Mətbuat şərhi 22 yanvar 2018
Avropa Şurası Parlament Assambleyasının (AŞPA) qış sessiyasında çıxış edən baş katib Torbyorn Yaqland Azərbaycanda son dövrdə aparılmış hüquqi islahatları yüksək qiymətləndirib, onların əhəmiyyətli irəliləyiş olduğunu vurğulayıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, baş katib T.Yaqland çıxışından sonra Parlament Assambleyası üzvlərinin suallarını cavablandırıb.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvü Rafael Hüseynov Avropa Şurasının növbəti ildə baş tutacaq 70 illik yubileyinə hazırlıqlarla bağlı qurumun yeni yubiley medalının təsis edilməsi təklifini irəli sürüb.
“Avropa Şurasının şərəfli yubileyinə, 70 yaşının tamam olmasına 1 il qalır və artıq bununla əlaqədar bir sıra işlərin görülməsi zərurəti yaranıb. Avropa Şurası qitənin və dünyanın siyasi mənzərəsinin dəyişməsi və daha sağlam demokratik iqlimin bərqərar olması istiqamətində bu illər ərzində böyük xidmətlər göstərib. Qarşıdakı yubiley münasibətilə “Avropa Şurası” adlı medalın yaradılması məqsədəuyğun olardı. İnanıram ki, təltif ediləcək hər kəsin iftixarla daşıyacağı bu medalla həm Avropa Şurasının hazırda fəaliyyət göstərən, eləcə də bu gün təşkilatda olmayan, amma vaxtilə burada çalışmış və insan hüquqlarının qorunmasına, demokratiyanın inkişafına töhfələr vermiş şəxsləri mükafatlandırmaq olar”, - deyə R.Hüseynov bildirib.
Milli Məclisin deputatı qeyd edib ki, gələcəkdə bu medal Avropa Şurasının daimi təltifinə çevrilə bilər. Avropa Şurasının hər sessiyasında bu medalla Avropada və dünyada təşkilatın ideallarının təbliği və tətbiqi istiqamətində seçilən şəxsləri təltif etmək olar.
“Bu ideyaya münasibətiniz necədir və təklifin reallaşması üçün baş katib olaraq nə kimi addımlar ata bilərsiniz?” sualına cavabında T.Yaqland bildirib ki, Avropa Şurasında əvvəllər təsis edilmiş xüsusi medal var və tez-tez olmasa da, ayrı-ayrı şəxslər insan hüquqları və demokratiya yolunda fəaliyyətlərinə görə həmin medalla təltif olunur. Amma 70 illik yubiley təbii ki, bu məsələyə təzə baxışla yanaşmağı və yeni təltif formaları haqda düşünməyi tələb edir.

Press release 22 January 2018
The Secretary General of the Council of Europe Thorbjørn Jagland has hailed the legal reforms conducted in Azerbaijan in recent years, describing them as a significant progress.
Following his speech at the winter session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, Jagland answered questions from members of the PACE.
Member of the Azerbaijani delegation Rafael Huseynov suggested the institution of a new jubilee medal on the occasion of the 70th anniversary of the Council of Europe, which is due to be marked next year.
“Next year the Council of Europe will be celebrating its 70th anniversary and much should be done for that purpose. The Council of Europe has done a lot by contributing over the years to changing the political situation of the continent and the whole world and to promoting a more healthy democratic atmosphere. It would be expedient, in this respect, to establish a special medal of the Council of Europe on the occasion of the upcoming jubilee and award it to those who have served for the organization and who have contributed to the protection of human rights and development of democracy,” said the Azerbaijani MP.
Expressing his view on the idea to institute a Council of Europe medal, Jagland said the organization has a special medal established long before, which is awarded, albeit not so often, to individuals in recognition of their contribution to the protection of human rights and democracy.” He added that however, the upcoming 70th jubilee requires taking a fresh approach towards the issue and considering new awarding methods.