Mətbuat şərhi 12 noyabr 2020
XİN: Dağlıq Qarabağda atəşkəsə nəzarət üzrə Birgə Rusiya-Türkiyə Mərkəzinin yaradılması ilə bağlı Memorandumu alqışlayırıq
Noyabrın 10-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ermənistan Respublikasının baş naziri, Rusiya Federasiyasının Prezidenti tərəfindən imzalanmış birgə bəyanatdan irəli gələrək, Dağlıq Qarabağ münaqişə zonasında atəşkəsə və bütün hərbi əməliyyatların dayandırılmasına nəzarət üzrə Birgə Rusiya-Türkiyə Mərkəzinin yaradılması ilə bağlı noyabrın 11-də Memorandumun imzalanmasını alqışlayırıq.
Bu barədə AZƏRTAC-a Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsindən məlumat verilib.
Məlumatda, həmçinin deyilir: “Azərbaycan ərazisində yerləşəcək, atəşkəs rejiminə və bütün hərbi əməliyyatların dayandırılmasına nəzarəti həyata keçirəcək Birgə Mərkəzin işinin təşkili ilə əlaqədar ən qısa zamanda Birgə İşçi Qrupunun fəaliyyətə başlayacağını məmnunluqla qeyd edirik.
Birgə Mərkəzin fəaliyyətinin atəşkəs rejiminə nəzarətin səmərəliliyinin artırılmasına, beləliklə də bölgədə sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasına töhfə verəcəyinə inanırıq.

Press release 12 November 2020
Azerbaijan`s Foreign Ministry: We welcome signing of Memorandum on establishment of Joint Russian-Turkish Center for control over ceasefire in Nagorno-Karabakh
“We welcome the signing of the Memorandum on the establishment of the Joint Russian-Turkish Center for control over the ceasefire and cessation of all hostilities in the Nagorno-Karabakh conflict zone on November 11, 2020, based on the Joint Statement signed by the President of the Republic of Azerbaijan, the Prime Minister of the Republic of Armenia and the President of the Russian Federation on November 10, 2020,” Azerbaijan`s Ministry of Foreign Affairs told AZERTAC.
“We are pleased to note that the Joint Working Group will be established in a short time in connection with the formation and functioning of the Joint Center, to be located in the territory of Azerbaijan and carrying out control over the ceasefire regime and the cessation of all hostilities.
We believe that the activities of the Joint Center will contribute to increasing the effectiveness of control over the ceasefire and thus ensuring peace and security in the region,” the ministry said.