Mətbuat şərhi 12 dekabr 2024
Müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, dünyaşöhrətli siyasi xadim, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin vəfatından 21 il ötür.
Dekabrın 12-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin məzarını ziyarət ediblər.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ulu Öndərin ömür-gün yoldaşı, görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsini ehtiramla andılar, məzarı üzərinə gül dəstələri qoydular.

Press release 12 December 2024
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited the Alley of Honors to commemorate National Leader Heydar Aliyev as December 12 marks the 21st anniversary of the death of the architect and founder of modern and independent Azerbaijani state, world-renowned politician and National Leader of the Azerbaijani people.
President Ilham Aliyev laid a wreath at the National Leader’s grave.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva then put flowers at the grave of the National Leader’s wife, outstanding ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva.
They also paid respect to prominent statesman Aziz Aliyev and professor Tamerlan Aliyev by putting flowers to their graves.