Azərbaycan Avropa Şurası Nazirlər Komitəsində sədrliyi Belçikaya təhvil verdi
Strasburq, 13.11.2014 - Bu gün Avropa Şurasının 47 üzv dövlət nümayəndələrinin qatıldığı Təşkilatın Strasburq qərargahında keçirilən iclasında, Azərbaycan Avropa Şurası Nazirlər Komitəsində sədrliyi Belçikaya təhvil verdi.
Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov bununla əlaqədar Strasburqda Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinin iclasında çıxış etmiş və Azərbaycanın sədrliyi dövründə ölkəsinin nailiyyətlərindən bəhs etmişdir.
Nazirlər Komitəsinin yeni sədri, Belçikanın baş nazirinin müavini, Xarici və Avropa işləri naziri Didier Reynders altı ay davam edəcək Belçika sədrliyinin prioritetlərini təqdim etmişdir.

Azerbaijan hands over chairmanship to Belgium
Strasbourg, 13.11.2014 - The Chairmanship of the Committee of Ministers of the Council of Europe today passed from Azerbaijan to Belgium, at a meeting at the Organisation's Strasbourg headquarters, attended by representatives of its 47 member States.
Before handing over the chairmanship to his successor, the outgoing Chair Elmar Mammadyarov, Minister for Foreign Affairs of Azerbaijan, gave an overview of his country’s achievements during his chairmanship of the Committee of Ministers.
The new Chair of the Committee of Ministers, Didier Reynders, Vice-Prime Minister and Minister for Foreign and European affairs of Belgium, presented the priorities of the Belgian chairmanship which will run for six months as of toda