Mətbuat şərhi 28 avqust 2023
Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransa Prezidenti E.Makronun səfirlər konfransında səsləndirdiyi fikirlərə dair şərhi
28 avqust tarixində Fransa Prezidenti Emanuel Makronun səfirlər konfransı zamanı səsləndirdiyi bölgə üzrə mövcud vəziyyətə dair yanlış təəssürat formalaşdıran və Ermənistanı birtərəfli qaydada müdafiə edən qərəzli fikirləri sülh prosesinə xələl gətirir.
Fransa Prezidentinin növbəti dəfə bölgədə humanitar vəziyyət barədə iddiaları əsas götürərək fikirlər səsləndirməsi bu ölkənin siyasətinin yanlış olduğunu bir daha sübut edir.
Azərbaycana qarşı 30 ilə yaxın müddətdə Ermənistan tərəfindən həyata keçirilən işğalçılıq və təcavüz əməllərini qınamayan, işğal nəticəsində 1 milyona yaxın qaçqın və məcburi köçkünün humanitar vəziyyətinə dair heç bir şərh verməyən Fransa tərəfinin, indi Azərbaycanın BMT nizamnaməsinə və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq öz torpaqlarının azad edilməsi ilə nəticələnən 2020-ci il 44 günlük Vətən müharibəsini qınaması, eləcə də bölgədə humanitar vəziyyət ilə bağlı iddialara çıxışında xüsusi vurğu etməsi anlaşılan deyil.
Fransa Prezidentinin leksikonunda “Laçın humanitar dəhlizi” kimi ifadələrə yer verməsi, bu istiqamətdə təzyiq dili ilə danışması qəbuledilməzdir və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmətsizlikdir.
Laçın yolundan və sərhəd buraxılış məntəqəsindən gün ərzində onlarla erməni sakinin keçdiyi, Azərbaycan tərəfindən erməni sakinlərə yüklərin daşınması üçün “Ağdam-Xankəndi” və digər alternativ yolların ayrıldığı, bütün bu səylərə baxmayaraq, bu yollardan istifadənin Ermənistan və özlərini erməni sakinlərin nümayəndələri kimi təqdim edən şəxslər tərəfindən siyasiləşdirilməsi Fransa tərəfinə yaxşı məlumdur. Bu istiqamətdə cari ilin avqust ayının əvvəlində əldə olunmuş razılıqların icrasını təşviq etmək əvəzinə erməni tərəfinin təhrikçi addımlarına dəstək verən fikirlərə çıxış zamanı yer verilməsi prosesə birbaşa maneçilik törədən amillərdəndir.
Praqada Avropa İttifaqı missiyasının və 1991-ci il Alma-Ata bəyannaməsi çərçivəsində sərhədlərin tanınması təşəbbüsünün müəllifliyinin Fransa tərəfinin olduğunu bildirən bu ölkənin, nəyə görə Azərbaycan əraziləri işğal altında olan 30 ilə yaxın bir dövrdə bu kimi təşəbbüslərlə çıxış etmədiyi sualına da cavab verməsi daha faydalı olardı.
Azərbaycan tərəfi bölgədə sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasında qərarlıdır və bu prosesə maneçilik törədən bütün kənar müdaxilələrin qarşısı qətiyyətlə alınacaq.

Press release 28 August 2023
Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs on allegations made by Emmanuel Macron, President of France, during his speech at the Ambassadorial Conference
French President Emanuel Macron’s biased views reiterated during the Ambassadorial Conference of August 28 undermine the peace process, while creating wrong impression on the current situation in the region and unilaterally defending Armenia.
Once again, expression of opinion by the French President based on the allegations regarding humanitarian situation in the region attests to the erroneous policy of this country.
Condemnation of the 44-day Patriotic War that led to the liberation of Azerbaijan's territories in accordance with the UN Charter, and the norms and principles of international law, as well as special emphasis to allegations of the humanitarian situation in the region by France, who has never condemned the acts of occupation and aggression carried out by Armenia against Azerbaijan for almost 30 years, and did not comment on the humanitarian situation of up to 1 million refugees and IDPs, is not comprehensible.
Expressions such as “Lachin humanitarian corridor” by French President, as well as coercive narrative is unacceptable, and is disrespectful for the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.
The passage of dozens of Armenian residents through the Lachin road and the border checkpoint on a daily basis, as well as allocation of “Aghdam-Khankendi” and other alternative routes by Azerbaijan for the transportation of goods, and in contrary the politization by Armenia and persons presenting themselves as representatives of Armenian residents of issues on utilization of these roads is well-known to France. Instead of encouraging the implementation of the agreements reached in this direction at the beginning of August, the opinions supporting the provocative steps of Armenia are among the factors that directly impede the process.
It would be more useful for France, who states that in Prague they were authors of the EU mission and the initiative to recognize each other’s borders under the Alma-Ata Declaration of 1991, to answer the question of why they did not come up with such initiatives for almost 30 years, when the territories of Azerbaijan were under occupation.
Azerbaijan is determined to ensure peace and security in the region, and all external interference hindering this process will be resolutely prevented.