Sessiyada Azərbaycan nümayəndə heyətinə Milli Məclisin Beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr Komitəsinin sədri, Avropa Şurası Parlament Assambleyasındakı daimi nümayəndə heyətinin rəhbəri Səməd Seyidov başçılıq edir.
Sessiyanın ilk günündə parlamentarilər Assambleyanın sədr və onun müavinlərini seçəcəklər və Komitə üzvlərini təyin edəcəklər.
Qış sessiyası cari məsələlərin müzakirəsi və təcili prosedur müzakirələrlə işini davam etdirəcək. Təcili prosedur müzakirələri çərçivəsində “Rusiya Federasiyasının Ukraynaya təcavüzü ilə bağlı hüquqi məsələlər və insan hüquqlarının pozulması”, “Dövlət xidməti nümayəndələrinə qarşı hücumlar” mövzuları, cari məsələlər çərçivəsində isə "Priştina və Belqrad arasında son gərginlik" və “Laçın dəhlizinin blokadasının humanitar nəticələrinə reaksiya” mövzuları müzakirə olunacaq.
Parlamentarilər günün birinci yarısında sessiyanın gündəliyini və Daimi Komitənin protokolunu təsdiqləyəcəklər.
Günün ikinci yarısında Büro və Daimi Komitənin ötən müddət ərzində fəaliyyəti ilə bağlı hesabat dinləniləcək, Suriyadan və digər ölkələrdən Avropa Şurasına üzv dövlətlərə qayıdan İŞİD döyüşçüləri və onların ailələri ilə bağlı problemlərə dair məruzə müzakirə olunacaq.

The Azerbaijani delegation led by Samad Seyidov, chairman of the International Relations and Interparliamentary Relations Committee of the Milli Majlis is attending the winter session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), which has started today in Strasbourg, France.
The participants will elect the Assembly’s President, Vice-Presidents as well as committee members on the first day of the session.
Other topics on the agenda include "Legal and human rights aspects of the Russian Federation's aggression against Ukraine", " Attacks against public service workers " and "Recent tension between Pristina and Belgrade" and "Addressing the humanitarian consequences of the blockade of the Lachin corridor".
The parliamentarians will also approve the agenda of the session and the protocol of the Standing Committee.
The session will hear the reports of the Bureau and the Standing Committee and discuss ISIS fighters and their families returning from Syria and other countries to the member states of the Council of Europe.