Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev AŞPA-nın prezidentini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev martın 1-də Avropa Şurası Parlament Assambleyasının prezidenti Pedro Aqramuntu qəbul edib.
Avropa Şurası Parlament Assambleyasının prezidenti seçilməsi münasibətilə Pedro Aqramuntu təbrik edən dövlətimizin başçısı onun yeni vəzifəyə seçildikdən az müddət sonra Azərbaycana səfər etməsini əməkdaşlığımızın yaxşı göstəricisi kimi dəyərləndirdi. Təşkilatla tamhüquqlu əməkdaşlığımızın 15 illik bir tarixi əhatə etdiyini vurğulayan Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Avropa Şurası Parlament Assambleyasının üzvü kimi müsbət inkişaf proseslərinə öz töhfəsini verməkdə davam etdiyini bildirdi. Dövlətimizin başçısı tərəfdaşlığımızın bundan sonra yeni inkişaf səviyyəsinə doğru irəliləyəcəyinə də əminliyini ifadə etdi.
Bakıya səfərindən məmnunluğunu ifadə edən Avropa Şurası Parlament Assambleyasının prezidenti Pedro Aqramunt bu vəzifəyə seçildikdən sonra ilk xarici səfərlərindən birini Azərbaycana etdiyini vurğulayaraq ölkəmizin onun üçün xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirdi. Hazırda bütün dünyanın, xüsusilə Avropanın müxtəlif çağırışlarla üzləşdiyini deyən Pedro Aqramunt belə bir dövrdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərin müzakirə olunmasının önəmini qeyd etdi və Azərbaycanın bəzi məsələlərin həlli baxımından mühüm ölkə olduğunu vurğuladı.
Görüşdə Azərbaycan ilə Avropa Şurası arasında əlaqələrin qarşılıqlı inam və hörmət prinsipləri əsasında daha da genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğu bildirildi, əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi ilə bağlı bir sıra məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Pedro Agramunt.
The head of state congratulated Pedro Agramunt on his election as President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, and described his visiting Azerbaijan shortly after his election as a good sign of the bilateral cooperation. Noting that Azerbaijan`s cooperation with the organization spans 15 years, President Ilham Aliyev said Azerbaijan as a member of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe continues its contribution to the positive development processes. The head of state expressed confidence that the partnership would advance to a new level of development.
Expressing his pleasure to visit Baku, PACE President Pedro Agramunt noted that it was one of his first foreign visits after his election to this post. He added that the country is of great importance to him. Pedro Agramunt stressed the significance of discussing the issues of mutual interest at a time when the world, especially Europe faced different challenges, adding that Azerbaijan was an important country from the point of view of resolution of some issues.
During the meeting, the sides said there were good opportunities for expanding relations between Azerbaijan and the Council of Europe on the basis of mutual trust and respect, and discussed a number of issues related to the development of cooperation.