Mətbuat şərhi 24 yanvar 2024
Azərbaycan Respublikasının Avropa Şurası Parlament Assambleyasındakı (AŞPA) nümayəndə heyəti yanvarın 24-də qurumun Strasburqdakı binasında bəyanatla çıxış edib.
“Azərbaycan Respublikası qürurlu, müstəqil, suveren, demokratik və multikultural bir dövlətdir. Demokratiya bizim şüurlu seçimimizdir və biz 1991-ci ildə müstəqilliyimizi bərpa etdikdən sonra Azərbaycanda insan hüquqlarının müdafiəsi və qanunun aliliyinin təmin edilməsi istiqamətində böyük irəliləyişlərə nail olmuşuq.
Avropa Şurası Parlament Assambleyasının (AŞPA) əsas məqsədi müxtəlif ölkələrin parlamentariləri arasında qarşılıqlı hörmət və bərabər hüquqlara əsaslanan dialoq üçün platforma olmaqdan ibarətdir.
Azərbaycan 2001-ci ildə Avropa Şurasına üzv olanda insan haqlarını və qanunun aliliyini müdafiə etmək məqsədi daşıyan bu təşkilatın Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin bir hissəsinin Ermənistan tərəfindən hərbi təcavüzə və işğala məruz qalması nəticəsində hüquqları pozulmuş yüz minlərlə azərbaycanlının hüquqlarının bərpasında Azərbaycana kömək edəcəyi və beləliklə regionda davamlı sülhün əldə olunması naminə ədalətin öz yerini tutacağı barədə səmimi bir ümid və gözlənti var idi.
2001-ci ildən 2020-ci ilə qədər olan 19 il ərzində AŞPA işğalçı dövlətdən - Ermənistandan Avropa Şurasının əsas dəyər və prinsiplərinə zidd hərəkətlərinə görə cavab verməyi tələb etməyib. Burada söhbət xüsusilə etnik təmizləməyə məruz qalmış azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərin insan haqlarına qarşı açıq-aşkar hörmətsizlikdən gedir.
Azərbaycanın təcavüz, işğal və zorakı separatizm üzərində tarixi Qələbəsindən, ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin bərpa olunmasından sonra biz Azərbaycanı ləkələmək, Azərbaycan xalqına uzun müddətdir inkar edilən ədalətin bərpası istiqamətində ölkənin əldə etdiyi nailiyyətlərə kölgə salmaq üçün təşkil olunmuş qarayaxma kampaniyası ilə üz-üzəyik. Təxminən 20 ilə yaxın müddətdə Azərbaycan nümayəndə heyəti erməni işğalının ağır nəticələrini gündəmə gətirərkən bizə deyirdilər ki, AŞPA münaqişə ilə bağlı məsələlərin müzakirəsi üçün düzgün format deyil. İndi isə həmin AŞPA və həmin deputatlar bunun əksini deyir və Azərbaycana hücum etmək üçün heç bir fürsəti əldən vermirlər. Beynəlxalq hüququn selektiv şərhi, dövlətlərin ərazi bütövlüyü və suverenliyi ilə bağlı məsələlərə fərqli yanaşma bu biabırçı təklifin müəlliflərinin rüsvayçı və ikiüzlü xarakterini nümayiş etdirir.
Təəssüf ki, AŞPA-dan bəzi üzv dövlətləri hədəfə almaq üçün platforma kimi istifadə olunur. Müəyyən qərəzli qruplar AŞPA-nın əsas prinsiplərindən öz dar maraqlarının təmini məqsədilə sui-istifadə edirlər. AŞPA-da siyasi korrupsiya, ayrı-seçkilik, etnik və dini nifrət, ikili standartlar, təkəbbürlülük, şovinizm hökm sürən praktikaya çevrilib.
Biz Azərbaycanın AŞPA-dakı nümayəndə heyətinin etimadnaməsinə etiraz etmək təşəbbüsünü bu çirkin kampaniyanın tərkib hissəsi kimi dəyərləndiririk. Biz, həmçinin bu təşəbbüsü Azərbaycanda hazırda gedən seçki prosesinə əsassız müdaxiləyə yönəlmiş məqsədyönlü və qəbuledilməz cəhd, ölkəmizdə demokratik təsisatların fəaliyyətinə xələl gətirən məkrli addımların bariz nümunəsi kimi qiymətləndiririk. Nümayəndə heyətimizin etimadnaməsini ratifikasiya etməkdən imtina ilə bağlı təklif bütövlükdə Avropa Şurasının etibarlılığına və qərəzsizliyinə ciddi zərbə olacaq, bunun ciddi və geri dönməz nəticələrinə görə məsuliyyət tamamilə onun təşəbbüskarlarının üzərinə düşəcək.
Dünyada heç kim, o cümlədən bu zalda əyləşənlər Azərbaycanla təhdid və şantaj dili ilə danışa bilməzlər. AŞPA-nın tarixində heç vaxt bu təşkilat özünü belə biabırçı şəkildə aparmayıb.
AŞPA-da mövcud olan dözülməz irqçilik, Azərbaycanofobiya və İslamofobiya mühiti fonunda Azərbaycan nümayəndə heyəti AŞPA ilə əməkdaşlığı və təşkilatda iştirakını qeyri-müəyyən müddətə dayandırmaq qərarına gəlib”.

Press release 24 January 2024
On January 24, the parliamentary delegation of Azerbaijan to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) made a statement at the organization`s headquarters in Strasbourg.
“The Republic of Azerbaijan is a proud, independent, sovereign, democratic and multicultural nation. Democracy is our conscious choice and we have made tremendous progress in upholding human rights and rule of law in Azerbaijan since gaining our independence in 1991.
The primary objective of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) is to provide a platform for dialogue between parliamentarians from different countries, based on the mutual respect and equal footing.
When Azerbaijan acceded to the Council of Europe in 2001, it was with the genuine hope and expectation that this organization designed to defend the human rights and the rule of law, would help Azerbaijan to restore the rights of hundreds of thousands Azerbaijanis violated as a result of the military aggression and the occupation of a part of its internationally recognized territories by Armenia, and consequently, the justice would be served for the sake of reaching the lasting peace in the region.
During 19 years, from 2001 to 2020, the PACE failed to hold the aggressor state Armenia accountable for its actions contradicting the core values and principles of the Council of Europe. It concerns in particular the blatant disregard for the human rights of the Azerbaijani refugees and IDPs subjected to ethnic cleansing.
After Azerbaijan’s historic victory over the aggression, the occupation and the violent separatism, and the restoration of its territorial integrity and sovereignty, we face an orchestrated smear campaign to denigrate Azerbaijan, and cast shadow on its achievement to restore the justice denied for so long to the people of Azerbaijan. During almost 20 years when Azerbaijani delegation was raising grave consequences of Armenian occupation, we were told that the PACE is not a right format to discuss conflict-related issues. But now, the same PACE and the same MPs say quite the opposite and don’t miss any opportunity to attack Azerbaijan. Selective interpretation of international law and different treatment of issues pertaining to territorial integrity and sovereignty of states, demonstrate the cynical and hypocritical nature of the authors of this shameful proposal.
Unfortunately, the PACE is being used as a platform to target some member states. Core principles of the PACE are exploited by certain biased groups to advance their narrow interests. Political corruption, discrimination, ethnic and religious hatred, double standards, arrogance, chauvinism have become prevailing practice in the PACE.
We see the initiative on challenging the credentials of the delegation of Azerbaijan to the PACE as a part of this vicious campaign. We also consider this initiative as a deliberate and unacceptable attempt to unduly interfere with the ongoing electoral process in Azerbaijan and vivid example of insidious actions to undermine the functioning of democratic institutions in our country. The proposed refusal to ratify the credentials of our delegation will be a serious blow to the credibility and impartiality of the Council of Europe as a whole, and the responsibility for its grave and irreversible consequences will entirely lie with its initiators.
Nobody in the world, including those sitting in this hall can speak with Azerbaijan in the language of threat and blackmailing. Never before in the history of the PACE, this organization behaved in such disgraceful manner.
In the face of current unbearable atmosphere of racism, Azerbaijanophobia and Islamophobia in the PACE, the delegation of Azerbaijan decides to cease its engagement with and presence at the PACE until further notice.”