Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Fransa Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində Fransanın Avropa və Xarici Işlər Nazirliyinin dövlət katibi Jan-Batist Lömuen ilə görüşüb
Görüşdə nazirlər Azərbaycan və Fransa arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin cari səviyyəsindən məmnunluqlarını bildirdilər. İki ölkə arasında münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi üçün geniş potensialın mövcudluğunu qeyd etdilər.
2017-ci ilin sentyabr ayında yeni formalaşmış Fransa Hökumətinin ilk üzvü kimi Azərbaycana rəsmi səfər etdiyini söyləyən fransalı dövlət katibi səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevlə görüşünü və səfərin nəticələrini yüksək qiymətləndirdi.
Nazirlər Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqların cari vəziyyəti barədə fikir mübadiləsi apardılar. Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi üzrə danışıqlar prosesinin gedişi ilə bağlı ətraflı məlumat verdi. O, 2018-ci ilin 18 yanvar tarixində Polşanın Krakov şəhərində ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri və Ermənistan Respublikasının xarici işlər naziri ilə görüşəcəyini bildirdi.
Elmar Məmmədyarov Fransanın bir sıra şəhərlərinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində Ermənistan tərəfindən yaradılmış qondarma rejim ilə qanunsuz əlaqələr yaratması, qondarma rejimin təmsilçiləri kimi özünü təqdim edən şəxslərin Fransa ərazisinə daxil olması kimi faktların ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədri olaraq Fransanın mərkəzi hökuməti tərəfindən qarşısının alınmasının vacibliyini bildirdi.
Azərbaycan və Fransa arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrini nəzərdən keçirərək nazirlər enerji, nəqliyyat, metro, kosmik, sənaye, kənd təsərrüfatı, təhsil, mədəniyyət və digər sahələrdə iəməkdaşlığın dinamik surətdə inkişaf etdiyini və 50-dən artıq Fransa şirkətinin Azərbaycanda fəaliyyət göstərdiyini vurğuladılar.
Azərbaycan və Fransanın təhsil sahəsində sıx əməkdaşlıq etdiyini bildirən nazirlər Azərbaycanda fəaliyyət göstərən Birgə Azərbaycan-Fransız Universitetinin bu əməkdaşlığın parlaq göstəricisi olduğunu qeyd etdilər.
Azərbaycan-Avropa İttifaqı münasibətlərinə toxunan nazir Elmar Məmmədyarov ölkəmizlə Avropa İttifaqı arasında strateji tərəfdaşlıq sənədi üzərində iş aparıldığını və əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyini məmnuniyyətlə qeyd etdi.
Görüşün sonunda nazirlərin iştirakı ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Fransanın Montpellier Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında çərçivə və dissertasiya və maliyyələşmə haqqında əməkdaşlıq sazişləri imzalandı. Sazişlər AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə və Montpellier Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Fransua Henn tərəfindən imzalandı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Jean-Baptiste Lemoyne, Secretary of State at the Ministry of Europe and Foreign Affairs of France during his working visit to the French Republic
At the meeting the Ministers expressed their satisfaction with the current level of bilateral and multilateral relations between Azerbaijan and France. They highlighted the existence of vast potential for further development of relations between the countries in different spheres.
Noting the official visit paid to Azerbaijan, as the first member of newly formed French Government, the Secretary of State highly appreciated the results of the visit and the meeting with H.E. Mr Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan.
The interlocutors exchanged views on the current status of negotiations for the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. Minister Elmar Mammadyarov provided thorough information on the latest negotiation process on resolution of conflict and adding that that he will meet with OSCE Minsk Group Co-Chairs and the Foreign Minister of Armenia on January 18, 2018 in Krakow, Poland.
Touching upon the facts of establishing illicit relations by some towns of France with the illegal regime established by Armenia in the occupied territories of Azerbaijan and entry of agents of puppet regime into the territory of France, Elmar Mammadyarov underlined the importance of taking necessary measures by central Government of France to prevent such ill actions.
Having reviewed the economical-trade relations between Azerbaijan and France, the sides highlighted the dynamic development of bilateral cooperation in energy, transport, subway, cosmic, industrial, agriculture, education, culture and other fields. It was also noted that more than 50 French companies operate in Azerbaija in various sectors.
Underlining the close cooperation between Azerbaijan and France in the field of education the sides noted the Joint Azerbaijani-French University as a vivid example of of this cooperation.
Touching upon Azerbaijan-European Union relations Minister Elmar Mammadyarov said that negotiations on the strategic partnership document between Azerbaijan and EU are going on and the relations develop successfully..
At the end of the meeting in the presence of Ministers "Framework Agreement on Cooperation" and "Cooperation Agreement on Financing and Dissertation" were signed between Azerbaijan National Academy of Sciences and Montpellier University. The agreements were signed by Akif Alizade, President of AMEA and Francois Henn vice-president on international relations of Montpellier University.