Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatı
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycana nifrət nümayiş etdirən çıxışları ilə ittiham etməyə cəhd göstərən son açıqlamaları bu ölkənin beynəlxalq qurumların qəbul etdiyi qərarları özbaşına və seçilmiş şəkildə şərh etmək təcrübəsini bir daha üzə çıxarır. Ənənəvi əsassız iddialarını səsləndirməklə, Ermənistan beynəlxalq birliyi yanıltmaq və diqqəti öz irqçi siyasətindən və nifrət zəminində törətdiyi cinayətlərdən - Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsi və ətraf yeddi rayonunun qeyri-qanuni hərbi işğalından və təcavüz zamanı yüz minlərlə azərbaycanlının insan hüquqlarının və əsas azadlıqlarının ciddi şəkildə pozulması faktından yayındırmaq məqsədi güdür.
Azərbaycana qarşı müharibəni başlatdığına və beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin beşdə bir hissəsini zəbt etdiyinə görə tam məsuliyyət daşıyan, işğal olunmuş ərazilərdə etnik təmizləmə həyata keçirən, münaqişə zamanı digər ağır cinayətlər törədən, irqçi ideologiyanı müdafiə edən və BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) və 884 (1993) saylı qətnamələrinə, Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin qərarlarına, habelə digər beynəlxalq təşkilatların qərar və sənədlərinə açıq-aşkar laqeydlik göstərən Ermənistan, özünün davamlı şəkildə pozduğu standartlar və dəyərlərlə başqalarını ittiham edə bilməz.
Ermənistan bütün qeyri-erməniləri, o cümlədən azərbaycanlıları ölkədən qovmaqla monoetnik ölkəyə çevrilmişdir. Ermənistan, etnik cəhətdən homogen ərazilər yaratmaqla bağlı eyni siyasət və təcrübəsini, bütün qeyri-ermənilərin qovulduğu və oyuncaq rejimini yaratdığı işğal edilmiş ərazilərimizə də tətbiq edib.
Etnik və dini zəmində nifrət, düşmənçilik və dözümsüzlük Ermənistan siyasətinin əsasını təşkil edir və bu ölkə rəhbərliyinin ermənilərlə azərbaycanlılar arasında "etnik uyğunsuzluğa" aşkar inamının sübutudur. Beynəlxalq ictimaiyyət dəfələrlə Ermənistanın bu cür iyrənc fikirləri açıq şəkildə təbliğ etməsinə öz etirazını bildirmiş və Ermənistanda hökm sürən dözümsüzlük ruhu və bu ölkədə həyata keçirilən ayrı-seçkilik siyasəti və təcrübələri ilə bağlı ciddi narahatlığını ifadə etmişdir.
Ermənistan, insan hüquqları standartlarına və Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin qərarlarına münasibətdə riyakarlıq və seçici yanaşmasına son qoymalı və eyni Məhkəmənin “Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı” adlı 16 iyun 2015-ci il tarixli qərarının icrasına başlamalıdır. Məlum olduğu kimi, Avropa Məhkəməsinin Böyük Palatası təqdim olunan sübutları araşdıraraq, Ermənistanın Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsi və digər işğal olunmuş əraziləri üzərində nəzarəti həyata keçirdiyini təsbit etmiş, Ermənistanın azərbaycanlı məcburi köçkünlərin hüquqlarının pozulmasına görə məsuliyyət daşıdığını bildirmiş və onların işğal olunmuş ərazilərdəki evlərinə və doğma yurdlarına qayıtmaq hüquqlarını bir daha təsdiq etmişdir.
Münaqişənin davam etməsinin və bunun nəticəsində bölgədə gərginliyin ara-sıra artmasının başlıca səbəbi Azərbaycan ərazilərinin qanunsuz işğalı və Ermənistanın bu vəziyyəti möhkəmləndirmək cəhdləridir. İlk növbədə Ermənistanın təcavüzünün nəticələri aradan qaldırıldıqdan sonra, yəni BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin tələbinə uyğun olaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin dərhal, tam və qeyd-şərtsiz Azərbaycan ərazilərindən çıxarılması, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünün bərpa olunması və yüz minlərlə azərbaycanlı məcburi köçkünlərin insan hüquqları və əsas azadlıqlarının, o cümlədən onların evlərinə və mülklərinə geri qayıtmaq hüququnun təxirə salınmadan təmin edilməsindən sonra sülh, təhlükəsizlik və sabitliyə nail olmaq mümkündür.

The recent statements by the Ministry of Foreign Affairs of Armenia trying to accuse Azerbaijan of hate speech reveal once again its practice of arbitrary and selective interpretation of the decisions adopted by international bodies. By reciting the usual groundless allegations, Armenia pursues the goal of misleading the international community and distracting the attention from its own racist policy and hate crimes, manifested in the unlawful military occupation of the Nagorno-Karabakh region and surrounding seven districts of Azerbaijan, and gross violations of human rights and fundamental freedoms of hundreds of thousands of Azerbaijanis in the course of the aggression.
Armenia, which bears full responsibility for unleashing the war against Azerbaijan, seizing 1/5 of its internationally recognized territory, carrying out ethnic cleansing in the occupied territories, committing other heinous crimes during the conflict, advocating undisguised racist ideology and blatantly disregarding the binding resolutions 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) and 884 (1993) of the United Nations Security Council, the judgments of the European Court of Human Rights, as well as the decisions and documents of other international organizations, cannot lecture others on the standards and values that it has consistently violated itself.
Hatred, animosity and intolerance on ethnic and religious grounds, which are at the core of Armenia’s policy is evidenced in the unconcealed conviction of its leadership in the “ethnic incompatibility” between Armenians and Azerbaijanis. The international community has repeatedly stated its indignation with the overt promotion by Armenia of such odious ideas and expressed serious concerns about the spirit of intolerance prevailing in Armenia and the discriminatory policies and practices pursued in that country.
Armenia must put an end to its hypocrisy and selectivity with regard to the human rights standards and the decisions of the European Court of Human Rights, starting with the implementation of the same Court’s leading judgment of 16 June 2015 in the case of “Chiragov and Others v. Armenia”. As is known, having examined the evidence presented, the Grand Chamber of the European Court has ascertained that Armenia exercises effective control over the Nagorno-Karabakh region and other occupied territories of Azerbaijan, established the responsibility of Armenia for violations of the rights of the Azerbaijani internally displaced persons and reaffirmed their right to return to their homes or places of habitual residence in the occupied territories.
The primary cause of the continuation of the conflict and, as a result, of tensions and sporadic escalation on the ground is the unlawful occupation of the territories of Azerbaijan and Armenia’s attempts to consolidate that situation. Peace, security and stability are achievable, first and foremost, only if the consequences of Armenia’s aggression are removed, thus ensuring that its armed forces are immediately, unconditionally and completely withdrawn from the territories of Azerbaijan, as it is demanded by the above mentioned UN SC resolutions, the territorial integrity of Azerbaijan is restored within its internationally recognized borders and the human rights and fundamental freedoms of hundreds of thousands of Azerbaijani internally displaced persons, including the right to return to their homes and properties, are guaranteed and implemented without delay.