Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə çəkilən “Əbədi ezamiyyət” sənədli filmi
Layihənin rəhbəri və filmin baş prodüseri Arzu Əliyeva, baş məsləhətçi tanınmış diplomat Ramiz Abutalıbovdur.
“Əbədi ezamiyyət” filmi Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 1919-cu ilin yanvarında parlament sədri Əlimərdan bəy Topçubaşovun rəhbərliyi ilə Paris Sülh Konfransına ezam etdiyi nümayəndə heyətinin keşməkeşli taleyindən bəhs edir.
Yaradıcı heyət filmin hazırlanması üçün ilyarım müddətində Bakı, Tbilisi, Moskva, Sankt-Peterburq və Paris şəhərlərindəki arxivlərdə araşdırmalar aparıb, bu şəhərlərdə video-foto çəkilişlər edilib, Fransada Azərbaycan mühacirəti ilə bağlı tədqiqat aparan alimlərlə görüş və söhbətlər lentə alınıb.
“Qərib məzarlar” kitab-albomu isə 1919-cu ildə Parisə ezam olunmuş Azərbaycan nümayəndə heyətinin, eləcə də ötən əsrin 20-ci illərində bolşevik təqibindən yaxa qurtarmaq üçün Fransaya üz tutan soydaşlarımızın bu ölkədəki taleyi və məzarları barədə ilk məlumat toplusudur.
Qeyd edək ki, “Əbədi ezamiyyət” Bakı Media Mərkəzinin Arzu Əliyevanın baş prodüserliyi ilə çəkdiyi ikinci sənədli filmdir. “Hədəf Bakıdır. Hitler neft uğrunda döyüşü necə uduzdu” adlı ilk sənədli film 2015-ci ilin mayında yerli televiziya kanalları vasitəsilə Azərbaycanda və “National Geographic” kanalı vasitəsi ilə 26 ölkədə nümayiş olunub.

Lifelong Mission Documentary Presented with the Support of the Heydar Aliyev Foundation
On January 22, the Lifelong Mission documentary filmed by the Baku Media Center with the Heydar Aliyev Foundation’s support is to be presented at Nizami Cinema Center, along with the Last Refuge in A Foreign Land photo-book.
Arzu Aliyeva is the head of the project and the chief producer, whereas Ramiz Abutalibov, a recognized diplomat, is the head consultant.
Lifelong Mission reveals tumultuous story of the Azerbaijani delegation to the Paris Peace Conference in January 1919 led by Alimardan bey Topchubashov, the then Speaker of Parliament of the first Republic of Azerbaijan (1918-1920).
It took the creative team a good year and a half of substantial archive research in Baku, Tbilisi, Moscow, St.Petersburg and Paris followed by photo and video shooting and interviews with the experts on the Azerbaijani emigration to France.
A far Last Refuge in A Foreign Landedition is concerned, it is the first book dedicated to the lives of the members of the Azerbaijani delegation to the Paris Peace Conference in 1919, as well as a number of our fellow countrymen fleeing to France to escape persecution by the Bolshevik (Communist) regime.
It should be also noted that Lifelong Mission shot by the Baku Media Center is the second documentary produced by Arzu Aliyeva. Her first work, Objective Baku. Hitler’s War on Oil was aired in Azerbaijan in May 2015 and broadcast by the National Geographicin 26 countries world over.