “blockade” and “humanitarian crisis”.
This campaign essentially collapsed on September 18, 2023, in view of eventual implementation of Azerbaijan’s offer of using multiple routes for delivery of goods to meet the needs of ethnic Armenian residents of the Garabagh region of Azerbaijan.
Thus, following active diplomatic efforts by several international actors, including the Security Council members, a simultaneous delivery of humanitarian goods through Aghdam and Lachin was finally conducted by the International Committee of the Red Cross after weeks of artificial delay caused by illegitimate obstructions by Armenia and its subordinate puppet regime.
Having failed to impose its fake narrative on international community through a so-called “humanitarian agenda”, Armenia resorted to military provocation the next day, September 19, 2023, hoping that a renewed tension will help its blame game against Azerbaijan.
As a result of explosion of mines planted by Armenian sabotage group on the Fuzuli-Ahmadbeyli-Shusha road, 2 civilian road constructors tragically lost their lives. 4 police officers fell victim to another mine explosion in close vicinity of the same area while attempting to inspect the mine incident site. These explosions led to serious wounding of 6 more Azerbaijani police officers.
The area where these mine explosions took place has been under regular use by Azerbaijan before. It leaves no room for doubt that the mines were recently planted by the Armenian sabotage group infiltrated into the area.
It should be noted that since August of 2022, a total of 2,728 landmines manufactured in Armenia in 2021, that is after the 2020 Trilateral Statement, were detected and neutralized in Azerbaijan. They include 1,119 landmines neutralized in the Kalbajar and Lachin districts along the Azerbaijan-Armenia border area. 1,609 landmines were detected in the Garabagh Economic Region. Since the signing of the trilateral statement in November 2020, 314 individuals have fallen victim to landmines.
In response to Armenian armed formations’ subversive acts inflicting civilian and military casualties, the armed forces of Azerbaijan launched local counter-terror measures to disarm these illegal armed formations and neutralize the imminent threat posed to safety and security of Azerbaijani civilian and military personnel.
The counter-terror measures were limited and proportionate to threat posed to sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, as well as safety and well-being of our citizens.
The counter-terror measures exclusively aimed at neutralizing legitimate military targets within sovereign territory of Azerbaijan. As such, it fully aligned with the sovereign right of Azerbaijan to self-defense enshrined in the UN Charter.
Azerbaijan acted in full compliance with norms of humanitarian law. All measures were taken to avoid collateral damage on civilians and civilian infrastructure.
Accusations on intentional and deliberate targeting of civilians by armed forces of Azerbaijan are baseless and false in view of photo and video evidence.
From the very first minutes, the Ministry of Defence of Azerbaijan has made several public statements calling on civilians to stay away from military installations. Similar notifications were sent to the Armenian residents of the Garabagh region of Azerbaijan via mobile SMS service. This is done in view of the reckless attempt by Armenia-subordinated armed formations to deploy military equipment and installations within residential areas.
The Ministry of Defense of Azerbaijan announced that protection and security of administrative, social, educational, medical, religious, and other facilities would be ensured in line with laws of Azerbaijan and norms of international humanitarian law, while women, children, elderly people, people with disabilities and the sick would be rendered necessary medical aid, supplies and other assistance.
The armed forces of Azerbaijan behaved in an exemplary professional manner by using high-precision ammunition to neutralize illegal military installations only.  As several video footages clearly demonstrate, the armed forces of Azerbaijan have deliberately refrained from striking legitimate military targets in order to avoid collateral damage.
In view of certain interventions before me, including the one delivered by the Armenian delegation, that replicated ungrounded accusations against Azerbaijan, I cannot but simply draw the attention of the Council that just few hours ago, the Prime Minister of Armenia in his statement dismissed all these accusations by publicly acknowledging that there is no direct threat to the civilians in Garabagh and that allegations on mass atrocities against them are not true.
From the very beginning, it was consistently communicated by Azerbaijan, including in contacts with international interlocutors, that as soon as Armenia and its subordinate puppet regime in the territory of Azerbaijan agree to put down arms and disband its illegal structures, the counter-terror measures would stop immediately.
This happened on September 20, 2023, when the acceptance of the above-mentioned conditions was confirmed through the command of the peacekeeping contingent of the Russian Federation. Consequently, the local counter-terror measures were halted effective of 13:00 Baku time.
It was specifically agreed that the armed forces of the Republic of Armenia must be fully withdrawn from the territory of Azerbaijan along with the disarmament of illegal armed formations that Armenia had formed with local Armenian residents, trained and supplied.
This agreement was reached through the Russian peacekeeping contingent which is present on the ground, and confirmed and publicly declared by the puppet structure subordinated to Armenia.
This adds to previously documented numerous facts that the Republic of Armenia was indeed militarily present on the sovereign soil of Azerbaijan and was in breach of its commitment under the Trilateral Statement to withdraw from Azerbaijan. Its attempts to deny such a presence were nothing but shameful deception of the international community.
It was also agreed that the issues pertinent to reintegration of the ethnic Armenian residents into Azerbaijan, including their rights and security in the framework of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, would be discussed directly between their representatives and the central Azerbaijani authorities.
As I have already mentioned, the first such meeting took place earlier today and yielded initial positive results. The meetings in this format will continue.
Thus, the counter-terror measures taken by Azerbaijan achieved the set goals. This could have been done peacefully long ago, had Armenia honored its commitments under the Trilateral Statement. It is Armenia, and only Armenia, to be blamed for the fact that it did not happen.
The non-fulfillment by Armenia of its obligations on full, immediate and unconditional withdrawal of forces from the territory of Azerbaijan had been the reason for the failure of all international efforts to settle the armed conflict unleashed by Armenia against Azerbaijan more than 30 years ago.
Continued illegal military presence of Armenia in sovereign territory of Azerbaijan remained the most serious obstacle to a post-conflict normalization process between Armenia and Azerbaijan, as well as to efforts to reintegrate the ethnic Armenian residents of the Garabagh region of Azerbaijan after the signing of the Trilateral Statement on November 10, 2020, under which the conflict was ended and completely new realities emerged in the region.
We have consistently and extensively called the attention of all involved international actors to the danger of such an illegal military presence.
Unfortunately, acknowledgment of our legitimate concerns behind closed doors was not reflected in practical steps and public messages of our interlocutors. The lack of adequate targeted reaction by international community to irresponsible warmongering statements and aggressive actions by Armenia, only contributed to this country’s sense of impunity and permissiveness that led to more military and political provocations.
But, it was a grave miscalculation.
At a time when practical implementation of disarmament and demilitarization on the ground starts, accompanied by direct dialogue between Armenian residents and central Azerbaijani officials, the consideration of the situation by international community should correspond to existing realities in order to remain relevant and helpful.
On the contrary, one-sided and biased approach driven by short-sighted political considerations or lobby connections, which mostly is at the core of calling this debate at the Security Council, is utterly counter-productive and unhelpful. Reliance on such a course of action failed on several previous occasions.
This can only lead to distracting the focus from real process of normalization, which is not in interest of either of Azerbaijan or Armenia, but please the whims of certain outside forces that continue to manipulate existing differences for their own political purposes.
Therefore, at this critical time when there is a historic opportunity to eventually establish good-neighborly relations between Armenia and Azerbaijan after 30-year-lasted bloody conflict, it is ever more important for entire international community, including the Security Council, to adequately comprehend the risks and threats associated with Armenia’s destructive actions, and to resolutely desist Armenia’s brazen attempts to exploit the Security Council to whitewash its internationally wrongful acts.
Despite all serious challenges stemming from Armenia’s destructive position, Azerbaijan once again reaffirms its readiness for a genuine dialogue and negotiations on the basis of equal and reciprocal respect for each other’s legitimate interests.
We once again extend our offer of a just, fair and lasting peace to Armenia, notwithstanding the unhealed wounds of its armed aggression against my country, massive devastations of our cities and villages, deliberate desecration of our holy places. We hope this offer by Azerbaijan will finally be reciprocated by this country.
On a different track, the Republic of Azerbaijan reaffirms its determination to guarantee to ethnic Armenian residents of the Garabagh region of Azerbaijan all rights and freedoms in line with its Constitution and relevant international human rights mechanisms, including those safeguarded for persons belonging to national minorities.  Azerbaijan has a proud history of uniting different ethnic, religious or linguistic minorities within one nation. Ethnic Armenian residents are welcome to be part of our peaceful co-existence model.
At the same time, Azerbaijan reminds the obligation of all States under the international law on non-interference with internal affairs of other States, not undermining the integration of persons belonging to national minorities or fueling separatism in the territory of neighboring states.
Azerbaijan remains open to constructive engagement with all international partners who have genuine interest in peace, stability and well-being in our region.