Mətbuat şərhi 14 noyabr 2022
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev İstanbulun mərkəzində törədilmiş partlayışla əlaqədar Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana başsağlığı verib
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev İstanbulun mərkəzində törədilmiş partlayış nəticəsində insanların həlak olması ilə əlaqədar Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana başsağlığı məktubu göndərib.
Məktubda deyilir: “İstanbulun mərkəzində törədilmiş xain partlayış nəticəsində insanların həlak olması və xəsarət alması xəbərindən olduqca sarsıldıq.
Baş vermiş bu faciə ilə əlaqədar Sizə, həlak olanların ailələrinə və yaxınlarına, qardaş Türkiyə xalqına şəxsən öz adımdan və Azərbaycan xalqı adından dərin hüznlə başsağlığı verir, yaralananlara şəfa diləyirəm”.

Press release 14 November 2022
President Ilham Aliyev offers condolences to Turkish counterpart Recep Tayyip Erdogan over explosion in center of Istanbul
President of Azerbaijan Ilham Aliyev has sent a letter of condolences to President of Turkiye Recep Tayyip Erdogan over the casualties as a result of an explosion in the center of Istanbul.
“We were deeply shocked by the news of casualties and injuries as a result of a treacherous explosion in the center of Istanbul.
On the occasion of this tragedy, on my own behalf and on behalf of the people of Azerbaijan, I extend my deep condolences to you, families and loved ones of those who were killed, and the brotherly people of Turkiye, and wish the injured recovery,” the head of state said in his letter.