Milli Məclisin sədri AŞPA-ya üzv dövlətlərin parlament sədrlərinin görüşündə iştirak edir
Strasburqda Avropa Şurası Parlament Assambleyasına (AŞPA) üzv ölkələrin parlament sədrlərinin görüşü keçirilir.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədri Oqtay Əsədovun başçılığı ilə komitə sədri, AŞPA-da daimi nümayəndə heyətimizin rəhbəri Səməd Seyidov, deputat, AŞPA-nın miqrasiya, qaçqınlar və məcburi köçkünlər üzrə komitəsinin sədri Sahibə Qafarova və digər rəsmi şəxslərdən ibarət parlament nümayəndə heyəti, eləcə də Azərbaycanın Avropa Şurası yanında daimi nümayəndəsi səfir Emin Eyyubov görüşdə iştirak edir.
Görüşdə Avropada miqrasiya və məcburi köçkün böhranı, milli parlamentlər və Avropa Şurası: demokratiya, insan hüquqları və qanunun aliliyinin təşviq edilməsi, inklüziv və qeyri-irqçi cəmiyyətlərdə nifrətə qarşı parlamentarilərin səfərbərliyi mövzularında müzakirələr aparılır.
Səfər çərçivəsində Milli Məclis sədrinin AŞPA-nın rəhbərliyi və tədbirdə iştirak edən nümayəndə heyətlərinin başçıları ilə bir sıra görüşləri nəzərdə tutulub. Bu görüşlərdə tərəfləri maraqlandıran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılacaq.

Azerbaijan`s Parliament Speaker attends meeting of heads of Council of Europe states’ parliaments in France
An Azerbaijani delegation led by Parliament Speaker Ogtay Asadov is participating in the meeting of Speakers of parliament of the Council of Europe member states in Strasbourg.
The delegation included chairman of the parliamentary committee, Head of the Azerbaijani delegation to PACE Samad Seyidov, Chairperson of the PACE’s Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons Sahiba Gafarova and other officials.
The delegates will discuss the issues of the migration and refugee crisis in Europe: role and responsibilities of parliaments, national parliaments and the Council of Europe: together promoting democracy, human rights and the rule of law, and mobilisation of parliaments against hate, for inclusive and non-racist societies.