Prezident İlham Əliyev: Biz Şuşanı dünyanın ən gözəl şəhərlərindən birinə çevirməliyik və çevirəcəyik
Biz Şuşanı dünyanın ən gözəl şəhərlərindən birinə çevirməliyik və çevirəcəyik. Mən bu sözü vermişəm və bu sözümü də icra edəcəyəm. Necə ki, əvvəlki dövrlərdə demişdim biz heç vaxt Azərbaycan torpağında ikinci erməni dövlətinin yaranmasına imkan verməyəcəyik və vermədik. Demişdim ki, Azərbaycan bayrağı Şuşada qaldırılacaq və qaldırıldı. Demişdim ki, Şuşasız qələbəmiz yarımçıq olacaq və o vaxt müharibə dövründə bundan artığını deyə bilmirdim. Çünki müharibənin aparılmasının məxfiliyi gözlənilməli idi.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu fikirləri Prezident İlham Əliyev yanvarın 27-də Aydın Kərimovu Prezidentin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi təyin olunması ilə əlaqədar videoformatda qəbul edərkən söyləyib.
“Müharibənin ilk günlərindən biz bilirdik ki, hədəfimiz nədir və Şuşaya doğru uğurla irəliləyirdik. Əgər müharibənin gedişatına hər bir mütəxəssis nəzər salsa, görər ki, bizim strateji hədəfimiz nə idi. Biz Ermənistan tərəfindən qurulmuş istehkamları yararaq cənub istiqamətindən işğal edilmiş torpaqlara daxil olduq, onları azad etdik və müxtəlif istiqamətlər üzrə əks-hücuma keçdik. Bunun nəticəsində Cəbrayıl, Füzuli, Hadrut, Xocavənd rayonlarının bir hissəsini, Murovdağ yüksəkliyini, Kəlbəcər rayonunun bir hissəsini, Zəngilan, Qubadlı, Laçın rayonlarının cənub hissəsini və Şuşa şəhərini azad etdik”, - deyə Prezident İlham Əliyev qeyd edib.
Dövlətimizin başçısı deyib ki, hədəf Qarabağın tacı olan Şuşa idi və noyabrın 8-də Azərbaycan bayrağı Şuşada qaldırıldı. Ondan sonra düşmən diz çökdü, təslim oldu, ağ bayraq qaldırdı: “Biz Kəlbəcər, Laçın, Ağdam rayonlarını bir güllə atmadan geri götürdük. Bizim hədəfimiz Şuşa idi, zəfərimiz də Şuşa oldu. Şuşanın azad olunması günü Zəfər günü elan edildi”.

President: Restoration of Shusha will always be in my spotlight, and Shusha will restore its historical appearance in the near future
“This war once again demonstrated the unbending spirit of the Azerbaijani people and showed again that I did everything I said. It was no coincidence that I said that I knew what, how and when to do everything. I gave the Azerbaijani people a signal, albeit a small one, that everything would be fine. We will achieve what we want – everything in due time,” said President Ilham Aliyev as he received in a video format Aydin Karimov due to his appointment as Special Representative of the President in Shusha district.
The President said: “During the war, I spoke about Shusha only once, and that was in an answer to a correspondent's question as to when Shusha would be taken. Of course, we could not talk about it. I said that our victory would be incomplete without Shusha, but I had no doubts that we would free our dear and native Shusha from Armenian occupation and raise the flag of Azerbaijan there. At that time, I said that the flag of Azerbaijan would be raised in Shusha. And today I say that all of us, all the people will revive Shusha!”
“I want to say again that you have a huge responsibility. I am sure that you will realize this responsibility and play an active role in the revival of Shusha. You probably also know and have no doubt that the restoration of Shusha will always be in my spotlight, and Shusha will restore its historical appearance in the near future,” the head of state added.