Xocalı soyqırımı qurbanları Strasburqda anılmışdır
Azərbaycanın Avropa Şurası yanında Daimi nümayəndəliyinin dəstəyi və Avropa Azərbaycan Cəmiyyətinin (TEAS) təşkilatçılığı ilə 16 fevral 2016-cı il tarixində Xocalı soyqırımının 24-cü ildönümü münasibətilə Strasburq şəhərində yerləşən “Odissey” (“L’Odyssée”) kinoteatrında litvalı rejissor Andreas Brokasın “Sonu görünməyən dəhliz” (“Endless Corridor”) sənədli filminin nümayişi keçirilmişdir. Filmin nümayişi Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın rəhbərliyi ilə həyata keçirilən “Xocalıya Ədalət” beynəlxalq təbliğat-təşviqat kampaniyası çərçivəsində təşkil edilmişdir.
Əvvəlcə çıxış edən Avropa Azərbaycan Cəmiyyətinin Strasburq ofisinin direktoru Eliza Pieter bildirmişdir ki, təmsil etdiyi cəmiyyət Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci il mayın 8-də başlanmış “Xocalıya Ədalət” kampaniyası çərçivəsində təşkil edilən bu tədbirləri təşkil etdiyi üçün qürur hissi duyur. Bu kampaniyanın qısa zaman kəsiyində geniş vüsət alması regionda ədalətin bərqərar edilməsində beynəlxalq dəstək olacaqdır. Bu dəstək Avropa, Amerika, Asiya və Afrikada 100-dən artıq ölkədə tədbirlərin keçirilməsi ilə ifadə olunmuşdur.
Eliza Pieter vurğulamışdır ki, bu günün faciələri bizə dünənin faciələrini unutdurmamalıdır. Bu gün yaranan milyonlarla qaçqın ordusu da bizə 20 ildən artıq öz torpaqlarına qayıdışını səbirsizliklə gözləyən bir milyondan artıq azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərin faciəsini unutdurmamalıdır.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycanın Avropa Şurasında daimi nümayəndəsi, səfir Emin Eyyubov Xocalı soyqırımı barədə məlumat vermiş, onun insanlıq tarixinin ən dəhşətli cinayətlərindən biri olduğunu bildirmişdir. O, qeyd etmişdir ki, bu gün Xocalı şəhəri mövcud deyildir, lakin soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bizim yaddaşımızdadır. Biz bu soyqırımı ilə bağlı cəzasızlıq və ədalətsizliyə son qoyulmasını, bu cür faciələrin bir daha təkrarlanmamasını istəyirik. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya Ədalət” kampaniyasının önəmini, onun beynəlxalq aləmdə güclü dəstək qazandığını, bunun sayəsində Xocalı soyqırımını tanıyan və pisləyən ölkələrin sayının artmaqda olduğunu diqqətə çatdıran Daimi nümayəndə bildirmişdir ki, Azərbaycan hökuməti tərəfindən azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərin, o cümlədən Xocalıdan olan məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində önəmli addımlar atılmışdır. Sonda o, “Sonu görünməyən dəhliz” filminin mərasim iştirakçılarına bu soyqırımın reallıqlarını daha yaxşı çatdıracağına ümidvar olduğunu bildirmişdir.
Sözügedən filmin təqdimatından sonra “Pandora” simli kvartetinin ifasında fransız bəstəkarı Pyer Tiluanın (Pierre Thilloy) Xocalı soyqırımının qurbanlarına həsr etdiyi "Xocalı 613" əsəri səsləndirilmişdir.
Anım mərasiminin sonunda o faciəli hadisələrin canlı şahidi olan litvalı jurnalist Riçard Lapaitis də çıxış etmiş və ona ünvanlanan suallara cavab vermişdir.
1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı birləşmələrinin vəhşiliyi nəticəsində 613 nəfər, o cümlədən 83 uşaq, 106 qadın, 70 qoca qətlə yetirilmişdir. Qətliam nəticəsində 8 ailə tamamilə yer üzündən silinmiş, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq isə valideynlərindən birini itirmişdir. Həmin dəhşətli hadisədə 487 nəfər yaralanmış, 1275 nəfər girov götürülmüş, 150 nəfər itkin düşmüşdür.

Strasbourg experiences a memorable and moving evening dedicated to the Khojaly victims
On 16 February, the multi-award-winning independent documentary 'Endless Corridor' – a US/Lithuanian co-production – was shown at the Cinéma Odyssée, Strasbourg, which ranks amongst the most respected art cinemas in the Alsace region. The evening in this city – which is home to such institutions as the Council of Europe and the European Parliament – commemorated the victims of the Khojaly Massacre on 26 February 1992. This was the worst single atrocity of the Armenian–Azerbaijani conflict over Nagorno-Karabakh and claimed the lives of 613 civilian victims in 1992. The death toll included 106 women, 63 children and 70 elderly people. The screening was organised within the Justice for Khojaly campaign.
Speaking before the audience of 150 diplomats, VIPs, press representatives and friends of Azerbaijan, Eliza Pieter, Director, Strasbourg Office, The European Azerbaijan Society (TEAS) explained: “TEAS is proud to organise these events within the framework of the Justice for Khojaly campaign, which is an international awareness campaign initiated by Mrs Leyla Aliyeva, Vice-President, Heydar Aliyev Foundation. The Justice for Khojaly international campaign was launched on 8 May 2008. The campaign’s rapid development is a measure of international support for the restoration of justice in the region. This support has been expressed at events in over 100 countries in Europe, America, Asia and Africa, and has come from individuals and international organisations, as well as states.
“The tragedies of today should not make us forget those of yesterday. The millions of refugees today should not make us forget the estimated one million Azerbaijanis who have waited to return to their land for more than 20 years.”
H.E. Ambassador Emin Eyyubov, Permanent Representative of the Republic of Azerbaijan to the Council of Europe, said: “The town of Khojaly no longer exists today, but the remembrance of the massacred victims survives. They are present in all our memories. We ask for an end to the impunity and injustice regarding the massacre, and that this type of tragedy will never be repeated. I hope that this screening of the film Endless Corridor will help all those here achieve a better understanding of the realities of the massacre.”