Bakıda Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun Zirvə görüşü işə başlayıb Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Zirvə görüşündə iştirak edir
Martın 2-də Bakıda Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun Zirvə görüşü işə başlayıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Zirvə görüşündə iştirak edir.
Prezident İlham Əliyev Zirvə görüşündə iştirak edən Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının Baş naziri Ayman Benabderrahmanı, Keniyanın Baş naziri Uakylif Musalia Mudavadini, Tanzaniyanın Vitse-prezidenti Filip İsdor Mpanqonu, Kuba Respublikasının Vitse-prezidenti Salvador Antonio Valdes Mesanı, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Ali Şurasının üzvü, Ras əl-Xeymə Əmirliyinin hakimi Əlahəzrət Şeyx Saud Bin Saqr Al Qasimini, Qabonun Vitse-prezidenti xanım Rouz Kristian Ossuka Rapondanı, BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının prezidenti Tsaba Körösini, Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin Sədri xanım Jelka Tsviyanoviçi, İraq Respublikasının Prezidenti Əbdüllətif Camal Rəşidi, Liviyanın Prezident Şurasının sədri Məhəmməd Yunis Əl-Mənfini, Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədovu, Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyevi qarşıladı.
Qoşulmama Hərəkatına sədrlik edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tədbiri açaraq dedi:
-Zati-aliləri, hörmətli nümayəndələr, xanımlar və cənablar.
Sizin hamınızı Bakıda, Azərbaycanda, Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun sammit səviyyəli görüşündə ürəkdən salamlayıram. Üç ildən bir qədər çox əvvəl elə həmin bu zalda Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi qəbul etdi. Qürurla deyə bilərəm ki, bu Hərəkat son bir neçə ildə beynəlxalq münasibətlərdə mühüm aktorlardan biri olub. Müzakirələrimizə başlamazdan əvvəl sizin diqqətinizi bir məqama cəlb etmək istəyirəm. Hamınız bildiyi kimi, bir neçə həftə bundan əvvəl Türkiyədə və Suriyada dağıdıcı zəlzələ baş verib. Müasir dövrün ən faciəli təbii fəlakətlərindən biri olan bu zəlzələ on minlərlə insanın həyatına son qoyub. Zirvə görüşünün bütün iştirakçılarını ayağa qalxmağa və həlak olanların xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla anmağa dəvət edirəm. Allah rəhmət eləsin! Sağ olun!
Bu dəhşətli fəlakətlə əlaqədar dərindən kədərləndiyimizi bildirir, həlak olanların ailələrinə və yaxınlarına başsağlığı verir, yaralananların tezliklə sağalmasını arzu edirik.
İndi isə müzakirələrə başlaya bilərik. İclası açmazdan əvvəl onun gündəliyi təsdiq edilməlidir. Sammit səviyyəli görüşün ilkin gündəliyi nümayəndə heyətləri arasında yayılıb. Belə hesab edə bilərəmmi ki, gündəlik barədə etirazlar yoxdur? Sağ olun! Beləliklə, sammit səviyyəli görüşün gündəliyini təsdiq olunmuş hesab edirəm. İndi isə mən Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi çıxış edəcəyəm.
Hörmətli nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri.
Mən sizin hamınızı Bakıda Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun pandemiyadan sonrakı bərpaya həsr olunmuş sammit səviyyəli görüşündə salamlayıram.
2019-cu ildə Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatı ölkələrinin yekdil qərarı ilə 2019-2022-ci illər üzrə Qoşulmama Hərəkatına sədrliyinə başladı. Sədrliyimizin müddəti yekdil qərarla daha bir il uzadıldı. Biz Azərbaycanın sədrliyinə göstərdikləri dəstəyə görə üzv dövlətlərə minnətdarıq.
Qoşulmama Hərəkatının sədri olaraq məqsədimiz ədaləti və beynəlxalq hüququ müdafiə etməkdir. Pandemiyanın başlamasından dərhal sonra COVID-19-a qarşı qlobal səyləri səfərbər etmək təşəbbüsü ilə çıxış edən məhz Qoşulmama Hərəkatı oldu.
Biz 2020-ci ilin may ayında Qoşulmama Hərəkatının dövlət və hökumət başçıları səviyyəsində onlayn Zirvə toplantısının keçirilməsi təşəbbüsünü irəli sürdük. Zirvə toplantısında məlumat bazası hazırlamaq üçün Qoşulmama Hərəkatının İşçi Qrupunun yaradılması qərara alındı. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı pandemiya ilə mübarizədə Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin ehtiyaclarını müəyyən etmək üçün bu məlumat bazasına istinad edib.
Mən həmin Zirvə toplantısında BMT Baş Assambleyasının liderlər səviyyəsində xüsusi sessiyasının çağırılmasını təklif etmişdim. Bu təklif BMT-yə üzv dövlətlər arasında böyük dəstək qazandı.
Xüsusi sessiya 2020-ci ilin dekabr ayında keçirilib və tədbirdə 70-dən çox dövlət və hökumət başçısı çıxış edib. Xüsusi sessiyada beynəlxalq həmrəyliyin artırılmasının zəruriliyi vurğulanıb, Qoşulmama Hərəkatının koronavirusla mübarizədə liderliyi qəbul edilib.
Biz bəzi varlı ölkələrin həyata keçirdiyi “peyvənd millətçiliyi”ni xüsusilə pandemiya ilə mübarizədə ciddi maneə kimi qiymətləndirdik. Nəticədə Qoşulmama Hərəkatı bütün ölkələrin peyvəndlərdən ədalətli və vahid şəkildə istifadəsini təmin etmək üçün 2021-ci ildə BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasında və BMT Baş Assambleyasında qəbul edilmiş iki qətnamənin təşəbbüskarı oldu.
Qoşulmama Hərəkatının pandemiya ilə mübarizə üçün qlobal səylərin səfərbər edilməsində liderliyi Hərəkatın nüfuzunu və məsuliyyətini bir daha nümayiş etdirdi.
Azərbaycan əksəriyyəti bizim Qoşulmama Hərəkatı ailəsinin üzvləri olan 80-dən çox ölkəyə koronavirusla bağlı ya ikitərəfli kanallar, ya da Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı vasitəsilə maliyyə və humanitar yardım göstərib.
Azərbaycan Hərəkatın institusional inkişafına güclü dəstək verir. Biz Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin yaradılması təşəbbüsü ilə çıxış etdik. Şəbəkənin ilk iclası 2022-ci ilin iyun ayında Bakıda keçirilib.
Bundan başqa, 2022-ci ilin iyulunda Şuşa Razılaşması əsasında Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Təşkilatı yaradılıb. Təşkilatın daimi katibliyi Bakıda yerləşəcək.
Məqsədimiz institusional davamlılıq yaratmaq və Azərbaycandan sonra sədrliyi təhvil alacaq üzvlərə uğurlu miras qoymaqdır.
2021-ci ildə Belqradda keçirilən Yüksək Səviyyəli yubiley görüşündə mən Hərəkatın COVID-19-dan sonrakı dövrlə bağlı mövqeyini formalaşdırmaq məqsədilə Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin yüksək səviyyəli görüşünün keçirilməsi ideyasını irəli sürdüm. Bunu nəzərə alaraq mən bu Zirvə toplantısını çağırdım və inanıram ki, bu tədbir yeni meydana çıxan qlobal əhəmiyyətli məsələləri müzakirə etmək imkanı yaradacaq.
Son bir neçə onillikdə mövcud olan beynəlxalq təhlükəsizlik arxitekturası hazırda köklü dəyişikliklərlə üzləşir və multilateralizm təhlükə altındadır. Beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin aşınması beynəlxalq düzəni daha da təhdid edir.
Suverenliyin və ərazi bütövlüyünün pozulması, dövlətlərin daxili işlərinə müdaxilə halları daha çox müşahidə olunmaqdadır. Aparıcı beynəlxalq təşkilatların qərarları ya icra olunmur, ya da selektiv yanaşma və ikili standartlar tətbiq edilir.
Yeni dünya düzəni yenidən formalaşmaqdadır. İndi dünya “Soyuq müharibə”nin sona çatmasından bəri baş verən ən ciddi Şərq-Qərb qarşıdurmasının şahididir ki, onun fəsadları dünyanın qalan hissəsində də hiss olunur. Qoşulmama Hərəkatı BMT-dən sonra ikinci ən böyük beynəlxalq təsisat kimi beynəlxalq arenada daha nəzərəçarpan və səmərəli rol oynamalı, yeni dünya düzəninin yenidən formalaşmasında fəal iştirak etməlidir.
Təəssüf ki, bu gün biz neokolonializm meylinin artdığını müşahidə edirik. Tarixi müstəmləkəsizləşdirmə prosesi nəticəsində yaranmış Qoşulmama Hərəkatı bəşəriyyətin bu rüsvayçı səhifəsinin tamamilə aradan qaldırılması istiqamətində səylərini birləşdirməlidir.
Qoşulmama Hərəkatı Qəmər Adaları İttifaqının Fransanın müstəmləkə hakimiyyəti altında qalmaqda davam edən Mayot adası üzərində şəksiz suverenliyini həmişə güclü dəstəkləmişdir. Qoşulmama Hərəkatının təməl sənədlərində əks olunduğu kimi, biz Fransa hökumətini Yeni Kaledoniya xalqının və Fransanın dənizaşırı icma və ərazilərindəki digər xalqların hüquqlarına hörmət etməyə çağırırıq. Fransanın Avropadan kənarda idarə etdiyi ərazilər fransız müstəmləkə imperiyasının iyrənc qalıqlarıdır. Biz, həmçinin Fransanı Afrika, Cənub-Şərqi Asiya və digər ərazilərdə Qoşulmama Hərəkatının üzvü olan ölkələrə qarşı müstəmləkə keçmişinə, qanlı müstəmləkə cinayətlərinə, eləcə də soyqırımı aktlarına görə üzr istəməyə və məsuliyyətini etiraf etməyə çağırırıq.
Dünyada uzun illərdir müzakirə olunan digər mühüm məsələ BMT sistemində aparılan islahatlardır. BMT Təhlükəsizlik Şurası keçmişi xatırladır və indiki reallığı əks etdirmir. Təhlükəsizlik Şurasının tərkibi genişləndirilməlidir ki, orada daha çox ölkə təmsil olunsun və coğrafi baxımdan daha ədalətli olsun.
Bir daimi yer Qoşulmama Hərəkatına verilməlidir və Qoşulmama Hərəkatına sədrlik edən ölkə növbəli şəkildə bu yerə sahib olmalıdır. Mən Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələri bu məsələ ilə bağlı məsləhətləşmələrə başlamağa və öz fikirlərini BMT-nin müvafiq komitəsinə təqdim etməyə çağırıram. Biz Təhlükəsizlik Şurasında Afrikaya da daimi yerlərin verilməsi fikrini dəstəkləyirik.
Pandemiya “2030: Davamlı İnkişaf Məqsədləri”nin icra olunmasına mənfi təsir edib. Bundan əlavə, hədəflərə çatmaqda geriləmənin qarşısını almaq və 2030-cu il gündəliyinin icrasına vaxtında nail olmaq üçün qlobal səylər gücləndirilməlidir.
Bu məqsədlə biz BMT-nin COVID-19-dan sonra Qlobal Bərpa üzrə Yüksək Səviyyəli Panelinin yaradılmasını təklif etmişik. Bu panel postpandemiya dövrü üçün qlobal tədbirlərə dair tövsiyələr hazırlaya bilər. Mən Qoşulmama Hərəkatına üzv olan ölkələri bu təşəbbüsü dəstəkləməyə çağırıram.
Biz suverenliyə, milli sahibliyə, bərabərliyə və qarşılıqlı mənafeyə hörmət prinsiplərini rəhbər tutan Cənub-Cənub əməkdaşlığını daha da gücləndirməliyik. Həmin gündəlik Cənub ölkələrinin özləri tərəfindən öz milli ehtiyac və prioritetlərinə uyğun olaraq təşkil edilib. Bu, kənardan məcburi qaydada qoyulmuş bir gündəlik deyil.
İqlim dəyişikliyi bəşəriyyət üçün digər bir təhdiddir və su qıtlığı, ərzaq çatışmazlığı və məcburi miqrasiya kimi ciddi problemlərə səbəb olur.
İnkişaf edən kiçik ada ölkələri daha çox diqqətəlayiqdir. Çünki onlar iqlim dəyişikliyinin təsirlərinə daha həssas olduqları üçün yer üzündən silinmək təhlükəsi ilə üzləşiblər.
COVID-19 pandemiyası dövründə olduğu kimi, Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatının ehtiyacı olan üzv ölkələrinə maliyyə və humanitar yardım göstərməyə davam edəcək. Mən burada iki qlobal çağırışı bəyan edirəm. Bunlar Afrikanın və inkişaf edən kiçik ada dövlətlərinin pandemiyadan sonrakı bərpasını dəstəkləməkdir. Məmnuniyyətlə elan edirəm ki, Azərbaycan ilk donor ölkə kimi hər iki qlobal çağırışa 1 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsait ayırır. İnanıram ki, Qoşulmama Hərəkatının üzvləri və beynəlxalq ictimaiyyətin digər üzvləri Azərbaycanın təşəbbüsünü dəstəkləyəcək və bizə qoşularaq postpandemiya bərpası dövründə ehtiyacı olan ölkələrə dəstək verəcəklər.
Daha öncə də qeyd etdiyim kimi, BMT Təhlükəsizlik Şurası bu gün səmərəli deyil. Məsələn, Təhlükəsizlik Şurasının bəzi qətnamələri bir neçə günün içində icra olunub. Lakin Azərbaycana gəldikdə isə, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazisindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasına dair BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsinə 30 ilə yaxın bir müddətdə məhəl qoyulmamışdır.
2020-ci ildə Azərbaycan ərazi bütövlüyünü və tarixi ədaləti hərbi-siyasi yolla bərpa etdi və Təhlükəsizlik Şurası qətnamələrinin icrasını özü təmin etdi. Yəqin ki, bu hadisə BMT-nin əsası qoyulandan bəri dünyada ilk dəfə idi baş verirdi.
İşğal illəri ərzində Azərbaycanın yüzlərlə şəhər və kəndi Ermənistan tərəfindən məqsədyönlü şəkildə dağıdılmış, bütün mədəni və dini abidələr talan və qarət edilmişdir. Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş əraziləri klassik urbisid, kultursid və ekosid nümunələridir. 2020-ci ilin sonundan etibarən Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələr də daxil olmaqla, bir çox ölkədən minlərlə xarici diplomat, jurnalist, QHT üzvü və siyasətçi işğaldan azad olunmuş əraziləri ziyarət edərək Ermənistan tərəfindən törədilmiş vəhşiliklərin şahidi olmuşdur.
Azərbaycan işğaldan azad olunmuş ərazilərdə öz maliyyə resursları ilə genişmiqyaslı yenidənqurma işləri aparır. Azərbaycan hökuməti 2021-2022-ci illərdə yenidənqurma işlərinə 4 milyard ABŞ dollarına yaxın pul xərcləyib. Bu il biz bu məqsəd üçün ən azı 1,7 milyard ABŞ dolları məbləğində vəsait ayırmağı planlaşdırırıq. Biz müasir şəhərsalma - “ağıllı şəhər”, “ağıllı kənd” konsepsiyalarından istifadə edərək yeni şəhər və kəndləri sıfırdan yaradırıq. Bu, milli hökumətlər tərəfindən postmünaqişə dövründə icra olunan nadir və daha öncə görünməmiş bir inkişaf və yenidənqurma modelidir.
Ermənistanın işğalına görə Azərbaycan dünyada mina ilə ən çox çirkləndirilmiş ölkələr arasındadır. İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra, yəni 2020-ci ilin noyabr ayından bəri 300 azərbaycanlı mina partlayışı nəticəsində həlak olmuş və ya yaralanmışdır.
Ölkə üçün humanitar minatəmizləmənin böyük əhəmiyyətini nəzərə alaraq, Azərbaycan hazırda xüsusi milli Dayanıqlı İnkişaf Məqsədinin müəyyən edilməsini nəzərdən keçirir. Azərbaycan Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri və minatəmizləmə fəaliyyəti arasında birbaşa əlaqə görür, çünki minalar yenidənqurma prosesini və keçmiş məcburi köçkünlərin geri dönməsini ləngidir. Azərbaycan minatəmizləmənin 18-ci Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi olması təşəbbüsünü fəal şəkildə təşviq edir. Biz Qoşulmama Hərəkatına üzv olan ölkələri bu təşəbbüsü dəstəkləməyə dəvət edirik.
Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin bir çoxunun mina və partlamamış hərbi sursatlarla ən çox çirklənmiş ölkələr sırasında olduğunu nəzərə alaraq, mən səsimizi qlobal miqyasda eşitdirmək üçün Minaların Təsirinə Məruz Qalmış Ölkələrin Həmfikirlər Qrupunun yaradılmasını təklif etmək istəyirəm.
Münaqişənin bitməsindən qısa müddət sonra Azərbaycan sülh razılaşması üçün ərazi bütövlüyünün və suverenliyin tanınmasına əsaslanan beş əsas prinsipi Ermənistana təqdim edib.
Bu fürsətdən istifadə edərək mən Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrə Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstəkləməkdə, həmçinin 2020-ci və 2022-ci illərdə BMT Təhlükəsizlik Şurasında Azərbaycan əleyhinə birtərəfli və qərəzli bəyanatların qəbuluna imkan verməməkdə göstərdikləri qətiyyətə görə təşəkkür etmək istəyirəm.
Sonda isə sizi əmin etmək istəyirəm ki, Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin legitim maraqlarının müdafiəsi və Hərəkatın beynəlxalq arenada mövqeyinin güclənməsi üzrə səylərini əsirgəməyəcəkdir.
Daha sonra BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının prezidenti Tsaba Körösi, BMT-nin Cenevrədəki bölməsinin baş direktoru Tatyana Valovaya çıxış etdilər.
Çıxışların ardınca Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru Tedros Adhanom Gebreyesusun videomüraciəti dinlənildi.
Tədbir plenar sessiya ilə davam edib.
Zirvə görüşünə 70-ə yaxın ölkənin dövlət və hökumət başçıları, 5 ölkənin, o cümlədən Bosniya və Herseqovina, Türkmənistan, Özbəkistan, İraq, Liviyanın prezidentləri, üç ölkənin - Kuba, Qabon, Tanzaniyanın Vitse-prezidentləri, Əlcəzair və Keniyanın Baş nazirləri, müxtəlif ölkələrin yüksək səviyyəli nümayəndələri, həmçinin beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri - Dünya Turizm Təşkilatının Baş katibi Zurab Pololikaşvili, Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının (BMqT) Baş direktoru Antonio Vitorino, BMT-nin Cenevrədəki bölməsinin baş direktoru Tatyana Valovaya, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Baş katibi Xusrav Noziri və digərləri, eyni zamanda, nazirlər, nazir müavinləri, səfirlər və s. qatılıblar.
Qeyd edək ki, bu gün Azərbaycan bir sıra beynəlxalq qurumlarda, sadəcə, üzv dövlət kimi təmsil olunmur, eyni zamanda, bir çox qərarların qəbulunda və icrasında yaxından iştirak edir. Dünyanın 120 ölkəsi arasında səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasında və inkişafında mühüm siyasi platforma olan Qoşulmama Hərəkatı isə məhz Azərbaycanın sədrliyi dövründə özünün ən uğurlu dövrünü yaşayır. Dünyada nüfuzu getdikcə artan və regionda aparıcı aktora çevrilən Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatına (QH) sədrliyi 2019-cu ildən etibarən üç il müddətinə həyata keçirməyə başlayıb. Azərbaycanın sədrliyinin COVID-19 pandemiyası dövrünə təsadüf etməsinə baxmayaraq, dünya ölkələrinin əksəriyyətinin özünə qapandığı zamanda Bakı qlobal liderlik rolunu üzərinə götürdü, qlobal problemin öhdəsindən gəlmək üçün beynəlxalq həmrəyliyi və əməkdaşlığı təbliğ edən ilk dövlətlərdən oldu. Məhz Azərbaycanın sədrliyi ilə Qoşulmama Hərəkatı dünya ictimaiyyətini pandemiya ilə mübarizədə səfərbər etdi. Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə 2020-ci ilin mayında QH-nin COVID-19 ilə mübarizəyə həsr edilən onlayn sammiti keçirildi. Həmin ilin dekabrında isə BMT Baş Assambleyasının pandemiya ilə mübarizəyə həsr edilən Xüsusi Sessiyası təşkil olundu. Bu sessiya pandemiya ilə mübarizə sahəsində ən qlobal tədbir hesab olunur. Azərbaycanın təşəbbüsü ilə həm BMT Baş Assambleyasında, həm də BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasında vaksinlərin ədalətli bölüşdürülməsinə dair qətnamələr qəbul edildi.
Azərbaycanın sədrliyinin ən böyük uğurlarından biri də QH-nin təsisatlanması məsələsidir. Ölkəmizin sədrliyi dönəmində Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi və Gənclər Təşkilatı təsis olunub. Hərəkatın 61 illik tarixində ilk dəfə olaraq Şuşada Hərəkata üzv ölkələrin gənclərini birləşdirən Gənclər Təşkilatı yaradıldı.
Bütün bunlarla yanaşı, Qoşulmama Hərəkatına üzvlük və sədrlik Azərbaycana Ermənistanın təcavüzünə qarşı mübarizədə güclü beynəlxalq dəstək qazandırıb. Təsadüfi deyil ki, 2020-ci və 2022-ci illərdə BMT Təhlükəsizlik Şurasında Azərbaycana qarşı irəli sürülmüş qərəzli təşəbbüslərin qarşısı Hərəkata üzv dövlətlər tərəfindən alındı.
Qoşulmama Hərəkatı ölkələrinin Azərbaycana tam etimadının nəticəsidir ki, üzv dövlətlərin yekdil rəyinə əsasən, ölkəmizin təşkilata sədrliyi daha bir il, yəni 2023-cü ilin sonuna kimi uzadılıb. Bu gün Bakıda keçirilən Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun Zirvə görüşü bir daha onu göstərir ki, Azərbaycan təşkilatın fəaliyyətinə mühüm töhfələr verir. Eyni zamanda, Azərbaycanın növbəti dəfə qlobal məsələlərin müzakirə olunduğu mühüm toplantıya ev sahibliyi etməsi ölkəmizin multilateralizmə və qlobal həmrəyliyə verdiyi önəmin təzahürüdür.

Summit-level Meeting of Non-Aligned Movement Contact Group in response to COVID-19 kicks off in Baku President of Azerbaijan is attending the Summit-level Meeting
On March 2, the Summit-level Meeting of the Non-Aligned Movement Contact Group in response to COVID-19 started in Baku.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev is attending the Summit-level Meeting.
President Ilham Aliyev welcomed Prime Minister of the People's Democratic Republic of Algeria Aymen Benabderrahmane, Prime Cabinet Secretary of Republic of Kenya Wycliffe Musalia Mudavadi, Vice President of Tanzania Philip Isdor Mpango, Vice-President of the Republic of Cuba Salvador Antonio Valdés Mesa, member of the Federal Supreme Council of the United Arab Emirates, Ruler of Ras Al Khaimah His Highness Sheikh Saud bin Saqr Al Qasimi, Vice President of the Gabonese Republic Mrs. Rose Christiane Raponda, President of the 77th Session of the United Nations General Assembly Csaba Kőrösi, Chairwoman of the Presidency of Bosnia and Herzegovina Željka Cvijanović, President of the Republic of Iraq Abdullatif Jamal Rashid, Head of the Presidency Council of Libya Mohamed Younis al-Menfi, President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov and President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
They posed together for photographs.
Opening the event as chair of the Non-Aligned Movement, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev said he is happy to welcome the participants of the Summit-level Meeting of the NAM Contact Group in Baku.
A minute of silence was observed in memory of victims of the earthquake, which occurred in Türkiye and Syria.
Then, the agenda of the Summit Meeting was approved.
The head of state addressed the Summit Meeting.
- Distinguished Heads of State and Government,
Distinguished Heads of Delegations,
I welcome you all in Baku at the Summit-level Meeting of the NAM Contact Group in response to COVID-19.
With a unanimous decision of NAM countries, in 2019, Azerbaijan assumed the chairmanship of NAM for the period of 2019-2022. Our chairmanship was also extended by a unanimous decision for one more year. We are grateful to the Member States for their support of Azerbaijan’s chairmanship.
As a chair of NAM, our aim is to defend justice and international law. Right after the beginning of the pandemic, it was NAM that took the initiative to mobilize global efforts to counter COVID-19.
We initiated the NAM Online Summit at the Heads of State and Government level in May 2020. The Summit decided to establish the Non-Aligned Movement Task Force to work out a database. The World Health Organization used this database as a reference point for identifying the needs of NAM Member States in addressing the pandemic.
At that Summit, I suggested convening the UN General Assembly Special Session at the leaders’ level. This proposal gained huge support among the UN Member States.
The Special Session was held in December 2020 and was addressed by over 70 heads of state and government. The Special Session emphasized the need for increased international solidarity and recognized NAM’s leadership in the fight against coronavirus.
We considered “vaccine nationalism” pursued by some wealthy countries, among others, as a serious impediment in countering the pandemic. Subsequently, NAM initiated two resolutions for equitable and universal access to vaccines for all countries adopted in the UN Human Rights Council and the UN General Assembly in 2021.
NAM’s leadership in mobilizing global efforts to fight the pandemic once more demonstrated the Movement’s influence and responsibility.
Azerbaijan provided coronavirus-related financial and humanitarian support to more than 80 countries, most of those from our NAM family either through bilateral channels or World Health Organization.
Azerbaijan strongly supports the institutional development of the Movement. We initiated the establishment of the NAM Parliamentary Network. The first meeting of the NAM Parliamentary Network took place in Baku in June 2022.
Furthermore, the Shusha accords established the NAM Youth Organization in July 2022. The permanent secretariat of the NAM Youth Organization will be located in Baku.
Our goal is to create institutional sustainability and to leave a successful legacy to the members who will take over the chairmanship after Azerbaijan.
In 2021 during the High-Level Commemorative Meeting, which took place in Belgrade, I suggested the idea of the high-level meeting of the NAM Member States with the aim to formulate the position of the Movement concerning the post-COVID-19 era. With this in mind, I called this summit, which I believe will create an opportunity to discuss emerging global issues.
The international security architecture, which has existed for the last several decades, is currently facing dramatic changes, and multilateralism is at stake. The erosion of international law norms and principles further threatens the international order.
More cases of violation of sovereignty and territorial integrity and intervention in the internal affairs of states are observed. The decisions of the leading international organizations are not either implemented or the selective approach and double standards are being applied.
The new world order is in the process of reshaping. Now the world is witnessing the most serious East-West confrontation since the end of the Cold War, with repercussions for the remaining part of the world. As the second largest international institution after the UN, NAM should play a more visible and efficient role in the international arena and actively participate in reshaping the new world order.
Unfortunately, nowadays, we observe a rising tendency towards neo-colonialism. NAM, which came into existence due to the historical decolonization process, should unify its efforts toward completely eliminating this shameful page of mankind.
NAM always strongly supported the unquestionable sovereignty of the Union of Comoros over the island of Mayotte, which continues to be under the colonial rule of France. As reflected in fundamental NAM documents, we call on the French Government to respect the rights of the New Caledonian people and other peoples in French overseas communities and territories. The French-administered territories outside Europe are nasty remains of the French colonial empire. We also call on France to apologize and admit its responsibility for its colonial past and bloody colonial crimes and acts of genocide against NAM member countries in Africa, South-East Asia and other places.
Another important issue, which has been discussed worldwide for many years, is the UN system’s reforms. UN Security Council is reminiscent of the past and does not reflect the current reality. The composition of the Security Council should be expanded to make it more representative and more geographically fair.
One permanent seat should be given to the Non-Aligned Movement, and the country holding the position of chair of the Movement should have this seat on a rotating basis. I call on NAM member countries to start consultations on this issue and present their views to the relevant UN Committee.
We also support the allocation of permanent seats for Africa in the Security Council.
The pandemic had a negative impact on the implementation of the 2030 Sustainable Development Goals. The global efforts should be reinforced to prevent, inter alia, backsliding on targets and to catch up with the 2030 Agenda.
To this end, we suggested establishing a UN High-Level Panel on Global Recovery from COVID-19. This Panel could elaborate recommendations on global measures for the post-pandemic period. I invite all NAM members to support this initiative.
We should further strengthen the South-South cooperation guided by the principles of respect for sovereignty, national ownership, equality and mutual benefit. Its agenda is set by countries of the South themselves in line with their national needs and priorities, not imposed by the outside world.
Climate change is another challenge for humanity, causing serious problems such as water scarcity, food insecurity, and forced migration.
Small Island Developing States deserve more attention in this regard since they are more vulnerable to climate change’s impact and face an existential threat.
As was the case during the COVID-19 pandemic, Azerbaijan will continue to provide financial and humanitarian assistance to NAM countries in need. I declare two Global Calls to support the post-pandemic recovery of Africa and Small Island Developing States. It is my pleasure to announce that Azerbaijan, as the first donor, is allocating 1 million US dollars for both Global Calls. I believe that NAM members and other members of the international community will support Azerbaijan’s initiative and will follow us in supporting the countries in need on their path to post-pandemic recovery.
As I mentioned earlier, the UN Security Council is inefficient today. For example, some Security Council resolutions have been implemented within days. However, in the case of Azerbaijan, Armenia ignored the four Security Council's resolutions demanding immediate and unconditional withdrawal of its armed forces from the territories of Azerbaijan for almost 30 years.
In 2020 Azerbaijan itself restored its territorial integrity and historical justice by military-political means and enforced the Security Council resolutions' implementation. Probably, it was the first case in the world since the establishment of the UN.
During the years of occupation, hundreds of cities and villages in Azerbaijan were deliberately destroyed, and all cultural and religious sites were looted and plundered by Armenia. The liberated territories of Azerbaijan have been turned into a textbook example of urbicide, culturicide and ecocide. Since the end of 2020, thousands of foreign diplomats, journalists, NGOs and politicians, including from NAM countries, have visited the liberated territories and witnessed the barbarism committed by Armenia.
Azerbaijan conducts large-scale reconstruction work in the liberated territories with its own financial resources. The Government of Azerbaijan spent about 4 billion USD for reconstruction work in 2021-2022. This year, we plan to allocate at least 1,7 billion USD for this purpose. We are building new cities and villages from scratch by applying modern urban planning and utilizing the concepts of "smart city" and "smart village.” It is a unique and unprecedented post-conflict development and reconstruction model led by national governments.
Azerbaijan is among the most heavily mine-infested countries in the world due to the Armenian occupation. Some 300 Azerbaijanis have been killed or seriously injured in mine incidents since the end of the Second Karabakh War in November 2020.
Given the paramount importance of humanitarian demining for the country, Azerbaijan is currently considering setting a particular national Sustainable Development Goal. Azerbaijan sees a direct link between SDGs and demining since mines slow down the reconstruction process in the liberated territories and the return of former internally displaced persons. Azerbaijan actively promotes the initiative of launching the 18th SDG on demining. We invite NAM countries to support this initiative.
Since a number of NAM member countries are among the most contaminated countries by mines and unexploded ordnances, I would like to suggest forming a Like-Minded Group of Mine-Affected Countries to make our voice heard globally.
Shortly after the end of the conflict, Azerbaijan presented five basic principles for the peace agreement to Armenia based on the mutual recognition of each other's sovereignty and territorial integrity.
Using this opportunity, I would like to thank NAM countries for their firm stance in supporting the just position of Azerbaijan and not allowing one-sided and biased anti-Azerbaijani statements to pass in the UN Security Council both in 2020 and 2022.
In conclusion, I assure you that Azerbaijan, as a chair of NAM, will spare no effort in further defending the legitimate interests of NAM Member States and increasing our Movement’s standing in the international arena.
Then, President of the 77th Session of the United Nations General Assembly Csaba Kőrösi and Director-General of the United Nations Office at Geneva (UN Geneva) Tatiana Valovaya addressed the meeting.
A video address by Director-General of the World Health Organization Tedros Adhanom Ghebreyesus was screened.
The event continues with a plenary session.
The Summit is attended by heads of state and government of about 70 countries, including Presidents of Bosnia and Herzegovina, Turkmenistan, Uzbekistan, Iraq, Libya, vice presidents of Cuba, Gabon, Tanzania, Prime Ministers of Algeria and Kenya, high-level representatives of various countries, heads of international organizations - Secretary-General of the World Tourism Organization (WTO) Zurab Pololikashvili, Director General of International Organization for Migration (IOM) António Vitorino, Director-General of the United Nations Office at Geneva (UN Geneva) Tatiana Valovaya, Secretary General of the Economic Cooperation Organization (ECO) Khusrav Noziri, as well as ministers, deputy ministers, ambassadors and others.
It should be noted that Azerbaijan today is not only represented in a number of international institutions as a member state, but is also closely involved in the adoption and implementation of many decisions. The Non-Aligned Movement, an important political platform for the establishment and development of effective cooperation among 120 countries of the world, is experiencing its most successful period during the chairmanship of Azerbaijan. Azerbaijan, which has become a leading actor in the region and is becoming increasingly influential in the world, has been chairing the Non-Aligned Movement for a period of three years since 2019. Despite the fact that Azerbaijan's chairmanship coincided with the COVID-19 pandemic, Baku assumed the role of global leadership at a time when most of the world's countries were locked, and became one of the first states to promote international solidarity and cooperation in tackling the global problem. It was under the chairmanship of Azerbaijan that the Non-Aligned Movement mobilized the world community in the fight against the pandemic. On the initiative of President Ilham Aliyev, an online Summit of the Non-Aligned Movement in response to COVID-19 was held in May 2020. In December of the same year, a Special Session of the UN General Assembly dedicated to the fight against the pandemic was organized. This session is considered the most global event in the fight against the pandemic. On the initiative of Azerbaijan, resolutions on the fair distribution of vaccines were adopted both in the UN General Assembly and the UN Human Rights Council.
One of the major successes of Azerbaijan's chairmanship has been the establishment of the National Assembly. During the chairmanship of Azerbaijan, the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement and the Youth Organization were established. For the first time in the 61-year history of the Movement, a Youth Organization was established in Shusha, bringing together the youth of the Movement's member countries.
In addition to this, its membership and chairmanship of the Non-Aligned Movement has earned Azerbaijan strong international support in the fight against Armenia's aggression. It is no coincidence that the biased initiatives against Azerbaijan in the UN Security Council in 2020 and 2022 were thwarted by member states of the Movement.
As a result of the full confidence of the countries of the Non-Aligned Movement in Azerbaijan, and based on a unanimous opinion of member states, Azerbaijan’s chairmanship of the organization was extended for another year, i.e. until the end of 2023. The Summit-level Meeting of the Non-Aligned Movement Contact Group in response to COVID-19 on post-pandemic global recovery being held in Baku today once again shows that Azerbaijan is making an important contribution to the activities of the organization. At the same time, the fact that Azerbaijan is once again hosting an important meeting where global issues are to be discussed is a manifestation of the importance the country attaches to multilateralism and global solidarity.