Prezident İlham Əliyev ICESCO-nun Baş direktorunun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 13-də ICESCO-nun Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malikin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, qonaqları salamlayan Prezident İlham Əliyev dedi:
- Xoş gəlmisiniz, Baş direktor.
Hörmətli qonaqlar, xoş gəlmisiniz. Sizi görməyə çox şadam. Səfəriniz üçün, işğaldan azad edilmiş əraziləri ziyarət etmək üçün vaxt tapdığınıza görə sizə çox minnətdaram. Mənə məlumat verilmişdir ki, dünən siz müharibə zamanı Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş şəhərlərini ziyarət etmisiniz və özünüz vəziyyətin şahidi oldunuz. Hər şey tamamilə məhv edilib. Bizim bu barədə məlumatımız var idi. Çünki işğal edilmiş ərazilərdə vəziyyətlə bağlı bizdə müəyyən görüntülər var idi. Lakin səmimi desəm, biz dağıntıların bu qədər geniş vüsət almasını heç təsəvvürümüzə belə gətirə bilməzdik. Bu, onu nümayiş etdirir ki, torpaqlarımızı işğal altında saxlayan ölkə Azərbaycan mədəniyyətinin izini silmək istəyirdi. Azərbaycan xalqının irsini məhv etmək istəyirdi. Biz açıq-aydın başa düşürük ki, bu dağıntılar Birinci Qarabağ müharibəsindən sonra edilmişdir. Bu, müharibə zamanı edilməmişdir, çünki müharibə zamanı bu cür dağıntıları etmək mümkün deyil. Bu, Azərbaycan xalqına məxsus hər şeyi məhv etmək və gələcəkdə azərbaycanlıların geri qayıtmasına imkan verməmək üçün işğaldan sonra edilmişdir. Bu, bir daha onu nümayiş etdirir ki, demək olar, 30 illik danışıqlar ərzində Ermənistanın yalnız bir məqsədi olmuşdur, bu da danışıqları sonsuz və faydasız etmək idi və bu da baş verdi. Çünki demək olar ki, bu 30 illik danışıqlar prosesində heç bir nəticə yox idi. Yalnız danışıqlar, yalnız səfərlər, yalnız bəyanatlar var idi, lakin heç bir nəticə yox idi. Bu da təcavüzkara işğal olunmuş ərazilərin tarixi, mədəni və dini mənşəyini dəyişməyə cəhd etmək imkanını verdi.
Qanunsuz məskunlaşma siyasəti hərbi cinayətdir və onlar işğalın son dönəmində bu siyasəti heç gizlətmirdilər belə. Onlar dünyanın müxtəlif yerlərindən erməni mənşəli insanları gətirir və onları tarixi Şuşa şəhəri də daxil olmaqla tarixi Azərbaycan ərazilərində məskunlaşdırırdılar. Şəhər və kəndlərimizin adlarını dəyişirdilər, hətta xristian dini abidələrinin mənşəyini belə dəyişirdilər. Onlar xristian dininə ibadət edən qədim udilərin dini irsinin mənşəyini dəyişirdilər. Onlar qədim Qafqaz Albaniyasının kilsələrini erməni kilsələrinə çevirirdilər. Beləliklə, onlar cinayət predmeti olan bir çox əməllər törədiblər.
Sizin də yəqin bildiyiniz kimi, artıq Azərbaycan ziyanın qiymətləndirilməsi prosesinə başlamışdır. Yəni, yaxşı tanınmış beynəlxalq şirkətlərin köməyi ilə maddi, mədəni, mənəvi, ekoloji ziyan hərtərəfli qiymətləndiriləcək və bu da bizə təcavüzkar Ermənistan dövlətini beynəlxalq məhkəmələrə vermək imkanı yaradacaq.
44 günlük müharibə regionda vəziyyəti dəyişdi. Dediyim kimi, müharibə bitib, biz növbəti səhifəyə keçməliyik. Biz ağrını, yaraları heç vaxt unutmayacağıq. Yaralar heç vaxt sağalmayacaqdır. Biz qəhrəmanlarımızı heç vaxt unutmayacağıq. Lakin, eyni zamanda, biz gələcəyə baxmalıyıq və əraziləri, tam viran qalmış ərazini yenidən qurmalıyıq və biz bunu edəcəyik, artıq bu işlərə başlanılıb. İnfrastruktur layihələri, şəhər planlaması və yenidənqurmanın bir çox digər mühüm elementləri artıq icra olunmaqdadır. Bu il biz bu işlər üçün əsaslı vəsait ayırmışıq.
Beləliklə, biz beynəlxalq birliyin sülh yolu ilə edə bilmədiyini və ya etmək istəmədiyini güc yolu ilə etdik. Azərbaycanın tarixi torpaqlarının azad edilməsi təkcə bizim tariximizdə tarixi hadisə deyil, eyni zamanda, müharibələr tarixində əlamətdar hadisədir. Çünki biz demək olar ki, mümkünsüz kimi görünəni etdik. Zabit və əsgərlərimizin şücaəti və cəsarəti, müvafiq planlama, bütün xalqın sadiqliyi və birliyi ilə bunu etdik.
Cənab baş direktor, sıx əməkdaşlıq etdiyimiz bütün bu illər ərzində şəxsən sizə və ICESCO-ya Azərbaycana davamlı dəstək göstərdiyinizə görə minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Xüsusilə müharibə zamanı qəbul edilmiş qərarlara görə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Müharibə başlayandan bir neçə gün sonra - oktyabrın əvvəlində ICESCO Azərbaycanın ədalətli mövqeyinə çox dəstəkləyici bir bəyanat verdi və qərarlar qəbul etdi. Həmçinin bizim şanlı Zəfərimizdən sonra sizin mənə Qələbə münasibətilə göndərdiyiniz təbrik məktubunuza görə də minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Bütün bunlar bizim birliyimizi, bizim xalqımızın birliyini nümayiş etdirir. Bildiyiniz kimi, Azərbaycan İslam həmrəyliyi ilə bağlı məsələləri həmişə güclü təşviq etmişdir və ICESCO Azərbaycanda çoxsaylı tədbirlər keçirmişdir. Ümidvaram ki, bu, belə də davam edəcək. Biz həmişə müsəlman ölkələri arasında birliyə çağırış etmişik. Sizin Ağdamda və digər yerlərdə gördükləriniz, həmçinin Ermənistan rəhbərliyinin müsəlmanların dini hisslərinə və tarixinə necə münasibət bəslədiyini göstərir. Onlar biri istisna olmaqla bizim bütün digər məscidlərimizi dağıdıblar. Ağdamdakı məscidi onlar ona görə tam dağıtmamışdılar ki, Azərbaycan Ordusu irəli gedəndə onların artilleriya hücumlarını planlaşdırmaq üçün ərazidə müəyyən bir oriyentirə ehtiyacı var idi. Onlar məsafəni ölçməli idilər. Səbəb bu idi. Lakin bizim məscidlərdə onların donuzları və inəkləri necə saxlaması ilə bağlı çoxsaylı şəkillər var. Bu, təkcə azərbaycanlıların təhqir edilməsi deyil, bu, bütün müsəlmanlara qarşı təhqirdir. Zəngilanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə səfərim zamanı mən tamamilə dağıdılmış məscidə baş çəkdim. Şuşada onlar bütün məscidləri tamamilə dağıdıblar, bir məsciddən başqa. O da yarımçıq dağıdılmışdı, lakin sonra İslama aid mədəni və dini məkanları qoruduqlarını nümayiş etdirmək adı altında onlar bəzi təmir işləri görməyə çalışmışdı. Əfsuslar olsun ki, bir xarici şirkət bu təxribatçı təşəbbüsə qoşulmuş və bizim icazəmiz olmadan qanunvericiliyimizi, sərhədlərimizi pozaraq Şuşaya gəlmişdi. Həmin xarici şirkət Azərbaycan hökumətinin icazəsi olmadan, Dağlıq Qarabağda həmin vaxt mövcud olan qanunsuz rejimin himayədarlığı altında bəzi təmir işləri görmüşdü. Beləliklə, onlar cinayətkarlarla əlbir oldular, çünki ermənilər işğal edilmiş ərazilərdə demək olar ki, 70 məscidi dağıdıblar. Bu məscidlərdən birində təmir işləri aparmağa çalışmaq, sadəcə olaraq, onların sanki özlərini tolerant olduqlarını, müsəlman mədəniyyətinə, müsəlmanların hisslərinə hörmət etdiklərini nümayiş etdirmək cəhdi idi. Əgər onların münasibəti belə idisə, niyə digərlərini dağıdıblar və niyə digərlərini təmir etməyiblər? Şuşaya gəlmiş həmin xarici şirkət digər məscidlərin, bütün dini və mədəni irsin dağıdıldığını görmədi? Onlar hətta bunu dağıdan separatçılardan da pis davrandılar. Lakin biz hər şeyi bərpa edəcəyik. Biz hər şeyi ilkin vəziyyətinə gətirəcəyik, əraziləri yenidən quracağıq. Əminəm ki, gələn dəfə siz bizə səfər edəndə mənim Azərbaycan mədəniyyətinin paytaxtı elan etdiyim Şuşanı da ziyarət etmək imkanınız olacaq.
Mənim sizinlə müzakirə etmək istədiyim məsələlərdən biri də ICESCO-nun Azərbaycanda regional mərkəzi ilə bağlı məsələdir. Bilirsiniz ki, bu məsələ son 3-4 il idi müzakirə olunurdu və biz bu müzakirələrə yenidən nəzər salmaq istəyirik. Əgər müsbət irəliləyiş olsa, düşünürəm ki, biz bunu çox tezliklə edə bilərik. Bu, bizim üçün və İslam həmrəyliyinin güclənməsinə, İslam mədəni irsinin qorunmasına töhfə verən bütün insanlar üçün çox mühüm əhəmiyyət kəsb edəcək.
Cənab baş direktor, bir daha sizi salamlayıram, sizin indi - müharibə bitəndən sonra səfər etməyinizə dostluq və qardaşlıq nümunəsi kimi xüsusi önəm verirəm. Beləliklə, xoş gəlmisiniz.
ICESCO-nun Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malik dedi:
–Zati-aliləri, təşəkkür edirəm. Rəhbərlik etdiyim nümayəndə heyəti ilə görüşməyiniz mənim üçün böyük şərəfdir. Mən hər zaman Sizi əzmli, həqiqətən öz ölkəsi üçün mübarizə aparan, digərlərinə yol göstərən uzaqgörən liderlərdən biri kimi görmüşəm. Siz Qoşulmama Hərəkatının sədrisiniz. Sizin BMT Baş Assambleyasının sonuncu sessiyasındakı çıxışınıza istinad etmək istəyirəm, dediniz ki, Azərbaycan son 30 ildə 120-dən çox ölkəyə dəstək verib, çox sayda beynəlxalq forumlar təşkil edib. Bu, dünyaya böyük kömək deməkdir. Düşünürəm ki, bunun sayəsində Azərbaycan dünyada aparıcı ölkələr sırasındadır.
Zati-aliləri, əmin olun ki, Azərbaycan hər zaman bizim üçün prioritet olub və olmağa davam edəcək. Biz Qələbəni qeyd etdik, çünki bu, bizim bir parçamızdır, Sizin Qələbəniz ICESCO-nun qələbəsinin bir parçasıdır. Bizim üzv dövlətlərimiz çox önəmlidir və biz kimliyindən asılı olmayaraq onları hər zaman dəstəkləyəcəyik. Mənimlə birlikdə ən önəmli insanlar gəlib. Mən onların baş verənlərin şahidi olmalarını və həmçinin Qələbəni qeyd etmələrini istəyirəm. Professor Rahil Qamar. O, elm və innovasiya sektorunun rəhbəridir və İslamabadda yerləşən COMSATS Universitetinin rektoru olub. Professor Məhəmməd Zeynalabdin. O, mədəniyyət üzrə baş katibdir və altı ay bundan əvvəl Tunisin mədəniyyət naziri idi. Səfir Xalid tərəfdaşlıq üzrə direktordur. Biz, həmçinin sivilizasiya dialoqu üzrə mərkəz də qururuq. O, Sudanın Mərakeş Krallığında səfiri və Sudanın sabiq Prezidentinin xüsusi müşaviri olub. Həmçinin cənab Sami. O, Misirin ən məşhur qəzetlərindən biri olan “Əl-Əhram”ın redaktoru olub. Beləliklə, görürsünüz ki, biz, ilk növbədə, Sizi təbrik etmək üçün buradayıq. Ölkənizə səfər edib Sizinlə görüşmək və bu mühüm Qələbənin qeyd edilməsində iştirak etməklə bağlı dəvətinizi yüksək qiymətləndiririk.
Biz işğaldan azad edilmiş ərazilərə səfər etdik və əvvəllər heç vaxt görmədiyimiz bir faciəni gördük. Tamamilə dağıdılmış, yerlə-yeksan edilmiş şəhər, bu, tamamilə qeyri-insani əməldir və heç bir ölçüyə sığmır. Bu, bəşəriyyət əleyhinə cinayətdir. Lakin dünən yerli hakimiyyət rəhbərlərində və vətəndaşlarda yenidənqurma əzmi və istəyinin şahidi olduq. Mən nazirlə söhbətimdə dedim ki, sadəcə, hökumətin dəstəyi ilə həmin insanlar Qarabağı yenidən quracaq. Biz dünən görüşdüyümüz hər kəsdə məhz bunu hiss etdik. Bu cür istəyi görmək bizi qürurlandırdı.
Sonra Prezident İlham Əliyev ICESCO-nun Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malik və nümayəndə heyətinin üzvləri ilə xatirə şəkilləri çəkdirdi.
Daha sonra ICESCO-nun Baş direktoru Qələbə münasibətilə Prezident İlham Əliyevə xatirə hədiyyəsi təqdim etdi.
Salim bin Məhəmməd əl-Malik: Bu, Qələbəni əks etdirir. Burada Bismillahir Rəhmanir Rəhim deyilir. Burada deyilir ki, biz Qələbəni qeyd edirik və burada Allahın Məhəmməd peyğəmbərə kəlamları var.
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ olun.
Salim bin Məhəmməd əl-Malik: Burada Zati-aliləri Prezident İlham Əliyev üçün yazılıb, Dağlıq Qarabağda Qələbəni qeyd edirik, bu, bizim loqodur. Zati-aliləri, bu qılıncın 100-dən çox yaşı var.
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ olun. Bizim Qələbənin rəmzi dəmir yumruq idi, artıq bizdə qılınc var. Təşəkkür edirəm.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received a delegation led by ICESCO Director General Salim bin Mohammed AlMalik.
Welcoming the delegation, President Ilham Aliyev said:
-Welcome Director General, welcome dear guests, I am very glad to see you. I am very grateful for your visit, and very grateful that you found time to visit liberated territories. I was informed that yesterday you visited the cities which Azerbaijan liberated during the war. And you yourself witnessed the situation. It is total destruction. We knew about that because we had some video about the situation on the occupied territories. But we frankly speaking could not even imagine that the destructions are so wide. It demonstrates that the country which kept these lands under occupation wanted to destroy the traces of Azerbaijani culture, destroy the heritage of Azerbaijani people. And actually, we now clearly understand that these destructions were made after the 1st Karabakh war. It was not during the war because during the war these kind of destructions are not possible. It was after occupation in order to destroy everything which belonged to the people of Azerbaijan and not to allow any time in the future Azerbaijanis to go back. That once again demonstrated that during all these almost 30 years of negotiations Armenia had only one objective to make these negotiations endless and useless. And it happened. Because during these almost 30 years of negotiations process there were no results. Only talks, only visits, only statements, but no results and that gave the aggressor opportunity to try to change the historical cultural and religious origin of the occupied territories. Their policy of illegal settlement is a war crime. And they did not even hide this policy in the last period of occupation. They were bringing people of Armenian origin from different parts of the world, settling them in the historical Azerbaijani territories, including historical city of Shusha, changing the names of our cities and villages, changing even the origin of Christian religious monuments. They were changing the origin of ancient Christian nation of Udins’ religious heritage. They were converting ancient Caucasian Albanian churches into Armenian churches. So, they did a lot of things which are subject to criminal investigation. And as you probably heard Azerbaijan already started the process of evaluation of the damage, material, cultural, moral, ecological, comprehensive damage will be evaluated with the assistance of well-known international companies. So that will allow us to sue the aggressor state Armenia in international courts. 44 days of war changed the situation in the region. As I said, the war is over, we need to turn the page. We will never forget the pain, we will never forget the wounds. The wounds will never be healed. We will never forget our heroes. But at the same time, we need to look to the future, and to rebuild the territories, rebuild the area of total devastation. And we will do it. It has already started. Infrastructure projects, city planning, and many other important elements of reconstructions are already in the process of implementation. This year we have allocated the substantial funds for that. So, we did by force what international community could not or did not want to do by peaceful means. And the liberation of historical lands of Azerbaijan is not only a historical event in our history, but also a remarkable event in the history of wars. Because we did almost what seemed to be impossible by the courage and bravery of our soldiers and officers, and by proper planning and commitment and unity of all the people. I would like to express gratitude to you Mr Director General personally and to ICESCO for continuous support to Azerbaijan during all the years of our close cooperation. Especially I would like to express gratitude for decisions made during the war. In the beginning of October, just several days after the war started ICESCO issued a very supportive statement, decisions to support Azerbaijan’s just cause. Also I would like to express gratitude for your letter of congratulations with respect to the victory which you kindly sent me after our glorious victory. All this demonstrates our unity, demonstrates the unity of our people. As you know, Azerbaijan always was a strong advocate for issues related to Islamic solidarity and there were numerous events of ICESCO in Azerbaijan. I hope this will continue and we always called for unity among Muslim countries. What you have seen in Aghdam and in other parts also shows how Armenian leadership treated the religious feelings and history of Muslims. They destroyed all our mosques except one, the one in Aghdam they did not completely destroy only because they needed to have some landmark to plan their artillery attacks, if or when Azerbaijani army moves forward. They needed to measure the distance. That was the reason. But there have been numerous pictures and videos how they keep pigs and cows in our mosque. And this is insult not only to Azerbaijanis, but to all the Muslims. During my visit to the liberated territories in Zangilan, I went to completely destroyed mosque in Zangilan. In Shusha they destroyed all the mosques completely except one, which was also half destroyed but they in order to demonstrate that they protect Islamic cultural and religious sites, they tried to make some repair works. Unfortunately, one foreign company joined this provocative initiative and without our permission came to Shusha, violating our legislation, violating our borders. Without permission of Azerbaijani government that foreign company under the patronage of illegal regime which existed in Nagorno-Karabakh at that time, made some repairments. And thus, they became the partner to criminals because Armenians destroyed almost 70 mosques on the occupied territories and trying to make repairments in one of them was just an attempt to demonstrate that they are tolerant, that they respect the Muslim culture, the feelings of the Muslims. If they did so, why they did destroy the others, and why they did not repair the others? And that foreign company which came to Shusha, didn’t they see that other mosques are destroyed? All the religious and cultural heritage was destroyed. They behaved even worse than separatists who destroyed it. But we will restore everything. We will bring everything to its initial origin and rebuild the territories. I am sure that next time you visit us you will have also an opportunity to visit Shusha which was announced by me as the capital of Azerbaijani culture. Also, one of the issues I wanted to discuss with you, is the issue related to the regional center of ICESCO in Azerbaijan. You know that this issue was in discussion during the last 3-4 years, and we want to revive the discussions. If there is a positive movement I think we can do it very soon and that will be very important for us and for all the people who contribute to the strengthening of Islamic solidarity and protection of Islamic cultural heritage. So, once again, Director General, I welcome you. I pay special importance to your visit now, after war is over, as a sign of friendship and brotherhood. Welcome.
ICESCO Director General Salim bin Mohammed AlMalik said:
-Thank you very much Excellency. It is a great honor for me and my team to meet with you. I have always seen you as one of the regional leader who has passion, who led fight for his country and paved the way for others. You are the chairman of the Non-Aligned Movement and I want to refer to your speech at the latest United Nations General Assembly saying that Azerbaijan over the past 30 years has helped more than 120 countries and has organized many international forums that is of a great help to the world. I think, this is by itself puts Azerbaijan as among the top countries worldwide. Your Excellency, rest assured that Azerbaijan is a priority for us and has always been and will continue to be. We celebrated the victory, because it is part of us. Your victory is part of ICESCO victory. Our member states are very important and regardless of who they are we will support them by all means. With me, I brought the most important people. I want them to witness and see what has happened to and also celebrate Victory. Professor Raheel Qamar, he is the head sector of science and innovation and he was the president of COMSATS University in Islamabad. Professor Mohamed Zine El Abidine, he is the head secretary of culture and 6 months ago he was the Minister of Culture in Tunisia. Ambassador Khalid who is the head of partnership and also we are building a new civilization dialogue center. He was the ambassador of Sudan to the Kingdom of Morocco and a Special Advisor to the former President of Sudan. And also Mr. Samy he was editor of the one of the most famous newspaper in Egypt – Al Ahram. So you see that we are here to congratulate you, and appreciate your invitation to come to meet with you and also participate in this important victory. We visited the liberated area, and we have seen the tragedy and we have seen something that we have never seen before. The city that has been totally destroyed, razed to the ground, that is totally inhumane and cannot be accepted by any measures. It is a crime for humanity, but we know and we are sure what we saw yesterday from the mayors, from the people, the passion and the willingness to rebuild. I was talking to the minister and I said even if the government just support, it is those people who will build the Karabakh and that something that we felt it, by everyone that we met yesterday. We are very proud to see that kind of willingness.
President Ilham Aliyev, Director General of ICESCO Salim bin Mohammed AlMalik and his delegation posed for photographs.
Then the Director General of ICESCO presented a keepsake to President Ilham Aliyev on the occasion of the Victory.
Salim bin Mohammed AlMalik: This is a reflection of your victory. It says Bismillahir Rahmanir Rahim [in the name of Allah, Most Gracious, Most Merciful]. It also says here that we are celebrating the Victory, and these are the words of Allah to Prophet Muhammad.
President Ilham Aliyev: Thank you very much!
Salim bin Mohammed AlMalik: It is written here that this is for His Excellency President Ilham Aliyev. We are celebrating the Victory in Nagorno-Karabakh and this is our logo. Your Excellency, this sword is more than 100 years old.
President Ilham Aliyev: Thank you very much! The symbol of our Victory was an iron fist. Now we also have a sword. Thank you.