“RT France” telekanalında Azərbaycanın mövqeyi səsləndirilib
Fransanın "RT France" telekanalında erməni vəkil Fransua Devidjanla debata çıxan azərbaycanlı hüquqşünas Zaur Sadıqbəyli Fransa KİV-lərini birtərəfli mövqe tutmamağa dəvət edib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsindən AZƏRTAC-a bildiriblər ki, son günlər Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində baş verən hadisələrin müzakirəsi zamanı Zaur Sadıqbəyli əvvəlcə diqqəti Fransa KİV-lərinə girişin azərbaycanlıların üzünə bağlanmasına cəlb edib. O, yerli medianı balansı qorumağa, Fransada yaşayan azərbaycanlı icmasının mövqeyini dinləməyə çağırıb: "Harada bir erməni danışsa, bir azərbaycanlı da orada olmalıdır".
Soydaşımız 44 günlük müharibənin nəticəsi olaraq tərəflərin qəbul etdiyi 10 noyabr tarixli üçtərəfli Bəyanatdan sonra sosial mediada erməni fəalların intiqam almağa, yeni müharibəyə hazırlaşmaq çağırışlarına diqqəti cəlb edib. Qeyd edib ki, bu cür hallar Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhə xidmət etmir və dünyanın heç bir ölkəsi, o cümlədən Azərbaycan öz ərazisinin işğal olunması ilə razılaşa bilməz.
Azərbaycanlı hüquqşünas əlavə edib ki, qarşı tərəfin "öz müqəddəratını təyinetmə", "Qarabağ əhalisinin hüquqlarının qorunması" mövzusunda çıxışı maskalanmış ərazi iddialarından başqa bir şey deyil. O nəzərə çatdırıb ki, Dağlıq Qarabağ ermənilərinin “öz müqəddəratını təyinetməsi” Ermənistan dövlətinin varlığı, beynəlxalq hüquq və tarix baxımından qeyri-mümkündür: "...bu vəziyyətdə yeganə həll yolu Ermənistanın bu həqiqəti qəbul etməsidir".
Əcdadlarının ərazisi olan İrəvanda doğulan bir azərbaycanlı kimi Ermənistanı və bu ölkənin tarixini erməni vəkildən daha yaxşı bildiyini söyləyən soydaşımız erməni dilində dünya ermənilərinə müraciət edib. O, erməniləri 44 gün ərzində Qarabağ cəbhəsində qalib gəldikləri ilə aldadan Ermənistan rəhbərliyinin qurbanı olmamağa səsləyib: "Azərbaycan işğal edilmiş torpaqlarını azad etmək üçün 2783 əsgərini itirdi. Bəs erməni əsgərləri niyə öldü?".
Z.Sadıqbəyli əlavə edib ki, bütün hərbi cinayətlərin araşdırılmasına, cinayətkarların cəzalandırılmasına tərəfdardır və bu məsələnin Birinci Qarabağ müharibəsindən, xüsusilə də Xocalı soyqırımından başlanmasını istəyir. O, həmçinin xatırladıb ki, indiyə qədər ermənilərin bu mövzuda azərbaycanlıları günahlandırmaq məqsədilə təqdim etdikləri videolar saxta çıxıb.
Ermənilərin tarixi saxtalaşdırma cəhdlərindən və uydurmalarından çox təəssüfləndiyini bildirən soydaşımız vurğulayıb ki, hazırda Cənubi Qafqaz tarixi ilə maraqlananlar üçün videomühazirələr oxuyur. Həmin mühazirələr zamanı tarixi faktlara və sənədlərə əsasən ermənilərin çar Rusiyası tərəfindən Azərbaycan ərazisi olan Qarabağ xanlığına köçürüldüyünü, azərbaycanlıların ermənilər tərəfindən etnik təmizləmələrə məruz qaldığını, İrəvan xanlığının tarixi torpaqlarında yaşayan ata-babalarının kütləvi qırğına məruz qaldığını və qovulduğunu sübut edir.

As part of his working visit to the Kingdom of Belgium, Azerbaijan`s Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov has met with Belgian Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs, European Affairs and Foreign Trade and the Federal Cultural Institutions Sophie Wilmes.
During the meeting, the sides exchanged views on bilateral cooperation between Azerbaijan and Belgium, as well as partnership with the European Union.
One of the focused issues of the meeting was energy cooperation, the launch of the Southern Gas Corridor and the representation of a Belgian company at the Southern Gas Corridor consortium.
The sides also discussed the latest situation in the region. Minister Bayramov informed Sophie Wilmes about the provocation launched by Armenia on September 27 this year, Azerbaijan's counter-offensive operations and the 44-day Patriotic War. The Belgian Minister was informed about the war crimes committed by Armenia during this period, purposeful targeting the Azerbaijani civilian population, as well as the issues that Azerbaijan has numerous facts on transfer of foreign fighters and mercenaries by Armenian government to the region and bringing this information to the attention of the relevant international organizations.
FM Bayramov informed the Belgian deputy prime minister about the trilateral statement dated November 10, 2020 and its implementation. At the same time, noting the post-conflict recovery and reconstruction phase, Minister Bayramov said that a new framework for security and cooperation has been established, which opens new opportunities for the development and prosperity of the region.
Touching upon the adoption of unilateral and biased decisions against Azerbaijan by the parliaments of some European countries, Minister Jeyhun Bayramov brought to the attention of the other side with regret that the Belgian Parliament adopted similar decision. He stressed that despite the inclusion of the references to the norms and principles of the international law and relevant resolutions of the UN Security Council to this decision as a result of the Belgian government's explanation, the document contains a number of issues not reflecting the reality causes a serious concern to the Azerbaijani public.
In her turn, Sophie Wilmes expressed the interest in developing cooperation between the two countries. She stated that Belgium has always acted in accordance with international law in the development of bilateral relations. Drawing attention to the process of establishing long lasting peace and sustainable development in the post-conflict period, Sophie Wilmes said that Belgium will be pleased to participate in this process.