Vətənə, xalqa və dövlətə sədaqət andı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin andiçmə mərasimi olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin aprelin 18-də Milli Məclisdə andiçmə mərasimi keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, andiçmə mərasimində Azərbaycanın dövlət rəsmiləri, hökumətin üzvləri, Milli Məclisin deputatları və Prezidentin ailə üzvləri iştirak ediblər.
Prezident İlham Əliyevi müşayiət edən fəxri kortej Azərbaycan Respublikası Prezidentinin andiçmə mərasiminin keçirildiyi Milli Məclisə yola düşdü.
Mərasim iştirakçıları Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevi hərarətlə qarşıladılar.
Ümumxalq səsverməsi ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilmiş İlham Heydər oğlu Əliyevin andiçmə mərasimi açıq elan olundu.
Silahlı Qüvvələrin əsgərləri Azərbaycan Respublikasının dövlət bayrağını və Azərbaycan Prezidentinin ştandartını (bayrağını) təntənəli marşın sədaları altında səhnəyə gətirdilər.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Fərhad Abdullayev və Konstitusiya Məhkəməsinin hakimləri səhnəyə dəvət olundular.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Fərhad ABDULLAYEV çıxış edərək dedi:
Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsi 2018-ci il 17 aprel tarixli qərarı ilə Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinə dair Mərkəzi Seçki Komissiyasının nəticələrini təsdiq edərək, cənab İlham Heydər oğlu Əliyevi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti elan etmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilmiş cənab İlham Heydər oğlu Əliyev Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 103-cü maddəsinə uyğun olaraq, Konstitusiya Məhkəməsi hakimlərinin iştirakı ilə andiçməyə dəvət olunur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham ƏLİYEV əlini Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının üzərinə qoyaraq and içdi:
- Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətlərini həyata keçirərkən Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına əməl edəcəyimə, dövlətin müstəqilliyini və ərazi bütövlüyünü qoruyacağıma, xalqa ləyaqətlə xidmət edəcəyimə and içirəm!
Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndi.
Sonra Prezident müqəddəs Qurani-Şərifə əl basaraq and içdi:
- Əlimi Qurani-Şərifə basaraq and içirəm: Azərbaycan xalqının əsrlər boyu yaratdığı milli mənəvi dəyərlərə və ənənələrə sadiq qalacağam, onları daim uca tutacağam.

The swearing-in ceremony of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev was held at Azerbaıjan`s Milli Majlis (Parliament) on April 18.
The ceremony was attended by Azerbaijani state and government officials, MPs, and members of the President`s family.
A cortege, which accompanied President Ilham Aliyev, left for the Milli Majlis where the inauguration ceremony of the President of the Republic of Azerbaijan was held.
The inauguration of President Ilham Heydar oglu Aliyev, who was elected as President of the Republic of Azerbaijan by a nationwide vote, was declared open.
The event participants warmly welcomed President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Under the accompaniment of the ceremonial march, soldiers of the Armed Forces brought the national flag of the Republic of Azerbaijan and the standard (flag) of the President of Azerbaijan onto the stage.
Chairman of the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan, Farhad Abdullayev, and judges of the Constitutional Court were invited to the stage.
Chairman of the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan Farhad Abdullayev said:
The Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan gave a verdict on April 17, 2018 to approve the results of the Central Election Commission regarding the outcomes of the presidential election in the Republic of Azerbaijan and declared Ilham Heydar oglu Aliyev as the President of the Republic of Azerbaijan.
Under the Article 103 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, President-elect of the Republic of Azerbaijan Ilham Heydar oglu Aliyev was invited for swearing-in ceremony in the presence of the judges of the Constitutional Court.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev put his hand on the Constitution of the Republic of Azerbaijan and took the oath: “I do swear to abide by the Constitution of the Republic of Azerbaijan while executing the powers of the President of the Republic of Azerbaijan, protect state independence and territorial integrity, and serve the people faithfully.”
The President then put his hand on the Holy Quran and swore:
“I put my hand on the Holy Quran and swear to remain loyal to and respect national and moral values and traditions that have been created by the people of Azerbaijan for centuries.”
President Ilham Aliyev dropped to one knee and kissed the national flag of the Republic of Azerbaijan.