BBC Ermənistanın Gəncəyə raket hücumu ilə bağlı reportaj yayımlayıb: bu, açıq-aşkar mülki əhalinin hədəfə alınmasıdır VİDEO
BBC telekanalı Ermənistanın Gəncəyə raket hücumu ilə bağlı reportaj yayımlayıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, reportajda Ermənistanla Azərbaycan arasında əldə edilmiş razılaşmanın ilk 24 saatda pozulduğu qeyd edilir. Diqqətə çatdırılır ki, Gəncə şəhərində yaşayış binasına atəş açıldıqdan sonra Azərbaycan Ermənistanın müharibə cinayəti törətdiyini bildirir.
Reportajda Ermənistanın raket hücumu nəticəsində dağılmış evlərin, yaxınlarını itirmiş insanların görüntüləri təqdim edilir. BBC-nin hadisə yerində olan müxbiri dağıntıları göstərərək “Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncədə bu insanların yaşadığı yerlərdən görün geriyə nə qalıb”, - deyə qeyd edir. Vurğulanır ki, bu, açıq-aşkar mülki əhalinin hədəfə alınmasıdır. Bu dağılmış binalarda, mənzillərdə insanlar yaşayırdılar. Dağıntılar arasında yataqlar, yorğan-döşək görmək mümkündür. Hücum yerli vaxtla gecə saat 2-də baş verib.
Atəşkəs olmalı idi, lakin bu, əsl müharibənin əlamətləridir. Bəs indi nə olacaq? Atəşkəs artıq bitdimi? Bu suallarla Prezidentin köməkçisi Hikmət Hacıyevə müraciət etdik. Hikmət Hacıyev dedi ki, əgər Ermənistan azərbaycanlı mülki əhaliyə hücumu davam etdirsə, Azərbaycan Ermənistanın hərbi hədəflərinə qarşı lazımi tədbirləri görmək məcburiyyətindədir. “Siz deyirsiniz ki, onlar sizə atəş açıb və sizin buna cavab vermək hüququnuz var. Bunlardan hansı olacaq? Siz atəşkəsə davam edirsiniz, yoxsa bu hücuma cavab verəcəksiniz?” sualına cavabında Prezidentin köməkçisi deyib: “Hazırda biz atəşkəs rejiminə sadiq qalmışıq. Ancaq ermənilər Azərbaycanın mülki əhalisinə hücum etməyə davam eləsələr, dünyadakı bütün dövlətlər kimi, bizim də özünümüdafiə hüququmuz var”.
Jurnalist raket hücumu nəticəsində dağılmış evlərdən birinin içərisindən də görüntüləri təqdim edir və dağıntılar arasındakı yorğan-döşəyi göstərərək “evin sakininin nəvələri bu yataqda yatırdılar, xoşbəxtlikdən onlar sağ qala biliblər”, - deyir.

On October 12, heads of diplomatic corps, ambassadors, military attaches, and heads of representations of international organizations in Azerbaijan arrived in the city of Ganja.
AZERTAC's correspondent, dispatched to the frontline, reports that the diplomats are accompanied by Assistant to the President of Azerbaijan, Head of Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration Hikmat Hajiyev, Assistant to the First Vice-President Elchin Amirbayov and others.
The visit aims to acquaint the diplomats with the Armenian atrocities - crime scenes of Armenia's reckless missile attacks against innocent civilians and energy infrastructure.
The foreign diplomats were informed that the aggressor Armenian armed forces continue to subject to heavy artillery fire Azerbaijani civilians, violating the norms and principles of international law, the 1949 Geneva Conventions and their Additional Protocols, as well as the agreement on humanitarian ceasefire which was signed on their persistent requests following the meeting in Moscow. It was noted that on October 11, 2020, at around 2 am midnight, the Armenian troops fired rockets on Ganja, the second largest city of Azerbaijan that is far beyond the battlefield, in rude violation of humanitarian ceasefire a result of which 9 civilians killed, 34 people including 6 kids and 16 women were injured.
The attacks on densely populated areas with “Tochka-U”, “Smerch”, “Scud” and other missiles is aimed at killing a large number of people. The missile attack to Ganja, the city located far from the line of contact, was launched from Vardenis region of Armenia.
The diplomats were also informed that these actions by Armenia contradict the agreement on humanitarian ceasefire reached in Moscow. Although Azerbaijan complied with the humanitarian truce, Armenia has committed acts of vandalism against the civilian population. It was emphasized that international organizations must exert political pressure on Armenia, which commits war crimes and targets civilians.