Mətbuat şərhi 29 avqust 2023
Avqustun 29-da Fransa Respublikasının Prezidenti Emmanuel Makron Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib.
Telefon danışığı əsnasında regiondakı vəziyyət, Ağdam-Xankəndi və Laçın-Xankəndi yollarının açılması məsələsi müzakirə olunub.
Dövlətimizin başçısı bildirib ki, Ağdam-Xankəndi yolunun istifadəsinə məqsədyönlü şəkildə Ermənistan və onun Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaratdığı və dəstəklədiyi qondarma rejim tərəfindən süni əngəllər yaradılır və bundan siyasi manipulyasiya məqsədilə istifadə edilir.
Azərbaycan Prezidenti qeyd edib ki, Ermənistan və qondarma rejim Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin vasitəçiliyi ilə Ağdam-Xankəndi yolu ilə yüklərin daşınması barədə əldə olunmuş ilkin razılaşmadan imtina edib. Həmçinin Ermənistan rəhbərliyi Azərbaycan tərəfi ilə razılaşdırmadan dövlət sərhədi istiqamətində humanitar təyinatlı olduğunu iddia etdiyi yüklər gətirib ki, burada məqsəd siyasi möhtəkirlikdir.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın Qarabağın erməni əhalisinin təmsilçilərinin reinteqrasiya məsələlərini müzakirə etmək üçün paytaxt Bakıya və Azərbaycanın digər şəhərlərinə dəvət etdiyini, ancaq onların bundan da imtina etdiklərini və məqsədyönlü şəkildə vəziyyətin guya humanitar gərginlik xarakteri daşıdığını təqdim etməyə çalışdıqlarını bildirib. Prezident İlham Əliyev qeyd edib ki, Ağdam-Xankəndi yolu açıldıqdan sonra Azərbaycanın gömrük və sərhəd rejimi qaydalarına riayət etməklə Laçın-Xankəndi yolundan istifadə edilə bilər.
Eyni zamanda, Prezident İlham Əliyev bu gün Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin xətti ilə həmin əraziyə ərzaq yüklərinin çatdırılması üçün avtomobil karvanının yola düşdüyünü qeyd edib.
Prezident Emmanuel Makron vəziyyətin sabitləşdirilməsi və mövcud gərginliyin aradan qaldırılması üçün Fransanın da öz tərəfindən töhfə verməyə hazır olduğunu bildirib, Fransanın və Azərbaycanın aidiyyəti qurumlarının təmaslarının davam etdirilməsini təklif edib.

Press release 29 August 2023
On August 29, President of the French Republic Emmanuel Macron made a phone call to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
During the telephone conversation, the situation in the region, the issue of the opening of the Aghdam-Khankendi and Lachin-Khankendi roads were discussed.
The head of state said that Armenia and the puppet regime, which it created and supports in the Karabakh region of Azerbaijan, are deliberately creating artificial obstacles for the use of the Aghdam-Khankendi road, and are exploiting this for political manipulation.
The President of Azerbaijan noted that Armenia and the puppet regime refused the initial agreement reached on the transportation of goods via the Aghdam-Khankendi road through the mediation of the International Committee of the Red Cross. The Armenian leadership also brought goods, which it claimed were for humanitarian purposes, in the direction of the state border without the Azerbaijani side’s agreement, and the purpose here is political speculation.
The head of state underlined that Azerbaijan invited representatives of the Armenian population of Karabakh to the capital Baku and other cities of Azerbaijan to discuss reintegration issues, but they refused and purposefully made allegations about the tense humanitarian situation. President Ilham Aliyev noted that following the opening of the Aghdam-Khankendi road, the Lachin-Khankendi road can be used by observing the customs and border regime rules of Azerbaijan.
President Ilham Aliyev also pointed out that a car convoy loaded with food cargo has today left to that area via the Azerbaijan Red Crescent Society.
President Emmanuel Macron said that France is ready to contribute to the stabilization of the situation and the elimination of the current tension, and proposed to continue contacts between the relevant authorities of France and Azerbaijan.