Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev şəhidlərin əziz xatirəsini yad edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 20-də - Ümumxalq Hüzn Günündə Şəhidlər xiyabanında 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsini yad edib.
Qara Yanvar hadisələrindən 27 il keçir. 1990-cı il yanvarın 20-si Azərbaycanın müasir tarixinə ən faciəli günlərdən biri, eyni zamanda, xalqımızın qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daxil olub, milli müstəqillik, azadlıq uğrunda mübarizəsinin və yenilməz iradəsinin rəmzinə çevrilib. Təpədən-dırnağadək silahlanmış keçmiş sovet ordusunun cəza tədbirlərinə məruz qalan xalqımız azadlıq əzmini itirməmiş, əksinə, haqq səsini daha ucadan bəyan etmişdi. Düz 27 il əvvəl doğma yurdunun, xalqının azadlığını, şərəf və ləyaqətini hər şeydən uca tutan vətənpərvər Azərbaycan övladları həmin müdhiş gecədə canlarından keçərək şəhidlik zirvəsinə ucaldılar. Sovet qoşunlarının Azərbaycanda törətdiyi qanlı qırğından uzun illər keçməsinə baxmayaraq, xalqımız o dəhşətli günlərin ağrı-acısını unutmur, öz vətəndaşlarına divan tutan sovet imperiyasının o vaxtkı rəhbərlərinə və onların Azərbaycandakı nökərlərinə dərin nifrətini bildirir.
Keçmiş SSRİ rəhbərliyinin Azərbaycana qarşı qərəzli, ermənipərəst siyasətinə, əzəli torpaqlarımıza iddia edən Ermənistanın təcavüzkar siyasətinin açıq-aşkar dəstəklənməsinə və respublikanın o zamankı rəhbərliyinin xəyanətkar mövqeyinə etiraz əlaməti olaraq ayağa qalxmış geniş xalq kütlələrinə qarşı sovet ordusunun iri hərbi birləşmələrinin yeridilməsi Azərbaycanda, xüsusilə Bakıda misli görünməmiş faciəyə gətirib çıxardı, böyük itkilərlə, günahsız insanların ölümü ilə nəticələndi. Buna baxmayaraq, Azərbaycanın o vaxtkı səriştəsiz, kölə psixologiyalı rəhbərlərinin yenə də xalqla bir olmağa cəsarəti çatmadı və onlar sovet rəhbərliyinin ətəyindən yapışmaqda davam etdilər.
Onlardan fərqli olaraq, həmin vaxt Moskvada yaşayan xalqımızın dahi oğlu Heydər Əliyev həyatını təhlükədə qoyaraq, faciənin ertəsi günü Azərbaycanın daimi nümayəndəliyinə gələrək, Qanlı Yanvar qırğınını törədənləri pisləyən kəskin bəyanatla çıxış etdi, xalqımızın başına gətirilən müsibəti dünyaya çatdırdı. Bununla da Ulu Öndər cəsarətini, mərdliyini, xalqının sədaqətli oğlu olduğunu bir daha sübut etdi.
Əlbəttə, ermənilərin fitvası ilə törədilmiş bu cinayət Azərbaycan xalqının iradəsini qıra, azadlıq eşqini söndürə bilmədi. Xalqımız qanı bahasına da olsa istəyinə - azadlıq və müstəqilliyinə qovuşdu və bu nailiyyəti heç vaxt əlindən verməyəcəkdir.
Keçmiş sovet hərb maşınının Azərbaycanda törətdiyi qanlı qırğın mahiyyətinə görə dövlətin öz vətəndaşlarına qarşı tarixdə misli görünməmiş təcavüzü, qətliamı idi. Keçmiş SSRİ və Azərbaycan SSR konstitusiyalarının kobudcasına pozulması, ayaqlar altına atılması idi. Həmin gün keçmiş SSRİ dövləti dinc əhalinin üstünə qoşun yeritməklə BMT Nizamnaməsinə, beynəlxalq hüquq normalarına məhəl qoymamış, iştirakçısı olduğu Mülki və Siyasi Hüquqlar Haqqında Beynəlxalq Paktın bir sıra müddəalarını cinayətkarcasına pozmuşdu.
Xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin Azərbaycan rəhbərliyinə yenidən qayıdışından sonra, 1994-cü ildə 20 Yanvar hadisələrinə siyasi-hüquqi qiymət verildi və cinayəti törədənlərin adları ictimaiyyətə çatdırıldı. 20 Yanvar - Ümumxalq Hüzn Günü elan edildi.
Azərbaycan xalqı hər il 20 Yanvar faciəsi qurbanlarının xatirəsini dərin ehtiramla yad edir.
Yanvarın 20-də səhər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Qanlı Yanvar faciəsində həlak olanların əziz xatirəsini yad etmək üçün Şəhidlər xiyabanına gəldi.
Dövlətimizin başçısı “Əbədi məşəl” abidəsinin önünə əklil qoydu.
Müdafiə Nazirliyinin əlahiddə nümunəvi hərbi orkestrinin ifasında Azərbaycanın dövlət himni səsləndi.
Dövlət və hökumət rəsmiləri, respublikamızdakı dini icmaların başçıları, xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirləri, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri də şəhidlərin əziz xatirəsini yad etməyə gəlmişdilər.
Şəhidlər xiyabanının ziyarət olunması mərasimində Baş nazir Artur Rasi-zadə, Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədov, Prezident Administrasiyasının rəhbəri Ramiz Mehdiyev iştirak edirdilər.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has paid tribute to the victims of the bloody January tragedy on the National Mourning Day.
Twenty-seven years have passed since bloody January. 20 January 1990 went down in the history of modern Azerbaijan as one of the most tragic and, at the same time, heroic dates for our people. This date has become a symbol of the struggle for national independence, freedom and unshakeable will. The people of Azerbaijan, subjected to punitive measures of the armed-to-the-teeth Soviet army, did not lose their aspiration to freedom. On the contrary, their voice grew even stronger.
Twenty-seven years ago, on that horrific night, the courageous sons and daughters of Azerbaijan for whom the freedom, honor and dignity of their native country and people were above anything else, sacrificed their lives and became martyrs. Although many years have passed since Soviet troops perpetrated this bloody massacre in Azerbaijan, our people have not forgotten the pain of those horrendous days and are expressing their contempt for the then leaders of the Soviet empire and their servants in Azerbaijan for unleashing suffering on their own citizens.
The deployment of a large military contingent against large masses of people protesting at the biased and pro-Armenian policies of the USSR leadership, its overt support for Armenia’s territorial claims for historically Azerbaijani lands and the treacherous stance of the then leaders of the republic led to unseen tragedy in Azerbaijan, especially in Baku, and to the killing of many innocent people. Despite this, instead of standing by their people, the incompetent and slave-like leaders of Azerbaijan continued to hold on to Soviet leadership.
In contrast to them, the brilliant son of the Azerbaijani people Heydar Aliyev, who lived in Moscow at the time, put his own life at risk by going to Azerbaijan’s permanent representative office on the day following the tragedy, made a harshly-worded statement condemning the perpetrators of the Bloody January events and informed the world of the atrocities unleashed on our people. By doing so, our great leader demonstrated his courage, bravery and dedication to his people again.
However, this Armenian-instigated crime could not break the will of the Azerbaijani people or put out their love of freedom. Our people managed to fulfill their dream of freedom and independence, albeit at such a high cost, and will never let go of this achievement.
The massacre perpetrated by the Soviet military machine in Azerbaijan was an act of unseen aggression and genocide of citizens by their own state, a flagrant breach of the Constitutions of the former USSR and the Azerbaijan SSR. By sending troops to crush the civilian population on that night, the USSR government flouted the UN Charter, international law and a number of clauses of the International Treaty on Civil and Political Rights of which the USSR had been a member.
After nationwide leader Heydar Aliyev returned to power in Azerbaijan, a political and legal assessment of the 20 January events was given in 1994 and the names of those guilty of the crime were made public. Since then 20 January has been commemorated as National Mourning Day.
Every year on this date, the people of Azerbaijan pay tribute to 20 January martyrs.
On the morning of 20 January, President of Azerbaijan Ilham Aliyev visited the Alley of Martyrs to honor the cherished memory of the victims of the bloody January tragedy.
President Ilham Aliyev laid a wreath at the "Eternal Flame" memorial.
The Defense Ministry’s military orchestra played the national anthem of Azerbaijan.
Participants in the commemorative ceremony included state and government officials, heads of religious communities, ambassadors of foreign countries to Azerbaijan, and representatives of international organizations.
The ceremony at the Alley of Martyrs was attended by Prime Minister Artur Rasizade, Parliament Speaker Ogtay Asadov and head of the Presidential Administration Ramiz Mehdiyev.