V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun BƏYANNAMƏSİ
Biz, 2016-cı il 29–30 sentyabr tarixlərində V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunda iştirak etmək üçün dünyanın müxtəlif ölkələrindən Azərbaycan Respublikasının paytaxtı Bakı şəhərində toplaşmış siyasət, elm və mədəniyyət xadimləri, beynəlxalq təşkilatların, vətəndaş cəmiyyətinin və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri,
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Minillik Bəyannaməsini, BMT Baş Assambleyasının 2030-cu ilədək davamlı inkişafa dair 2015-ci il 25 sentyabr tarixli Qətnaməsini və iqlim dəyişikliklərinə dair 2015-ci il 12 dekabr tarixli Paris Razılaşmasını rəhbər tutaraq;
Minillik Bəyannaməsində hədəflənmiş məqsədlərə nail olunmasında müəyyən irəliləyişlər əldə edildiyini vurğulayaraq;
çox sayda humanitar problemlərin, xüsusilə təhsil və səhiyyə məsələlərinin həllinin mümkünlüyü, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının yayılması, “rəqəmsal fərqlər”in aradan qaldırılması, biliyə əsaslanan cəmiyyətin formalaşdırılması sahələrində qazanılmış əhəmiyyətli nailiyyətləri yüksək dəyərləndirərək;
davamlı inkişaf sahəsində 2030-cu ilə qədər nəzərdə tutulmuş yeni miqyaslı və ambisiyalı ümumi gündəliyə sadiqliyimizi bəyan edərək və insan kapitalının qorunması və artırılmasının əhəmiyyətini vurğulayaraq;
insan ləyaqətinin, hüququn aliliyi, ədalət, bərabərlik, irqi, etnik və mədəni müxtəlifliyə hörmət prinsiplərinin başlıca əhəmiyyət daşıdığını etiraf edərək və insan kapitalının artırılmasının minilliyin məqsədlərinin gerçəkləşdirilməsində əsas şərt olduğunu hesab edərək;
hamını davamlı inkişaf sahəsində bəyan edilmiş 17 məqsədə nail olmaq üçün qüvvələri səfərbər etməyə və bəşəriyyət qarşısında qoyulmuş 169 məsələnin həllində qərarlılıq nümayiş etdirməyə çağıraraq;
sülh olmadan davamlı inkişafı və davamlı inkişaf olmadan sülhü qeyri-mümkün hesab edərəkvə bütün ölkələri, xalqları dünyadakı mövcud münaqişələrin təxirə salınmadan və ədalətli həllinə çağıraraq;
davamlı inkişafı təşkil edən iqtisadi, sosial və ekoloji komponentlərin həyata keçirilməsinin tarazlıqlı təmin olunmasının zəruriliyi ilə razılaşaraq;
bir çox ölkələrin davamlı inkişafı yolunda qısamüddətli və uzunmüddətli müxtəlif proqramların tərtib olunmasını tələb edən böyük problemlərin hələ də mövcudluğunu dərk edərək,
kəskinləşən münaqişələri, zorakı ekstremizmi, terrorçuluğu və bunlarla əlaqədar humanitar böhranları və insanların məcburi yerdəyişmələrini qətiyyətlə pisləyərək;
mədəniyyətlərarası, konfessiyalararası və sivilizasiyalararası səmərəli dialoqa nail olmaq istiqamətində qazanılmış nailiyyətlərə baxmayaraq, dünyada hələ də ksenofobiya, irqi ayrı-seçkilik, dözümsüzlük və multikulturalizm siyasətinin nailiyyətləri və imkanlarının nəzərə alınmaması hallarının olduğunu qeyd edərək;
gender bərabərliyi siyasətinə və həssas təbəqədən olan insanların hüquqlarının təminatına sadiqliyimizi bəyan edərək;
yalnız humanitar etikanın əsas prinsiplərinin nəzərə alınmasının və bütün intellektual, mədəni və sosial potensialın səfərbər edilməsinin ekoloji sivilizasiya hüququnda təsdiqinin mümkünlüyünə diqqət yetirərək;
humanitar əməkdaşlığın inkişafında kütləvi informasiya vasitələrinin və informasiya texnologiyalarının böyük əhəmiyyətini nəzərə alaraq;
yaşadığımız planetin və onun təbii ehtiyatlarının etibarlı qorunması, iqlim amilləri və bioloji müxtəlifliyin mühafizəsi zərurətini nəzərə almaqla inkişafın və texnologiyalardan istifadənin təminatı üçün qüvvələrin səfərbər olunmasını arzu edərək;
qloballaşma şəraitində elmi ictimaiyyətin XXI əsrin çağırışlarına adekvat cavab axtarışları, elmlərin konvergensiyası və innovativ texnologiyaların, eləcə də biotexnologiyaların çox sayda fəlsəfi və etik problemlər meydana gətirdiyini xatırladaraq;
diskussiyalar və geniş fikir mübadilələri çərçivəsində qlobal humanitar problemlərin
• multikulturalizmin müxtəlif modelləri: nəzəriyyədən humanist təcrübəyə doğru;
• insanların kütləvi yerdəyişməsi şəraitində insan kapitalının qorunmasının önəmi davamlı inkişafın əsası kimi;
• jurnalistikanın informasiya dövrünə transformasiyası və onun sivilizasiyalararası dialoqun təmin edilməsində rolu;
• davamlı inkişaf və ekoloji sivilizasiya;
• molekulyar biologiya, biofizika, biotexnologiya və müasir tibb sahəsində kadr hazırlığı məsələləri: innovativ və etik problemlər;
• texnologiyaların konvergensiyası və gələcəyə dair proqnozlar: XXI əsrin əsas çağırışları kimi aspektlərini nəzərdən keçirərək:
V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun işinin son dərəcə səmərəli olduğunu və heç şübhəsiz, beynəlxalq humanitar əməkdaşlığın genişləndirilməsinə və bundan sonrakı inkişafına layiqli töhfə verdiyini bəyan edirik;
yalnız insan kapitalına yatırılan sərmayələrin müasir dövrün çağırışlarına effektli cavabın, eləcə də həyat keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş idarəçilik, istehsal, elmi və informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının təkmilləşdirilməsinin əsas şərti olduğunu hesab edirik;
Azərbaycan Respublikasının təşəbbüsü ilə yaradılmış Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin multikulturalizmin nəzəriyyəsi və təcrübəsinin inkişafına mühüm töhfə verdiyiniqeyd edirik;
Azərbaycanda bütövlükdə insan kapitalının qorunması və artırılması işində, eləcə də əhalinin qaçqınlar və məcburi köçkünlər kimi həssas qrupundan bu amilin davamlı inkişaf məqsədilə effektli istifadəsində yüksək nəticələr əldə olunduğunu ifadə edirik;
insan kapitalının, həmçinin fənlərarası ən yeni bilik və bacarıqların inteqrasiyası, fasiləsiz təhsil proqramları və eləcə də bu sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsi yolu ilə inkişafının davamlı inkişafın vacib humanitar tərkib hissəsi olduğunu etiraf edirik;
sivilizasiyalararası, mədəniyyətlərarası və konfessiyalararası səmərəli dialoqun təşkili məqsədlərinə nail olunmasında informasiya texnologiyalarının və kütləvi informasiya vasitələrinin artan rolunu vurğulayırıq;
ekoloji sivilizasiya haqqında təsəvvürlərin formalaşdırılması zərurətinə, istehlak və istehsalın səmərəli modellərinin tətbiqini dəstəkləyən müxtəlif hərəkatların təşviqinə, təbii sərvətlərə qayğıkeş münasibət və iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı lazımi tədbirlər görülməsinin vacibliyinəxüsusi diqqət yetiririk;
elmi ictimaiyyətin ən müxtəlif nümayəndələri, o cümlədən təbiət və humanitar elm sahələrinə mənsub alimlər arasında hərtərəfli fikir mübadiləsinin zəruriliyini dərk edirik və XXI əsrin çağırışlarına uyğun adekvat cavabların təmin olunmasında onların müasir və ənənəvi texnologiyaların konvergensiyası istiqamətindəki səylərini yüksək qiymətləndiririk;
humanitar əməkdaşlıq sahəsində ixtisaslaşan müxtəlif beynəlxalq və milli qurumları tolerantlığın və qarşılıqlı hörmət mühitinin formalaşmasına, müasir qlobal və lokal çağırışların həllinə istiqamətlənmiş forum, konfrans və “dəyirmi masa”ları mütəmadi surətdə keçirməyəçağırırıq;
bu kimi forumların iki ildən bir keçirilməsinin zəruriliyinə əminliyimizi ifadə edirik və Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə və hökumətinə, Heydər Əliyev Fonduna, V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun bütün təşkilatçılarına səmərəli fikir mübadiləsi və problemlərə ümumi baxışın formalaşması üçün yaradılan şəraitə görə dərin təşəkkürümüzü bildiririk;
bu Bəyannamənin qəbul edilməsini və onun humanitar sahədə əməkdaşlığın gücləndirilməsi məqsədi ilə istifadə olunmasını vacib sayırıq.

DECLARATION of the 5th Baku International Humanitarian Forum
We, politicians, scholars and representatives of international organizations, culture, civil society and the mass media, who took part in the 5th Baku International Humanitarian Forum held in Baku, capital of the Republic of Azerbaijan, on 29 to 30 September 2016,
guided by the United Nations Millennium Declaration and taking into account the Resolution of the UN General Assembly of 25 September 2015 on sustainable development until 2030 and the Paris Agreement on climate change of 12 December 2015;
noting that progress has been made in achieving the goals set out in the Millennium Declaration;
highly commending the substantial shifts achieved in recent years in the resolution of many humanitarian problems, in particular in access to education, health care and information and communication technology, in overcoming the “digital divide” and shaping a knowledge-based society;
declaring our commitment to the new broad, ambitious, universal 2030 Agenda for Sustainable Development and noting the importance of maintaining and increasing human capital;
acknowledging the fundamental significance of human dignity and the principles of the supremacy of the law, justice, equality and respect for racial, ethnic and cultural diversity and considering the increase in human capital the main prerequisite for the achievement of the millennium goals;
calling on everyone to mobilize efforts to achieve the 17 sustainable development goals and to persevere in hitting the 169 targets set for humanity;
considering that there can be no sustainable development without peace and no peace without sustainable development, and calling all countries and peoples to a prompt and fair resolution of the current conflicts in the world;
agreeing with the need for balance in achieving the economic, social, ecological and other components of sustainable development;
realizing that for many countries immense problems requiring the creation of different short-term and long-term programmes still stand on the path of sustainable development;
vigorously condemning escalating conflicts, militant extremism, terrorism and the related humanitarian crises and the forced displacement of people;
noting that despite all attempts to achieve effective intercultural, interfaith and inter-civilizational dialogue, manifestations of xenophobia, racism, intolerance and ignorance of the achievements and potential of the policy of multiculturalism remain potent around the world;
expressing our commitment to the policy of gender equality and ensuring the rights of people in vulnerable situations;
highlighting the fact that the rights of ecological civilization can be affirmed only by taking into account the fundamental principles of humanitarian ethics and with the full mobilization of intellectual, cultural and social potential;
taking into account the huge role of the mass media and information technology in developing humanitarian cooperation;
wishing to mobilize efforts for the reliable preservation of our planet and its natural resources and for ensuring development and the use of technology, taking into consideration climate factors and the need to preserve biodiversity;
recalling that in conditions of globalization the search by the scientific community for appropriate responses to the challenges of the 21st century, the convergence of sciences, innovative technology and biotechnology throw up a wide spectrum of philosophical and ethical problems;
having examined in the course of discussions and broad exchanges of views such aspects of global humanitarian problems as:
• different models of multiculturalism: from theory to humanitarian practice;
• the importance of preserving the human capital in conditions of mass migration as a basis for sustainable development;
• transforming of journalism for the information age and its role in ensuring inter-civilizational dialogue;
• sustainable development and ecological civilization;
• molecular biology, biophysics, biotechnology and issues of personnel training in modern medicine: innovative and ethical problems;
• converging technologies and predictions for the future: the main challenges of the 21st century;
we state that the work of the 5th Baku International Humanitarian Forum was extremely fruitful and, undoubtedly, made a worthy contribution to the expansion and further development of international humanitarian cooperation;
we think that investment in human capital alone is the most important prerequisite in finding effective responses to contemporary challenges, just as it contributes to the improvement of managerial, production, scientific and information and communication technology directed at improving quality of life;
we note that the Baku International Multiculturalism Centre, founded on the initiative of the Republic of Azerbaijan, makes an important contribution to the development of the theory and practice of multiculturalism;
we attest that significant success has been achieved in Azerbaijan in maintaining and increasing human capital overall, and also amongst such vulnerable groups of the population as refugees and forced migrants, for the effective use of this factor in achieving the goals of sustainable development;
we acknowledge that the key humanitarian components of sustainable development are the development of human capital through the integration of cutting edge knowledge and skills, including interdisciplinary ones, in a programme of continuing education and also the expansion of cooperation in this field;
we note the ever-growing role of information technology and the mass media in achieving the goals of organizing effective inter-civilizational, intercultural and interfaith dialogue;
we pay special attention to the need to shape ideas of ecological civilization and encourage different movements in support of the introduction of rational models of consumption and production, an attitude of care towards natural resources and awareness of the need to take action on climate change;
we understand the importance of a comprehensive exchange of views in interdisciplinary areas among different representatives of the scientific community, including among scholars from the natural and humanitarian sciences, and highly appreciate their efforts in the sphere of the convergence of modern and traditional technology to ensure appropriate responses to the challenges of the 21st century;
we call on all international and national structures specializing in humanitarian cooperation to hold regular forums, conferences and round tables aimed at fostering an atmosphere of tolerance and mutual respect and at meeting contemporary global and local challenges;
we note the need for this kind of forum to be held once in two years and express our deep gratitude to the President and government of the Republic of Azerbaijan, the Heydar Aliyev Foundation and all the organizers of the 5th Baku International Humanitarian Forum for creating the conditions for a productive exchange of opinions and elaboration of a common vision of the problem;
we consider necessary the adoption of this declaration and its use in reinforcing cooperation in the humanitarian sphere.