Prezident İlham Əliyev Türkiyənin Azərbaycandakı səfirliyində olub, çox sayda insanın həlak olması ilə əlaqədar başsağlığı verib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 8-də Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyində olub, Türkiyədə baş vermiş zəlzələ nəticəsində çox sayda insanın həlak olması ilə əlaqədar başsağlığı verib.
Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Cahit Bağçı dövlətimizin başçısını qarşıladı.
Prezident İlham Əliyev matəm kitabına ürək sözlərini yazdı.
Sonra dövlətimizin başçısı səfirlə söhbət etdi.
Prezident İlham Əliyev dedi:
- Sizə bir daha başsağlığı verirəm. Çox böyük bəladır, böyük faciədir. Günahsız insanlar həlak olublar, yaralanıblar.
Bilirsiniz ki, Azərbaycan hər zaman olduğu kimi, ilk dəqiqələrdən, ilk saatlardan qardaş Türkiyənin yanında idi və öz dəstəyimizi, öz həmrəyliyimizi həmişə olduğu kimi nümayiş etdirmişik. Əgər bu acı faciənin fəsadlarının aradan qaldırılmasına bir balaca kömək edə bilmişiksə, bunu özümüz üçün şərəf bilirik. Hər zaman Türkiyə də bizim yanımızdadır, yaxşı günlərdə, çətin günlərdə.
Bu dəhşətli zəlzələ bizi çox sarsıtdı. Yəni, hər birimizə böyük mənəvi əzab verdi. Biz qardaşlarımızın dərdinə şərikik. Yaralılara tezliklə Allahdan şəfa diləyirik. Mən əziz qardaşım, cənab Prezidentə telefonla başsağlığı vermək üçün zəng edəndə dedim ki, bütün varlığımızla biz Sizinlə bir yerdəyik və bilirsiniz ki, durmadan heyətlər göndərilir. Eyni zamanda, həkimlər, xilasedicilər, könüllülər göndərilir və göndəriləcəkdir.
Bilirsiniz ki, Azərbaycan xalqı könüllü olaraq qardaşlara, öz doğma qardaşlarına dəstək olmaq üçün kimin əlində nə var onu gətirir. Yəni, kimi yorğan gətirir, kimi döşək gətirir, kimi gödəkcə gətirir. Kimin imkanı nəyə çatırsa, onu da əsirgəmir. Biz bütün dünyaya bir daha nümayiş etdiririk ki, təkcə dövlətlərarası səviyyədə deyil, dövlət başçıları səviyyəsində deyil, insanlar səviyyəsində də əsl qardaşlıq əlaqələri mövcuddur və bu da təbiidir.
Bizim ictimai təşkilatlarımız da öz dəstəyini göstərirlər. Heydər Əliyev Fondu artıq böyük təşəbbüsə start verdi. Fondun bütün imkanları, Fondun nəzdində çalışan bütün insanlar artıq bu yardım kampaniyasına qoşulmuşlar.
Mənə verilən məlumata görə, özəl şirkətlər artıq fəaliyyətə keçiblər və həm maddi yardım, eyni zamanda, texniki yardım göstərməyə başlamışlar. Mənim göstərişimlə bizim ən böyük şirkətimiz SOCAR öz dəstəyini verməyə başlayır. Bilirsiniz ki, SOCAR-ın Türkiyədə böyük fəaliyyəti, böyük imkanları var. Bu şirkət, eyni zamanda, Türkiyə şirkətidir və əlində olan bütün imkanlarla yardım etməyə çalışır və çalışacaq.
Bilirəm ki, bizim dövlət qurumlarının nümayəndələri də öz təşkilatları çərçivəsində humanitar yardımın təşkilində fəaldırlar və bunu biz ancaq alqışlaya bilərik. Yəni, bütün Azərbaycan xalqı bu gün qardaş türk xalqının yanındadır.
Mənim göstərişimlə bütün yardım məsələləri bir mərkəzdən idarə olunacaq, Prezident Administrasiyasının rəhbərinə göstəriş verildi. O cümlədən bizim xəstəxanalarda yaralı qardaş-bacılarımızın müalicəsi uçun bütün şərait var. Həm Bakıda, digər şəhərlərdə, o cümlədən Naxçıvan Muxtar Respublikasında artıq çarpayılar ayrılıb və əgər ehtiyac olarsa, biz xəstələri gətirməyə də hazırıq.
Paralel olaraq, böyük bir qrup könüllü artıq yola düşür. Bizim böyük könüllü qruplarımız var - həm Heydər Əliyev Fondunun nəzdində fəaliyyət göstərən könüllülər, həm ASAN könüllüləri, yəni, onlar hər zaman Azərbaycanda bədbəxt hadisə baş verdikdə, - məsələn, bizdə də Şamaxı, Ağsu, İsmayıllıda zəlzələ baş verdikdə, - ilk yardıma yetişən də onlar olmuşlar. Onlar indi hərəkətdədir, yoldadırlar.
Əminəm ki, Türkiyə bu acı sınaqdan da şərəflə çıxacaq, bunu da aşacaq. Ancaq bu, inanılmaz dərəcədə böyük faciədir. Hər bir qurtarılan can elə bil ki, bizə bir dünyanı bağışlayır. Yenə də deyirəm, həm Türkiyədən, həm Azərbaycandan, həm digər ölkələrdən gələn xilasedicilər çox böyük iş görürlər. Əlbəttə ki, burada əsas yük və mənəvi yük Türkiyə hökumətinin üzərinə düşür. Mənim qardaşım hörmətli Prezident dərhal bütün göstərişləri verdi, bütün nazirləri fəlakət zonalarına göndərmişdir və tam əminəm ki, güclü və qüdrətli Türkiyə dövləti bu çətinliyi də aşacaq və tezliklə qurtarma, arama işlərinin aparılmasında öz səylərini davam etdirəcək. Ondan sonra təbii ki, bərpa işlərinə də biz qoşulmağa hazırıq. Yəni, Türkiyə-Azərbaycan artıq bir yumruqdur, bir ürəkdir, bir candır. Biz belə görürük, Türkiyə və Azərbaycan vətəndaşları da belə görürlər. Bu ağır günlərdə Türkiyənin yanında olmaq bizim üçün böyük şərəfdir.
Bir daha deyirəm, keçmiş olsun, bütün həlak olanlara Allah rəhmət eləsin, yaxınlarına Allah səbir versin və təbii fəlakətlər olur, heç kim bundan sığortalı deyil. Amma Türkiyə dövlətinin operativ və çevik addımları bir daha göstərdi ki, insan amili Türkiyə hökuməti üçün əsas məsələdir və bu ağır sınaq, eyni zamanda, Türkiyənin gücünü bir daha bütün dünyaya göstərəcək. Bu, qardaş xalqımızı sarsıtmayacaq, Türkiyə dövlətinin iradəsinə təsir etməyəcək. Türkiyə dövləti güclü dövlətdir və bu fəlakətlə də mübarizədə öz gücünü göstərir.
Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Cahit Bağçı dedi:
- Hörmətli cənab Prezident, ziyarətiniz üçün çox təşəkkür edirəm, böyüklük göstərdiniz. Sağ olun, var olun.
Biz bilirik ki, qardaş Azərbaycan ilk dəqiqədən etibarən Sizin tapşırığınızla səfərbər olmuşdur. Təkcə Fövqəladə Hallar Nazirliyi ilə deyil, bütün qurumları, cəmiyyətləri, xalqı ilə səfərbər olmuşdur. Ürəkləri bizim acımızı yüngülləşdirmək üçün döyünmüşdür. Biz bunun şahidi olduq, görürük. Çox təşəkkür edirik, sağ olun.
Həqiqətən çox böyük zəlzələ oldu. Türkiyə tarixində ilk dəfə lokal olmayan zəlzələ bizə böyük acı verdi. Ondan çox şəhərə, on milyondan çox insanımıza təsir etdi, itkilərimiz hər gün artır. Allah millətimizə səbir versin və bir daha bizə belə böyük acı yaşatmasın, İnşallah.
Hörmətli cənab Prezident, çox təşəkkür edirəm. Həqiqətən Azərbaycan bir ürək olmuşdur. Xalqımız gücü nəyə çatırsa yardım edir. Yardım üçün çalışan insanların zəhməti sayəsində hazırda yük maşınları yola çıxıb. Həqiqətən minnətdarıq. Bu gün Milli Məclisin sədri hörmətli Sahibə xanım, hörmətli Baş nazir Əli Əsədov və iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov zəng etdilər. Sizin tapşırığınızla qurumlar istər daşıma, istərsə də generator, transformator, xəstəxana ləvazimatlarına ehtiyacla bağlı maraqlanırlar. Biz də onlarla koordinasiya şəraitində işləyirik.
Yaralarımızı sağaltmaq üçün dəstəyinizə görə çox sağ olun. Biz bilirik ki, qardaşıq və bunu ürəkdən yaşayırıq, hiss edirik. Türkiyə də bütün qəlbi ilə Azərbaycana təşəkkürlərini çatdırır, hörmətli cənab Prezident.

President Ilham Aliyev visited the embassy of Türkiye in Azerbaijan, and expressed condolences over heavy losses
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has visited the embassy of the Republic of Türkiye in the country, and offered condolences over the heavy casualties as a result of an earthquake that hit Türkiye.
Turkish Ambassador to Azerbaijan Cahit Bagci welcomed the head of state.
President Ilham Aliyev signed a condolence book.
The head of state then had a conversation with the ambassador.
President Ilham Aliyev said:
- I am offering my condolences again. It is a great disaster, a huge tragedy. Innocent people have been killed and injured.
You know that Azerbaijan, as always, has been by the side of brotherly Türkiye from the first minutes and hours. As always, we have shown our support and solidarity. If we have been able to help at least a little in eliminating the consequences of this bitter tragedy, we consider it an honor for ourselves. Türkiye is always with us, in good times and in difficult times.
This horrific earthquake has saddened us a lot. In other words, it has caused great moral suffering to each one of us. We share the pain of our brothers. We pray for the speedy recovery of the injured. When I called my dear brother, Mr. President on the phone to express my condolences, I said that we were wholeheartedly with you. You know that people are constantly being sent to Türkiye. At the same time, doctors, rescuers and volunteers are and will continue to be sent.
You know that the people of Azerbaijan voluntarily bring whatever they have to support their brothers. Someone brings a blanket, someone brings a mattress, and someone else brings a coat. People are ready to share whatever people have. We are once again demonstrating to the whole world that true brotherly relations exist not only at the interstate level, not only at the level of heads of state, but also at the level of people, and this is natural.
Our public organizations are also providing support. The Heydar Aliyev Foundation has already launched a major initiative. All the possibilities of the Foundation, all the people working under the Foundation have already joined this aid campaign.
According to my information, private companies have already sprung into action and started to provide financial and technical assistance. On my instructions, our biggest company SOCAR has started to provide support. As you may know, SOCAR has extensive activities and great opportunities in Türkiye. This company is also a Turkish company, and it is trying and will continue trying to help with all the possibilities it has.
I know that representatives of our state institutions are also active in organizing humanitarian aid within their institutions, and we can only welcome this. In other words, the entire Azerbaijani people are with the brotherly Turkish people today.
On my instructions, all aid issues will be managed from one center, and the head of the Presidential Administration has been instructed about that. In addition, our hospitals have all the conditions for the treatment of our wounded brothers and sisters. Beds have already been allocated in Baku and other cities, including the Nakhchivan Autonomous Republic, and if necessary, we are ready to bring in patients.
In parallel, a large group of volunteers is already on the way. We have large groups of volunteers – both volunteers working under the Heydar Aliyev Foundation and ASAN volunteers, i.e. they are always the first to provide aid when an unfortunate event happens in Azerbaijan, for example, when an earthquake occurred in Shamakhi, Aghsu, Ismayilli. They are on the way now.
I am sure that Türkiye will come out of this bitter test with honor and cope with it. But this is an incredibly immense tragedy. Every life saved seems to save the world for us. Again, rescuers from Türkiye, Azerbaijan and other countries are doing a great job. Of course, the main burden, the moral burden here falls on the Turkish government. My brother, the honorable President, immediately gave all the instructions and sent all the ministers to the disaster zones, and I am sure that the strong and powerful Turkish state will overcome this difficulty and continue its efforts in conducting search and rescue operations. After that, of course, we are ready to join the restoration work. That is, Türkiye and Azerbaijan are already one fist, one heart and one soul. We see it this way, the citizens of Türkiye and Azerbaijan also see it this way. It is a great honor for us to be with Türkiye in these difficult days.
Let me say again that we hope this doesn’t happen again. May Allah rest the souls of all those who perished in peace, grant patience to their relatives. Natural disasters do happen and no-one is immune to them. But the prompt and agile steps taken by the Turkish state once again showed that the human factor is the main issue for the Turkish government. At the same time, this difficult ordeal will once again show the strength of Türkiye to the whole world. This will not shake our fraternal people and will not affect the will of the Turkish state. The Turkish state is a strong state and it is showing its strength in the fight against this disaster.
Turkish Ambassador to Azerbaijan Cahit Bagci said:
- Dear Mr. President, thank you very much for your visit. You have shown your greatness. Thank you and always be there for us.
We know that brotherly Azerbaijan has mobilized all its resources on your orders since the first minute. Not only the Ministry of Emergency Situations, but also all the institutions, the entire societies and people have been mobilized. Your people’s hearts are beating in an effort to ease our pain. We are witnessing that, we are seeing that. Thank you very much, thank you.
There was a truly powerful earthquake. For the first time in the history of Türkiye, a non-local earthquake has caused us so much suffering. It has affected more than 10 cities, more than 10 million people, and our losses are increasing every day. May Allah grant patience to our nation and not make us suffer such great pain again, Inshallah.
Dear Mr. President, thank you very much. Indeed, Azerbaijan has been like a heart. Our people are helping with whatever they can. Thanks to the hard work of the people working to help, the trucks are now on the way. We are truly grateful. Today, the Speaker of the Milli Majlis, Honorable Sahiba Gafarova, Honorable Prime Minister Ali Asadov and Minister of Economy Mikayil Jabbarov called us. On your instructions, institutions are inquiring about transportation, the need for generators, transformers and hospital supplies. We are also working in coordination with them.
Thank you so much for your support in healing our wounds. We know that we are brothers and we live and feel it from the heart. Türkiye also conveys its appreciation to Azerbaijan with all its heart, dear Mr. President.