Mətbuat şərhi 25 yanvar 2021
Avropa Şurası Parlament Assambleyasının (AŞPA) hibrid formatda keçirilən qış sessiyası işə başlayıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycan sessiyada Milli Məclisin AŞPA-dakı daimi nümayəndə heyətinin rəhbəri, beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsinin sədri Səməd Seyidovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə təmsil olunur.
Qış sessiyası zamanı COVID-19 pandemiyasına qarşı peyvəndlə bağlı müzakirələr aparılacaq. Təşkilata üzv ölkələrdə QHT-lərin fəaliyyətində məhdudiyyətlər, eləcə də xroniki və uzun müddətli xəstəlikləri olan insanlara qarşı ayrı-seçkilik və digər məsələlər də sessiyanın gündəliyində yer alıb.
Tədbir çərçivəsində Avropa Şurasının Baş katibinin müavininin, Assambleyanın Baş katibinin, Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinin Yunansıtan və İsveçrə üzrə hakimlərinin fərdi elektron səsvermə yolu ilə seçkiləri keçiriləcək.
Sessiyada, həmçinin Polşa və Moldovada hakimlərin müstəqilliyinə, Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinin qərarlarının həyata keçirilməsinə, Assambleyanın monitorinq proseduruna, Monteneqro postmonitorinq dialoquna, Gürcüstanda parlament seçkilərinə, Assambleyanın Nizamnaməsində dəyişikliklərə dair müzakirələr nəzərdə tutulub.

Press release 25 January 2021
The winter session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) has today started in a hybrid manner, allowing members to participate remotely or attend in person in Strasbourg.
An Azerbaijani delegation led by Chairman of the Milli Majlis committee for international relations and interparliamentary ties, head of the permanent delegation to the PACE Samad Seyidov is attending the session.
The Assembly will debate the ethical, legal and practical considerations of COVID-19 vaccines. Other topics on the agenda include ethnic profiling in Europe, restrictions on NGO activities in Council of Europe member States, and discrimination against persons dealing with chronic and long-term illnesses.
During the session, the Assembly will elect the Deputy Secretary General of the Council of Europe, the Secretary General of the Assembly and the judges to the European Court of Human Rights in respect of Greece and Switzerland. These elections will be held by individual electronic voting.
A report on parliamentary elections in Georgia will also be discussed. Lastly, the Assembly will determine its position on the modification of the Assembly’s Rules of Procedure – follow-up to Resolution 2319 (2020) on the complementary joint procedure between the Committee of Ministers and the Parliamentary Assembly in response to a serious violation by a member State of its statutory obligations.