Mətbuat şərhi 27 sentyabr 2024
Sentyabrın 27-də - Anım Günündə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Bakıda inşası davam etdirilən Zəfər parkında olub.
Dövlətimizin başçısı parkın girişində xatirə daşının önünə gül dəstəsi qoydu.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın hərb tarixinə qızıl hərflərlə yazılmış Vətən müharibəsinin başlamasından dörd il ötür. Xalqımız Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, Qarabağın azadlığı naminə canından keçmiş Vətən övladlarının xatirəsini ehtiramla yad edir. Bakının 8 Noyabr prospektində inşası davam edən Zəfər parkı da bu ehtiramın təcəssümüdür.
Prezident İlham Əliyevin 2020-ci il dekabrın 3-də imzaladığı Sərəncamla inşası davam etdirilən layihəyə əsasən, torpaqlarımızın azad olunması uğrunda tarixi Qələbəyə gedən yolu, Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş əsgər və zabitlərimizin, bütün şəhidlərimizin xatirəsini yaşatmaq məqsədilə kompleksin ərazisində Zəfər muzeyi də yaradılır. Muzey kompleksində Vətən müharibəsi şəhidlərinin hər birinin adı həkk olunacaq, burada toplanacaq eksponatlar ərazilərimizin işğaldan azad olunması uğrunda mübarizə aparan əsgər və zabitlərimizin igidliyini, xalqımızın əzmini bir daha nümayiş etdirəcək. Kompleks park ilə əhatə olunacaq.

Press release 27 September 2024
On September 27 - Remembrance Day, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, visited the Victory Park, which is under construction in Baku.
The head of state placed flowers on the memorial stone at the park entrance.
Four years have passed since the beginning of the Patriotic War, which is inscribed in the military history of Azerbaijan in golden letters. Azerbaijan always appreciates the valor of its fighting sons and daughters, and honors the memory of all its martyrs who sacrificed their lives for the sake of the country’s territorial integrity and the freedom of Karabakh. The Victory Park, which is under construction on 8 November Avenue in Baku, is an embodiment of this respect.
In a decree signed on December 3, 2020, President Ilham Aliyev instructed the establishment of the Patriotic War Memorial Complex and the Victory Museum in Baku. The Victory Museum, accessible from two entry points within the park, will occupy an area of 9,200 square meters and will display the names of soldiers and officers who sacrificed their lives for Azerbaijan's territorial integrity on its side wall.