Mətbuat şərhi 08 noyabr 2024
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və oğulları Heydər Əliyev noyabrın 8-də Bakıda Zəfər parkının açılışında iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısı burada Azərbaycanın üçrəngli Dövlət Bayrağını ucaldıb.
Sonra parkdakı Zəfər abidəsinin önünə əklil və gül dəstələri qoyulub.
Daha sonra dövlətimizin başçısı xalqa müraciət edib.
müraciəti
-Əziz həmvətənlər.
Bu gün Azərbaycan Zəfər bayramını qeyd edir. Bu münasibətlə bütün Azərbaycan xalqını ürəkdən təbrik edirəm, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrini təbrik edirəm.
Hər birimiz üçün əziz bir gündə Vətən uğrunda öz canlarından keçmiş qəhrəman şəhidlərimizə Allahdan rəhmət diləyirəm. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin!
Biz şəhidlərimizin qisasını, qanını döyüş meydanında aldıq. 44 günlük Vətən müharibəsi bizim şanlı tariximizdir, parlaq Qələbəmizdir. Biz həm Birinci Qarabağ müharibəsinin, həm İkinci Qarabağ müharibəsinin, eləcə də antiterror əməliyyatının şəhidlərinin qanını döyüş meydanında aldıq, öz ərazi bütövlüyümüzü, suverenliyimizi bərpa etdik.
Qırx dörd gün ərzində Azərbaycan Silahlı Qüvvələri ancaq və ancaq irəli gedirdi. Hər gün, hər saat irəli gedərək döyüş meydanında 300-dən çox şəhər və kəndimizi işğalçılardan azad etdik və düşməni kapitulyasiya aktının imzalanmasına məcbur etdik. Qırx dörd gün ərzində şəhərlərimizin, kəndlərimizin azad edilməsi Ordumuzun gücünü, hərbçilərimizin peşəkarlığını, fədakarlığını, xalqımızın əzmini bütün dünyaya nümayiş etdirmişdir. Torpaqlarımız 30 il ərzində işğal altında olsa da, Azərbaycan xalqı və Azərbaycan rəhbərliyi bu işğalla heç vaxt barışmırdı. Baxmayaraq ki, Ermənistanın arxasında duran bir çox dövlətlər bizim bu işğalla barışmağımız üçün müxtəlif üsullardan istifadə edirdilər. Azərbaycan xalqı yaxşı xatırlayır, böyük dövlətlər, bu məsələni - Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsini guya həll etməyə çalışan vasitəçilər dəfələrlə bəyan edirdilər ki, bu münaqişənin hərbi həlli yoxdur. Nəyi demək istəyirdilər Azərbaycan xalqına? Onu demək istəyirdilər ki, biz bu işğalla barışaq. Çünki onların planlarında məhz bu idi. Onların planlarında məsələni həll etmək yox, işğala son qoymaq yox, Azərbaycan torpaqlarını erməni işğalının altında əbədi saxlamaq idi. Biz bunu görürdük, bilirdik. İllər keçdikcə, hər bir danışıqlar dövrü uğursuzluqla başa çatdıqca həm Azərbaycan rəhbərliyi, həm Azərbaycan xalqı bunu əyani şəkildə görürdü. Biz isə bu vəziyyətlə barışa bilməzdik. Hələ 2003-cü ildə ilk dəfə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti vəzifəsinə seçiləndə mən bəyan etmişdim ki, nəyin bahasına olursa-olsun, biz öz ərazi bütövlüyümüzü bərpa edəcəyik, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi danışıqlar mövzusu olmayacaq və həyat bunu göstərdi.
Biz hazırlaşırdıq, güclü ordu yaradırdıq, iqtisadi inkişafı təmin edirdik, çünki Ermənistandan fərqli olaraq heç bir kənar yerdən yardım almırdıq, ancaq öz gücümüzə güvənirdik. İqtisadi inkişaf, siyasi çəkimizin böyük olması, sözümüzü beynəlxalq tribunalarda qətiyyətlə deməyimiz, xalq-iqtidar birliyi, gənc nəslin yetişdirilməsi, cəmiyyətdə vətənpərvərlik ruhunun bərqərar olması - bütün bu amillər bizi Qələbəyə doğru aparırdı. Bütün bu amillərin cəmləşməsi bu Qələbəni mümkün etmişdir. Cəmi 44 gün ərzində düşmənin 6-7 müdafiə xəttini öz sinəsini qabağa verərək, güllə altına qoyaraq yaran bizim qəhrəman övladlarımız, hərbçilərimiz bütün dünyaya Azərbaycan xalqının əyilməz ruhunu, gücünü, iradəsini bir daha göstərmişdir. Biz düşməni kapitulyasiya aktının imzalanmasına məcbur etdik. Həmin düşmən hələ 2019-cu ildə Xankəndidə “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” demişdi. Biz onu məcbur etdik ki, bu gün “Qarabağ Azərbaycandır” deyir və bundan sonra da deyəcək, öz xoşu ilə yox.
İndi Ermənistanın bəzi Qərb havadarları Ermənistandan “sülh göyərçini” düzəltmək istəyirlər. Sanki bu 30 illik işğal olmayıb, dağıntılar olmayıb, vəhşilik olmayıb, Xocalı soyqırımı olmayıb. Məscidlərimizin, qəbirlərimizin dağıdılması, bütün Qarabağın, Şərqi Zəngəzurun viran edilməsi sanki olmayıb. Yəni, bunu unutdurmaq, dünya ictimaiyyətinə unutdurmaq istəyirlər. Amma biz heç vaxt bunu unutmayacağıq və Azərbaycan xalqı heç vaxt bunu unutmamalıdır, bizdən sonra gələn nəsillər bu tarixi bilməlidirlər və heç vaxt unutmamalıdırlar. Necə ki, biz Qarabağı 30 il ərzində unutmamışdıq, necə ki, 30 il ərzində xalqımız bir nöqtəyə vuraraq bu Qələbəni yaxınlaşdırırdı. Bundan sonra da bu tarixi yaddaş heç vaxt yadımızdan çıxmamalıdır.
Müharibə dövründə Ermənistan hərbi cinayətlər törətmişdir, dinc şəhərlərimizi bombalayırdı, “İsgəndər M”, “Toçka U”, “Elbrus” və digər dağıdıcı silahlarla hər gün şəhər və kəndlərimiz artilleriya atəşi altında idi. Amma bu, Azərbaycan xalqının iradəsinə bir zərrə təsir etmədi. Əksinə, dağıntılardan öz yaxınlarının meyitlərini çıxaran bizim soydaşlarımız bir amalla yaşayırdı ki, təki müharibə dayanmasın. Biz müharibəni vaxtında dayandırdıq və mən müharibənin ilk günündə demişdim ki, düşmən torpaqlarımızdan çıxmaq cədvəlini bizə verməlidir - nə vaxt hansı bölgədən çıxır, ondan sonra biz müharibəni dayandıracağıq. Ancaq bəzi insanlar, - bu, təbiidir, - hesab edirdilər ki, Azərbaycan rəhbərliyi bu beynəlxalq ermənipərəst qüvvələrin təzyiqinə davam gətirə bilməyə bilər və xalqımız narahat idi ki, işimiz yarımçıq qalacaq. Bu, təbiidir, çünki Azərbaycan o qədər də böyük dövlət deyil. Minsk qrupunun bütün həmsədrləri 30 il ərzində Ermənistanın arxasında dayanmışdı, biri pulsuz silah verirdi, biri pul verirdi, biri həm silah, həm pul verirdi, siyasi dəstək verirdi, bir məqsədlə ki, bizim torpaqlarımızı əbədi işğal altında saxlasınlar. Ona görə, təbii olaraq Azərbaycan vətəndaşlarının bəziləri narahat idi ki, müharibə yarımçıq qalacaq, biz öz istədiyimizə nail ola bilməyəcəyik, bizi kimsə dayandıracaq. Amma mən dedim, yox, heç kim bizi dayandıra bilməz, öldü var, döndü yoxdur. Sona qədər vuruşacağıq, ədaləti bərpa edəcəyik, beynəlxalq hüququ bərpa edəcəyik və Ermənistana onun yerini göstərəcəyik.
2020-ci il noyabrın 8-də tarixi Şuşa əməliyyatı demək olar ki, düşmənin belini qırmışdır. Ondan sonra cəmi bir gün keçdi və noyabrın 9-dan 10-na keçən gecə Ermənistan kapitulyasiya aktını imzalamağa məcbur oldu və biz müharibəni dayandırdıq.
Bugünkü reallıq, bugünkü uğurlarımız onu göstərir ki, o, yeganə düzgün addım idi. Biz bir güllə atılmadan Ağdam, Kəlbəcər və Laçın rayonlarını işğaldan azad etmişik. Ondan sonra aparılan məqsədyönlü və düşünülmüş siyasət, qətiyyətli addımlar nəticəsində biz həm siyasi, həm strateji və hərbi-strateji mövqelərimizi böyük dərəcədə gücləndirdik, vacib olan yüksəkliklərə nəzarətimiz təmin olunandan sonra bir qrup separatçının, Qarabağda və Ermənistanda onların arxasında duranların aqibəti bəlli idi - ya Azərbaycan qanunlarına tabe olacaqlar, ya təslim olacaqlar, ya da məhv olacaqlar. Biz onlara seçim verdik və yenə də düzgün qərar qəbul etmədilər. Yenə də hesab edirdilər ki, kimsə onlara kömək edəcək, kimsə Azərbaycanı öz haqq işindən çəkindirəcək. 2023-cü ilin sentyabrında keçirilmiş cəmi bir neçə saat davam edən antiterror əməliyyatı onlara növbəti bir dərs olmuşdur və bununla da separatçılığın kökü kəsildi, kitabı bağlandı. İndi Qarabağ torpağında separatçıların izi-tozu da qalmayıb.
Bütün bu şanlı tarixi Azərbaycan xalqı öz qanı ilə, öz gücü ilə yazmışdır. Biz həm Vətən müharibəsi dövründə, həm ondan sonrakı dövr ərzində, antiterror əməliyyatı zamanı və ondan sonra düşməni məcbur etdik ki, Qazax rayonunun 1990-cı illərin əvvəllərində işğal etdiyi 4 kəndini bizə qaytarsın, bu, öz xoşu ilə olmayıb. Bəli, heç bir güc tətbiq edilməmişdir, ancaq ona ehtiyac da qalmadı. İkinci Qarabağ müharibəsinin, antiterror əməliyyatının nəticələri hesab edirəm ki, Ermənistanın bu günə qədər düzgün addımlar atması üçün kifayətdir. Ancaq bir məsələ var, onu da biz unutmamalıyıq ki, bu gün bu vəziyyətlə barışmaq istəməyən anti-Azərbaycan qüvvələr, bəzi Qərb paytaxtlarında oturan islamofoblar, azərbaycanofoblar Ermənistanı yeni müharibəyə təhrik edirlər. Bu, Ermənistan dövləti üçün tam faciə ola bilər və mən dəfələrlə həm rəsmi çıxışlarımda, həm təmaslar əsnasında Ermənistan tərəfinə izah etməyə çalışırdım ki, bundan uzaq dursunlar, o fitnəyə getməsinlər. Öz maraqlarını təmin etmək üçün, onların dostları sayılan bəzi Qərb dövlətləri onları qurban verməyə hazırdırlar ki, yenə də Cənubi Qafqazda ara qarışsın, yenə də qan tökülsün, yenə də onlar bulanıq suda balıq tuta bilsinlər. Hələ ki, gec deyil, ona görə Ermənistan bu silahlandırma siyasətindən əl çəkməlidir, buna son qoyulmalıdır, mən dəfələrlə bunu demişəm və onlar bilirlər ki, mənim sözümə diqqət yetirmək lazımdır. Hələ ki, gec deyil, bundan əl çəksinlər, onlar heç vaxt bizimlə rəqabət aparmaq gücündə olmayacaqlar. Biz müharibə istəmirik. Biz istədiyimizə nail olduq, ərazi bütövlüyümüzü təmin etdik, dövlət suverenliyimizi təmin etdik. Bütün sərhədlərdə ərazi bütövlüyü təmin edilir və keçmiş məcburi köçkünlər, qaçqınlar öz dədə-baba torpaqlarına qayıdırlar.
Biz indi quruculuq işləri ilə məşğuluq. Bizim üçün əsas məsələ budur. Amma görəndə ki, Ermənistan və onun arxasında duran, Azərbaycana düşmən gözü ilə baxan, bizə soyuq müharibə elan edən qüvvələr Ermənistanı silahlandırır, Ermənistan silahlanır, biz adekvat addım atmağa məcburuq. Otuz illik işğal tarixi bizim yaddaşımızdan silinmir və bayaq dediyim kimi, heç vaxt silinməməlidir. Biz hər an yeni təxribata hazır olmalıyıq və hazırıq. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri hər an təxribatı dəf etmək üçün hazır vəziyyətdədir. Əgər kimsə yenidən bizim gücümüzü sınamaq istəyirsə, yenidən məğlub olacaq, yenidən biabır olacaq. Çünki 44 günlük Vətən müharibəsi və antiterror əməliyyatı, bizim Zəfərimiz təkcə Ermənistanın məğlubiyyəti deyil, onların arxasında duranların acı və alçaldıcı məğlubiyyətidir. Onu bizə bağışlaya bilmirlər. Ona görə Qərbdə Azərbaycana qarşı geniş, çirkin kampaniya aparılır. Ölkəmizi gözdən salmaq, olmazın iftiralarını uydurmaq, öz əlinin altındakı saxta xəbər mənbəyi olan media resurslarından, qeyri-hökumət təşkilatlarından istifadə edərək Azərbaycanı qaralamaq, şantaj etmək, ləkələmək, təhqir etmək, bax, o özünü alçaldılmış sayan Qərb dövlətlərinin və uğursuz Qərb liderlərinin məqsədidir və onların çirkin üsuludur. Azərbaycan xalqı bunu bilir və Ermənistan xalqı da bunu bilməlidir, kimdir onların əsas düşməni? Biz deyilik. Biz onlara heç bir pislik etməmişdik. Biz onlara çörək vermişdik. Onlar bizim torpağımızda yaşayıb, özləri üçün həyat qurmuşdular. Baxmayaraq ki, XIX əsrdə ancaq onlar buraya göndərilmişdi. Biz nə pislik etmişdik? Onlar bizə qarşı soyqırımı törətdilər - Xocalı soyqırımı. Otuz il ərzində bütün şəhər və kəndlərimizi dağıtdılar, məscidlərimizi təhqir etdilər, sökdülər. Bütün o bölgəni minalayıblar. Üç yüzdən çox insan artıq minaların qurbanı olub Azərbaycanda. Ona görə biz onların düşməni deyilik, onların düşməni onların arxasında duran və ondan sonra onların arxasından dovşan kimi, siçan kimi qaçan siyasətçilərdir. Mənim sözlərimə onlar yaxşı qulaq assınlar.
Biz isə bundan sonra da güclənəcəyik. Heç bir təzyiq, heç bir hədə-qorxu bizə bu günə qədər təsir etməyib. Bundan sonra da təsir etməyəcək. Xalq-iqtidar birliyi gücümüzün əsas mənbəyidir. İnkişafda olan Azərbaycan qürur mənbəyimizdir, şanlı Qələbəmiz isə bizim tarixi nailiyyətimizdir, tarixi zəfərimizdir.
Bu gün Zəfər Günündə şəhərimizin ən gözəl yerlərindən birində Zəfər parkı açılıb. Gözəl Zəfər tağı, Zəfər abidəsi, ərazisi 10 hektara yaxın olan gözəl park, onun aşağısında Zəfər muzeyi artıq inşa edilib, onun tərtibatı gedir. Gələcəkdə Zəfər muzeyi də olacaq. Bu gözəl yerdə şəhərimizin, yenə də deyirəm, ən gözəl yerlərindən birində bu gün bizim parlaq Zəfərimizi əks etdirən yeni simvolumuz artıq yaradılıb. Şəhərə gedən iki yolun kəsişməsində Zəfər tağı yerləşir. Həm müasir üslubda inşa edilib, həm çox əzəmətlidir. Hündürlüyü də 44 metrdir, sütunlarının da sayı 44-dür. Bu parkda və indi tərtib olunan muzeydə bir çox önəmli rəmzlər var. Bu rəmzlər bizimlə əbədi olacaq. Bu Qələbə bizimlə əbədi olacaq. Azərbaycan xalqı bundan sonra qalib xalq, Azərbaycan dövləti müzəffər dövlət kimi yaşayacaqdır.
Eşq olsun Azərbaycan xalqına, eşq olsun Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinə, Qarabağ Azərbaycandır!
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin 2020-ci il dekabrın 3-də imzaladığı Sərəncamda Azərbaycan xalqının Vətən müharibəsində göstərdiyi misilsiz qəhrəmanlığın və qazandığı möhtəşəm tarixi Zəfərin yaddaşlarda yaşadılması və ictimaiyyətə nümayiş etdirilməsi, şəhidlərimizin əziz xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Bakıda Vətən Müharibəsi Memorial Kompleksinin və Zəfər muzeyinin yaradılması tapşırılmışdı. Sərəncamdan dərhal sonra Vətən Müharibəsi Memorial Kompleksinin və Zəfər muzeyinin layihələri hazırlandı və tikinti işlərinə başlanıldı.
Ötən il sentyabrın 27-də Anım Günündə Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva inşası davam etdirilən Zəfər parkında görülən işlərlə tanış olublar. Bu il iyulun 24-də isə Prezident İlham Əliyev yenidən Zəfər parkında olub və burada aparılan tikinti işlərinin gedişi ilə yaxından maraqlanıb.
Paytaxtın 8 Noyabr prospektində inşa olunan Zəfər parkının ərazisi 10 hektara yaxındır. Parkın girişində 44 günlük Vətən müharibəsinin rəmzi kimi hündürlüyü 44 metr, eni 22 metr, sütunlarının sayı 44 olan Zəfər tağı inşa edilib.
Parka keçid hissədə 8 Noyabr - Zəfər Gününü əks etdirən memorial abidə ucaldılıb. Abidə Zəfər Gününü və sarsılmaz birliyi təcəssüm etdirir. Memorial abidənin ətrafında Qarabağ xalçalarındakı naxış və bəzək elementlərini əks etdirən yaşıllıq salınıb. Torpaqlarımızın azad olunması uğrunda tarixi Qələbəyə gedən yolu, Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş əsgər və zabitlərimizin, bütün şəhidlərimizin xatirəsini yaşatmaq məqsədilə parkın ərazisində Zəfər muzeyi də yaradılır. Qurulmaqda olan Zəfər muzeyinə park ərazisindən iki istiqamətdə giriş olacaq. Muzeydə Vətən müharibəsi şəhidlərinin hər birinin adı həkk olunacaq, burada toplanacaq eksponatlar ərazilərimizin işğaldan azad olunması uğrunda mübarizə aparan əsgər və zabitlərimizin igidliyini, xalqımızın əzmini nümayiş etdirəcək.
Zəfər parkında, həmçinin tematik bağça, kaskad tipli şəlalə, Qarabağ yaddaş bağçası və parka ümumi baxış nöqtəsi yaradılıb. Yaddaş bağçasının ətrafında istirahət guşələri salınıb. Parkın sonunda Azadlıq Bayrağı Meydanı inşa olunub.

Press release 08 November 2024
On November 8, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, and their son Heydar Aliyev attended the opening of Victory Park in Baku.
The head of state raised the tricolor State Flag of Azerbaijan at the park.
They laid a wreath and flowers at the Victory Monument here.
The President then addressed the nation.
Address by President Ilham Aliyev
- Dear compatriots,
Azerbaijan celebrates Victory Day today. I sincerely congratulate all the people of Azerbaijan, I congratulate the Armed Forces of Azerbaijan on this occasion.
On this day so dear to us all, I pray for Allah’s mercy for our heroic martyrs who gave their lives for the Motherland. May Allah rest the souls of all our martyrs in peace!
We avenged the blood of our martyrs on the battlefield. The 44-day Patriotic War is our glorious history, our brilliant Victory. We avenged the blood of the martyrs of both the First Karabakh War and the Second Karabakh War, as well as the anti-terror operation, on the battlefield, and restored our territorial integrity and sovereignty.
For 44 days, the Armed Forces of Azerbaijan only moved forward. Going forward every single day, every single hour, we liberated more than 300 towns and villages from the invaders on the battlefield and forced the enemy to sign the act of capitulation. The liberation of our cities and villages in a matter of 44 days demonstrated to the whole world the strength of our Army, the professionalism of our servicemen, the dedication and determination of our people. Although our lands remained under occupation for 30 years, the Azerbaijani people and the Azerbaijani leadership never came to terms with this occupation. But many countries behind Armenia were resorting to different methods to make us put up with this occupation. The people of Azerbaijan remember very well the great powers, the mediators who were allegedly trying to resolve this issue, the Armenian-Azerbaijani conflict, repeatedly declaring that there was no military solution to this conflict. What did they want to say to the people of Azerbaijan? They wanted to say that we should come to terms with this occupation. Because that was exactly their plan. Their plan was not to resolve the issue, not to end the occupation, but to keep Azerbaijani lands under Armenian occupation forever. We saw and knew it. As the years passed, as each round of negotiations ended in failure, both the Azerbaijani leadership and the Azerbaijani people witnessed it firsthand. But we could not put up with that situation. Back in 2003, when I was first elected as the President of the Republic of Azerbaijan, I declared that we would restore our territorial integrity at any cost, the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan would not be a subject of negotiations, and life has proven me right.
We were preparing, building a strong army and securing economic development, because, unlike Armenia, we did not receive any external assistance. We relied solely on our own strength. Our economic development, our great political influence, the fact that we were able to resolutely speaking our mind from international lecterns, the unity of the government and people, the upbringing of the young generation, the establishment of the spirit of patriotism within society – all these factors led us to Victory. A combination of all these factors made this Victory possible. In a matter of 44 days, our heroic children, our soldiers put their chests forward, put their life on the line to overcome the enemy's six to seven defense lines and showed the whole world the indomitable spirit, the strength and determination of the Azerbaijani people. We forced the enemy to sign the act of capitulation. That enemy had said in Khankendi in 2019 that “Karabakh is Armenia and full stop”. We forced him to say that “Karabakh is Azerbaijan!” today, and he will say this in the future too, much to his reluctance.
Some of Armenia’s Western patrons now want to portray Armenia as a “peace dove”. As if this 30-year occupation had never happened, as if there were no destruction, as if there were no atrocities, as if there were no Khojaly genocide. As if our mosques and graves had never been destroyed, as if the entire Karabakh and East Zangezur had never been razed to the ground. In other words, they want to make the world community forget about it. But we will never forget this, the people of Azerbaijan must never forget this. The generations coming after us must know this history and must never forget it. Just as we did not forget Karabakh for 30 years, just as our people were bringing this Victory closer for 30 years by pursuing this goal. This historical memory must never fade from our minds.
During the war, Armenia committed war crimes, bombed our peaceful cities. Every day, our cities and villages were subjected to artillery fire using “Iskander M”, “Tochka U”, “Elbrus” and other long-range destructive weapons. This, however, did not affect the resolve of the Azerbaijani people in the slightest. On the contrary, our compatriots retrieving the bodies of their loved ones from under the rubble lived with one goal – the war must not stop. We stopped the war on time. I had said on the first day of the war that the enemy should give us a timetable for a withdrawal from our lands – when they will withdraw and from which district – and then we will stop the war. However, some people, and this is only natural, believed that the leadership of Azerbaijan might not be able to continue to withstand the pressure of international pro-Armenian forces. Our people were worried that our work might be left unfinished. This is natural, because Azerbaijan is not a particularly large country. The co-chairs of the Minsk Group stood behind Armenia for 30 years, one giving them free weapons, one giving them money, one giving both weapons and money, and also giving them political support – all with the aim of keeping our lands under occupation forever. Therefore, of course, some citizens of Azerbaijan were worried that the war might remain unfinished, that we might not be able to achieve what we wanted, that someone would stop us. But I said no, no-one can stop us. We would rather die than stop. We will fight to the end, restore justice, restore international law and show Armenia its place.
On November 8, 2020, the historic Shusha operation almost broke the enemy’s back. Only one day later, in the early hours of November 10, Armenia was forced to sign the act of capitulation, and we stopped the war.
Today's reality, our present-day successes show that it was the only right step. We liberated Aghdam, Kalbajar and Lachin districts from occupation without a single shot being fired. After that, as a result of a focused and thought-out policy and decisive steps, we significantly strengthened our political, strategic and military-strategic positions. After we secured control over important heights, the fate of the group of separatists and those behind them in Karabakh and Armenia was obvious – they submit to the laws of Azerbaijan, surrender or die. We gave them a choice, but they still didn't make the right decision. They believed again that someone would come to their rescue, that someone would prevent Azerbaijan from doing its rightful work. The anti-terror operation in September 2023, which lasted only a few hours, was yet another lesson for them. Thus, the roots of separatism were cut off and its book was closed. There are no more traces of separatists in the land of Karabakh.
This entire glorious history was written by the people of Azerbaijan with their blood and strength. During and after the Patriotic War, as well as during and after the anti-terror operation, we forced the enemy to return to us the four villages of Gazakh district that they had occupied in the early 1990s. This did not happen of their free will. Yes, no force was used, but there was no need for it. I believe that the results of the Second Karabakh War and the anti-terror operation are sufficient for Armenia to take the right steps. However, there is one issue here; we should not forget that the anti-Azerbaijan forces, who are unable to digest this situation, as well as Islamophobes and Azerbaijanophobes living in certain Western capitals, are inciting Armenia to a new war. This could end in complete tragedy for the Armenian state. I have repeatedly tried to explain to the Armenian side, both in my official speeches and during my contacts, that they should stay away from this and not fall for these provocations. In order to secure their own interests, certain Western states, which consider themselves their friends, are ready to sacrifice them so that there is conflict in the South Caucasus, more bloodshed, so that they can still fish in the murky waters. It is not too late, so Armenia should give up this policy of armament; it should be stopped. I have said this many times, and they know that they should pay attention to my words. It's not too late; they should abandon it, as they will never be able to compete with us. We don't want war. We have achieved what we wanted: we have ensured our territorial integrity and our state sovereignty. Our territorial integrity has been secured along all borders, and former IDPs and refugees are returning to their ancestral lands.
We are now engaged in construction work. This is our top priority now. However, when we see that Armenia and the forces behind it, who view Azerbaijan as an enemy and have declared a cold war on us, are arming Armenia, and Armenia is arming itself, we are forced to take the necessary steps. A history of thirty years of occupation cannot be erased from our memory, and as I said earlier, it never should be. We must be, and are, ready for new provocations at any moment. The Armed Forces of Azerbaijan are ready to repel any provocation at any time. If someone tries to test our strength again, they will be defeated once more and disgraced. Because the 44-day Patriotic War, the anti-terror operation, and our Victory, in general, are not only about Armenia’s defeat but also about a bitter and humiliating defeat for those behind them. This is what they cannot forgive us. That is why a large-scale and heinous campaign has been unleashed against Azerbaijan in the West. Discrediting our country, spreading unthinkable lies, defaming, blackmailing, slandering, and insulting Azerbaijan through media resources and non-governmental organizations under their control, which are a source of fake news – these are the goals of Western countries and failed Western leaders who consider themselves humiliated. These are the ugly methods they are using. The people of Azerbaijan are fully aware of this, and the people of Armenia should also know who their real enemy is. It is not us. We didn’t do them any harm. We gave them bread. They lived in our lands and built a life for themselves, although they were sent here only in the 19th century. What did we do wrong? They committed genocide against us—the Khojaly genocide. For thirty years, they destroyed all our cities and villages, desecrated and demolished our mosques, and mined that entire region. More than three hundred people have already become victims of mines in Azerbaijan. Therefore, we are not their enemies; their enemies are the politicians who stand behind them and then run away like rabbits and mice. Let them listen carefully to my words.
In the meantime, we will continue to grow stronger. No pressure or intimidation has affected us to this day, and it never will. The unity of the nation and the government is the main source of our strength. The developing Azerbaijan is a source of pride for us, and our glorious Victory is our historic achievement, our historic triumph.
Today, on Victory Day, Victory Park was opened in one of the most beautiful places in our city. The beautiful Victory Arch, the Victory Monument, and a beautiful park covering an area of about 10 hectares have already been built. The Victory Museum is under construction below it, with its design currently underway. A future Victory Museum will also be located there. In this beautiful place, in one of the most beautiful spots in our city, a new symbol of our bright Victory has been created. The Victory Arch is located at the intersection of two roads leading into the city. It has a modern style and a majestic appearance. It is 44 meters high, and the number of its columns is also 44. There are many important symbols in this park and the future museum. These symbols will be with us forever. This Victory will be with us forever. From now on, the people of Azerbaijan will live as a victorious nation, and the state of Azerbaijan will live as a victorious state.
Long live the people of Azerbaijan, long live the Armed Forces of Azerbaijan, Karabakh is Azerbaijan!
In a decree signed on December 3, 2020, President Ilham Aliyev instructed the establishment of the Patriotic War Memorial Complex and the Victory Museum in Baku.
On September 27, 2023, Remembrance Day, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited the construction site of Victory Park. On July 24, 2024, President Ilham Aliyev revisited Victory Park to closely inspect the progress of ongoing construction.
Located on 8 November Avenue, Victory Park spans nearly ten hectares. The entrance features the Victory Arch, a symbol of the 44-day Patriotic War, standing 44 meters high, 22 meters wide, and adorned with 44 columns.
At the park’s entrance, a memorial monument was erected to commemorate November 8 – Victory Day, symbolizing both the day of victory and unshakable unity.
Within the park, the Victory Museum is also under construction. The museum, accessible from two entry points, will honor the martyrs of the Patriotic War, with the names of each martyr inscribed inside.
The park also includes a thematic garden, a cascading waterfall, the Karabakh Memory Garden, and a general viewpoint overlooking the entire park. Additionally, the Freedom Flag Square was constructed within the park.