XİN Ermənistanın Bərdəyə raket hücumu ilə bağlı açıqlama yayıb
Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyi (XİN) Ermənistanın Bərdəyə raket hücumu ilə bağlı açıqlama yayıb.
XİN-in Mətbuat xidməti idarəsindən AZƏRTAC-a bildirilib ki, açıqlamada deyilir: “Oktyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın Bərdə rayonuna “Smerç” yaylım atəşli reaktiv sistemdən atılan raket atəşləri nəticəsində 4 nəfər mülki şəxs, o cümlədən azyaşlı uşaq həyatını itirib və aralarında uşaqlar və qadınlar olmaqla 13 nəfər ciddi xəsarət alıb. Bu, son günlər ərzində beynəlxalq vasitəçilərin davamlı səyləri ilə üçüncü dəfə razılaşdırılmış humanitar atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozan Ermənistanın beynəlxalq humanitar hüquq öhdəliklərini heçə sayaraq törətdiyi növbəti müharibə cinayətidir. İki ölkənin xarici işlər nazirlərinin Cenevrədə ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri ilə keçirəcəyi görüşü ərəfəsində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən növbəti qanlı cinayətin törədilməsi, təcavüzkar Ermənistanın münaqişənin siyasi həllində maraqlı olmadığının və hər vəchlə danışıqlara maneə törətmək məqsədi güddüyünün bariz göstəricisidir. Azərbaycanın dinc əhalisinə qarşı insanlıq əleyhinə cinayətin törədilməsinə görə Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyi tam məsuliyyət daşıyır. Cinayətkarların ədalət məhkəməsi qarşısında cavab verməsini təmin etmək üçün beynəlxalq ictimaiyyəti qəti mövqe sərgiləməyə çağırırıq”.

Azerbaijan`s Foreign Ministry: Barda attack is another war crime committed by Armenia
“On October 27, as a result of the Smerch MLRS missile attack by the armed forces of Armenia on Barda district of Azerbaijan 4 civilians, including a child were killed and 13 civilians, including children and women, were seriously injured,” Azerbaijan`s Ministry of Foreign Affairs said.
“This is yet another war crime committed by Armenia in recent days in gross violation of the agreed humanitarian ceasefire for the third time through the continued efforts of international mediators and its commitments under the international humanitarian law.
The next bloody crime committed by the armed forces of Armenia on the eve of the meeting of the foreign ministers of the two countries with the OSCE Minsk Group Co-Chairs in Geneva is a clear demonstration that the aggressor state Armenia is not interested in a political solution to the conflict and aims to undermine negotiations by all means.
The political-military leadership of Armenia bears full responsibility for this crime against humanity against the Azerbaijani peaceful population. We call the international community to take a firm position to bring the perpetrators to justice,” the ministry added.