Bakıda V Beynəlxalq Humanitar Forum işə başlayıb Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Forumun rəsmi açılış mərasimində iştirak edib
Sentyabrın 29-da Heydər Əliyev Mərkəzində V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu işə başlayıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Forumun rəsmi açılış mərasimində iştirak ediblər.
Bakı beşinci dəfə Beynəlxalq Humanitar Foruma ev sahibliyi edir. Bu Forum bəşəriyyətdə maraq doğuran qlobal xarakterli məsələlərə dair geniş spektrli dialoqlar, fikir mübadilələri və müzakirələr aparmaq məqsədilə hər il tanınmış dövlət xadimlərini, elmin müxtəlif sahələri üzrə Nobel mükafatı laureatlarını və nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərini, o cümlədən dünyanın siyasi, elmi və mədəni elitasının görkəmli nümayəndələrini bir araya toplayan mötəbər tədbirdir. Humanitar Forumun gündəliyi bu dəfə də aktual məsələlərdən ibarətdir. Budəfəki Forumun mövzuları da son dərəcə maraqlıdır. “Multikulturalizmin müxtəlif modelləri: nəzəriyyədən humanist təcrübəyə doğru”, “İnsanların kütləvi yerdəyişməsi şəraitində insan kapitalının qorunmasının önəmi davamlı inkişafın əsası kimi”, “Jurnalistikanın informasiya dövrünə transformasiyası və onun sivilizasiyalararası dialoqun təmin edilməsində rolu”, “Davamlı inkişaf və ekoloji sivilizasiya”, “Molekulyar biologiya, biofizika, biotexnologiya və müasir tibb sahəsində kadr hazırlığı məsələləri: innovativ və etik problemlər” Forumun müzakirə mövzuları olacaq. Bundan əlavə, “Texnologiyaların konvergensiyası və gələcəyə dair proqnozlar: XXI əsrin əsas çağırışları” mövzusu da ekspertlər tərəfindən müzakirəyə cəlb ediləcək.
Dövlətimizin başçısı Forumun açılışında nitq söylədi.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin nitqi
Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu öz işinə başlayır. Bu Forumda iştirak etmək üçün ölkəmizə gəlmiş bütün qonaqları səmimiyyətlə salamlayıram, Azərbaycana “xoş gəlmisiniz” deyirəm.
Builki Forumda 80-ə yaxın ölkədən 400-dən çox nümayəndə iştirak edir. Bu, özlüyündə bir göstəricidir. Forum son illər ərzində beynəlxalq aləmdə böyük hörmət qazanıb. Bu Forumun beynəlxalq mötəbər tədbirlər arasında xüsusi yeri var. Azərbaycan beynəlxalq humanitar əməkdaşlığa həmişə çox böyük diqqət verib. Biz hesab edirik ki, dünyada müsbət meyillər güclənməlidir. Beynəlxalq əməkdaşlıq ölkələrarası əlaqələrin inkişafı üçün xüsusi rol oynayır. Son illər ərzində biz bu məqsədlə ölkəmizdə bir çox beynəlxalq tədbirlər keçirmişik. Onların arasında əlbəttə ki, Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu xüsusi yer tutur. İki ildən bir ölkəmizdə Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu keçirilir. Bir neçə il bundan əvvəl Bakıda Dünya dinləri liderlərinin Zirvə görüşü keçirilmişdir. Bu il isə BMT-nin Sivilizasiyalararası Alyansının VII Qlobal Forumu keçirilmişdir. Bütün bu mötəbər tədbirlər çərçivəsində beynəlxalq humanitar əməkdaşlığa, multikulturalizmə və digər önəmli məsələlərə dair geniş diskussiyalar, müzakirələr aparılmışdır.
Eyni zamanda, Azərbaycan son illər ərzində mötəbər idman yarışlarına da ev sahibliyi edib. Təkcə bu il Bakıda ilk dəfə olaraq “Formula-1” yarışı və Ümumdünya Şahmat Olimpiadası keçirilmişdir. Keçən il isə tarixdə ilk dəfə olaraq Bakıda birinci Avropa Oyunları keçirilmişdir. Bu, özlüyündə bir göstəricidir. Çünki ilk Avropa Oyunları müsəlman ölkəsində keçirilmişdir və bu, Azərbaycanın dinlərarası, mədəniyyətlərarası dialoqun güclənməsinə töhfəsi kimi qiymətləndirilə bilər. Gələn il isə Bakıda IV İslam Həmrəylik Oyunları keçiriləcəkdir. Yəni, bir şəhərdə cəmi iki il ərzində həm Avropa Oyunları keçirilib, həm də İslam Oyunları keçiriləcəkdir. Bugünkü Azərbaycan, bax, bu yolla gedir.
Bu beynəlxalq tədbirləri ölkəmizdə keçirməyimizdə bir çox məqsədlər var. İlk növbədə, bu, bizim ölkəmizə lazımdır. Çünki Azərbaycan çoxkonfessiyalı, çoxmillətli ölkədir. Azərbaycanda bütün dinlərin, xalqların nümayəndələri bir ailə kimi yaşayır. Eyni zamanda, bu beynəlxalq, siyasi və humanitar tədbirlər dünyaya da bir siqnal göndərir ki, dünyanın mütərəqqi nümayəndələri səylərini daha da sıx birləşdirməlidirlər. Çünki bu gün əfsuslar olsun ki, dünyada xoşagəlməz meyillər üstünlük təşkil edir. Qanlı toqquşmalar, müxtəlif bölgələrdə müharibələr gedir, dini, milli zəmində qan tökülür. Beynəlxalq humanitar əməkdaşlığın dərinləşməsi müəyyən dərəcədə bu mənfi meyillərin qarşısını ala və müsbət meyilləri gücləndirə bilər.
Azərbaycan Avropa Şurasının və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının üzvüdür, hər iki təşkilatda fəal rol oynayır. Hər iki təşkilat Azərbaycanın təşəbbüsü ilə bizim üçün ən ağrılı problem olan Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı çox ədalətli və beynəlxalq hüquqa əsaslanan qətnamələr qəbul edib və bu qətnamələrdə Ermənistan işğalçı dövlət kimi göstərilib. Biz bu iki təşkilatda fəaliyyətimizi uğurla davam etdiririk. Bu iki təşkilatda dünyanın 100-dən çox ölkəsi birləşir. Biz bir neçə il bundan əvvəl fikirləşdik ki, yaxşı olar, Avropa Şurası və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı arasında bir əlaqə yaradılsın. Bu məqsədlə 2008-ci ildə Avropa Şurasına üzv ölkələrin mədəniyyət nazirlərinin Bakıda keçirilmiş toplantısına biz İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin mədəniyyət nazirlərini dəvət etmişdik və birgə sessiya keçirilmişdi. Bu, dünyada çox böyük əks-səda yaratmışdı. Bizim bu sahədəki fəaliyyətimiz yüksək qiymətə layiq görüldü və bu görüşə, bu təşəbbüsə “Bakı prosesi” adı verilmişdir. 2009-cu ildə isə biz İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin mədəniyyət nazirlərini qəbul etdik və bu görüşə Avropadan mədəniyyət nazirlərini də dəvət etdik. Beləliklə, bizim təşəbbüsümüzlə çox önəmli yeni bir proses başlamışdır. Biz əlbəttə, çox fəxr edirik ki, bu təşəbbüsə “Bakı prosesi” adı verilmişdir.
Biz çalışırıq və çalışacağıq ki, bundan sonra da humanitar sahədə dinlərarası, mədəniyyətlərarası dialoqun güclənməsinə öz töhfəmizi verək. Çünki bizim siyasətimiz bundan ibarətdir, eyni zamanda, bizim tariximiz multikulturalizm əsasında qurulubdur. Düzdür, multikulturalizm bir anlayış olaraq yeni bir ifadədir, ancaq bu həmişə Azərbaycanda olub. İctimai-siyasi quruluşdan asılı olmayaraq Azərbaycan bütün dövrlərdə sülh, əməkdaşlıq, qarşılıqlı anlaşma məkanı olmuşdur və biz bu ənənələri yaşadırıq. Bu gün biz müstəqil dövlət kimi belə tədbirlərin keçirilməsi ilə multikulturalizmin inkişafına öz töhfəmizi veririk və Azərbaycanda aparılan siyasət bu müsbət meyilləri gündəlik həyatda gücləndirir.
Bir daha qeyd etmək istəyirəm ki, Azərbaycanda bütün xalqların, dinlərin nümayəndələri bir ailə kimi sülh, mehribanlıq şəraitində yaşayır, heç vaxt ölkəmizdə dini-milli zəmində heç bir qarşıdurma, yaxud da anlaşılmazlıq olmamışdır. Bu, bizim böyük sərvətimizdir. Bütün dinlərin tarixi dini abidələri dövlət tərəfindən qorunur, eyni zamanda, dövlət öz vəsaiti hesabına bu abidələrin bərpasını təmin edir. Azərbaycanda məscidlər, kilsələr, sinaqoqlar tikilir, təmir edilir. Biz bütün dini bayramlarımızı birlikdə qeyd edirik. Bütün dini icmalar bunu birlikdə qeyd edir. Biz tariximizlə, mədəniyyətimizlə fəxr edirik. Bu gün dünyanın ən qədim məscidlərindən biri Azərbaycanda, Şamaxı şəhərində yerləşir. Şamaxı məscidi 743-cü ildə tikilmişdir və bərpa edilərək bu gün fəaliyyət göstərir. Eyni zamanda, Şəki şəhərinin yaxınlığında Qafqazın ən qədim kilsələrindən biri – Qafqaz Albaniyası kilsəsi bir tarixi abidə kimi yaşayır. O tarixi abidə də bərpa edilərək bu gün xidmət göstərir və çoxlu turistləri cəlb edir. Bakının yaxınlığında qədim zərdüştlük, atəşpərəstlik məbədi bu gün qorunub saxlanılır. Bu, bizim tariximizdir. Müxtəlif dinlərin, mədəniyyətlərin nümayəndələri tarix boyu Azərbaycanda yaşamışlar və yəqin, təsadüfi deyil ki, məhz Azərbaycanı birgəyaşayış üçün seçmişlər. Çünki bizim ölkəmizdə, bizim diyarda bu meyillər həmişə üstünlük təşkil edib. Bu gün də bu, dövlət siyasətidir və biz bu siyasəti bundan sonra da aparacağıq.
Bu dövlət siyasəti ölkə daxilində böyük rəğbət qazanır. Eyni zamanda, bu, cəmiyyətin də əhval-ruhiyyəsidir. Çünki dövlət siyasəti o zaman uğurlu icra edilə bilər ki, cəmiyyət də buna müsbət cavab verir. Cəmiyyətdə mövcud olan xoş əhval-ruhiyyə, multikulturalizmlə bağlı meyillər bizim dövlət siyasətimizi daha da gücləndirir. Təsadüfi deyil ki, Azərbaycanda bu il “Multikulturalizm ili” elan edilmişdir. Bakıda Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi yaradılmışdır. Dövlət Bayrağı Meydanının, - bu bayraq dövlətçiliyimizin rəmzidir, - yaxınlığında multikulturalizmə abidə ucaldılmışdır.
Biz hesab edirik ki, bu məsələ daim diqqət mərkəzində olmalıdır. Beynəlxalq təşkilatlar, ayrı-ayrı ölkələr bu məsələ ilə bağlı öz mövqeyini bildirməlidirlər. Çünki bu gün əfsuslar olsun ki, dünyanın müxtəlif yerlərində multikulturalizmlə bağlı fərqli, bədbin fikirlər səslənir. Bəziləri hesab edir ki, multikulturalizm iflasa uğrayıb, bəziləri, ümumiyyətlə, hesab edir ki, belə bir meylə yol vermək olmaz, bu, zərərlidir. Bu, çox təhlükəli fikirlərdir, yanaşmalardır. Çünki gəlin baxaq, multikulturalizmə alternativ nədir, varmı bu alternativ? Əlbəttə ki, var, amma necə alternativdir? Mən hesab edirəm ki, multikulturalizmin alternativi ksenofobiyadır, ayrı-seçkilikdir, irqçilikdir, islamofobiyadır, antisemitizmdir. Bunlar çox təhlükəli meyillərdir. Biz tarixdə bir necə dəfə görmüşük ki, bu meyillərin güclənməsi hansı böyük fəlakətlərə yol açır. Ona görə, bütün mütərəqqi bəşəriyyət multikulturalizm ideyaları, idealları ətrafında birləşməlidir. Burada birmənalı mövqe nümayiş etdirilməlidir. Biz öz növbəmizdə, öz fəaliyyətimizlə, səylərimizlə ölkəmizdə mövcud olan ab-havanı dünyaya təqdim edərək göstəririk ki, bu, mümkündür. Multikulturalizmin dünyada bir çox ünvanları var, onlardan biri Azərbaycandır. Biz bundan sonra da çalışacağıq ki, həm beynəlxalq aləmdə, həm ölkə daxilində, regionda bu müsbət meyilləri gücləndirək.
Əfsuslar olsun ki, dünyada təhlükələr artır. Biz birinci Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunu təşkil edəndə bu gün mövcud olan təhlükələr yox idi. Son bir neçə il ərzində dünyada - həm bizim bölgədə, Yaxın Şərqdə, Avropada, digər yerlərdə çox təhlükəli, narahatedici hadisələr baş verib və baş verir. Qanlı toqquşmalar, müharibələr, bəzi ölkələr tamamilə dağıdılıb, yüz minlərlə günahsız insan həlak olub, milyonlarla, on milyonlarla insan qaçqın-köçkün vəziyyətinə düşüb. Bu, öz növbəsində bundan əziyyət çəkən ölkələrdə radikalizm meyillərini gücləndirir. Həmçinin bu ölkələr dağılandan sonra, - mən Yaxın Şərqi nəzərdə tuturam, - insanlar öz canlarını qurtarmaq üçün Avropaya üz tutmağa başlamışlar. Miqrantlara qarşı çox alçaldıcı hərəkətlərə yol verilmişdir, eyni zamanda, antimiqrant meyillər güclənmişdir. Bu, Avropada radikal qüvvələrin xeyrinə işləyir. Bəzi Avropa ölkələrində son seçkilərə nəzər salsaq görərik ki, radikal qüvvələr daha böyük dəstək alır. Nəyə görə? Çünki onlar bu vəziyyətdən istifadə edərək daha böyük siyasi çəkiyə malik olurlar. Bu da Avropada radikallaşmaya yol açır. Bu, çox təhlükəli meyildir.
Biz indi sivilizasiyalararası dialoqdan danışırıq, ancaq reallıqda sivilizasiyalararası toqquşmanın ilk təzahürlərini görürük. Əgər bu meyillərin qarşısı alınmasa çox böyük fəlakətə gətirib çıxaracaq. Bütün ölkələr ağır vəziyyətə düşə bilər. Ona görə, indiki zamanda daha çox bu məsələlər gündəlikdə olmalıdır, müsbət meyillər üstünlük təşkil etməlidir. Bizi narahat edən məsələlər haqqında açıq danışmalıyıq. Bakı Forumunun məqsədi bundan ibarətdir. Misal üçün, islamofobiya bütün İslam aləmini narahat edir, incidir. Çünki həm bəzi kütləvi informasiya vasitələri, həm də bəzi qeyri-hökumət təşkilatları, bəzi siyasətçilər qəsdən İslam haqqında, dinimiz haqqında mənfi rəy formalaşdırırlar. İslamı terrorla eyniləşdirirlər. Halbuki terrordan ən çox əziyyət çəkən elə müsəlman ölkələridir. Bəzi Avropa ölkələrinin rəhbərləri “stop İslam” deyirlər. Bəziləri deyir ki, biz miqrantları qəbul etməyə hazırıq, ancaq müsəlman miqrantları yox. Bu, nədir? Bu, XXI əsrdə Avropada yenidənmi faşizmin baş qaldırmasıdır? Əfsuslar olsun ki, buna nə beynəlxalq təşkilatlar, nə ayrı-ayrı ölkələr reaksiya verir, sanki bu, belə də olmalıdır. Çox təhlükəli meyillərdir və biz mütləq bu barədə danışmalıyıq. Müsəlman aləmində gedən radikallaşma, radikal qüvvələrin daha böyük dəstək qazanması da narahatedici amillərdir. Ona görə, hesab edirəm ki, biz bu məsələləri açıq şəkildə müzakirə etməliyik.
Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunda tanınmış dövlət xadimləri, ictimai xadimlər, tanınmış alimlər, - onların arasında 13 Nobel mükafatı laureatı var, - jurnalistlər, qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri, digər dəyərli qonaqlar iştirak edirlər. Ona görə, bu, açıq diskussiyalar, tövsiyələr, hərəkət üçün çox gözəl bir formatdır.
Qeyd etdiyim kimi, Azərbaycan humanitar əməkdaşlığa həmişə böyük diqqət yetirib. Ancaq onu da istəyirəm qonaqlar bilsinlər ki, bizim ölkəmiz və xalqımız özü böyük humanitar fəlakətlə üzləşmişdir. 1990-cı illərin əvvəllərində Ermənistanın Azərbaycana silahlı təcavüzü nəticəsində torpaqlarımızın 20 faizi işğal altına düşüb. Bu işğal və etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində bir milyondan artıq azərbaycanlı öz doğma torpağında qaçqın-köçkün vəziyyətinə düşmüşdür. Bizim tarixi əzəli torpağımız Dağlıq Qarabağ və onun ətrafında yerləşən yeddi rayon Ermənistan tərəfindən işğal edilib, günahsız insanlar qətlə yetirilib, xalqımıza qarşı hərbi cinayət, Xocalı soyqırımı törədilib. Xocalı şəhərində soyqırımı nəticəsində 613 dinc insan qətlə yetirilib. Onlardan 106-sı qadın, 63-ü uşaqdır. Bütün bu erməni vəhşilikləri sənədləşdirilib, videomateriallar, fotomateriallar, şahidlərin ifadələri var. Artıq dünyanın on ölkəsi Xocalı soyqırımını soyqırımı kimi tanıyıb.
İşğal edilmiş torpaqlarda bizim tarixi, dini abidələrimiz ermənilər tərəfindən dağıdılıb. Bu barədə də faktlar var. ATƏT işğal edilmiş torpaqlara iki dəfə faktaraşdırıcı missiya göndərib və onların məruzələrində bu, açıq şəkildə göstərilir. Bütün şəhərlər yerlə-yeksan edilib, infrastruktur, qəbirlər dağıdılıb. Onlar qəbirlərimizin üstünə buldozer salmışlar, dağıtmışlar. Məscidlərimiz dağıdılıb. Bakının mərkəzində erməni kilsəsi var. Biz o kilsəni bərpa etmişik. İndi o kilsədə erməni dilində 5 mindən çox kitab saxlanılır. Onlar isə bizim məscidlərimizi yerlə-yeksan ediblər. Fərq bundan ibarətdir. Erməni faşizmi böyük fəlakət törədib və günahsız insanlar bu gün də erməni siyasətindən əziyyət çəkirlər.
Bütün beynəlxalq təşkilatlar bizim mövqeyimizi birmənalı şəkildə dəstəkləyir. Xüsusilə dünyanın birinci və ən ali beynəlxalq qurumu olan BMT, onun Baş Məclisi dəfələrlə qətnamələr qəbul etmişdir. BMT Təhlükəsizlik Şurası dörd qətnamə qəbul etmişdir ki, orada erməni silahlı qüvvələrinin işğal edilmiş torpaqlardan qeyd-şərtsiz və dərhal çıxarılması nəzərdə tutulur. Əfsuslar olsun ki, Ermənistan bu qətnamələrə məhəl qoymur və bu qətnamələrin icra edilməsi mexanizmi yoxdur. Bu da böyük ədalətsizlikdir. Biz bunu ikili standartlar siyasəti kimi qəbul edirik. Çünki bəzi hallarda BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri, - yaxın tarix bunu göstərir, - günlər ərzində, bəlkə də saatlar ərzində icra edilir və təcavüzkar cəzalandırılır. Bizə gəldikdə, bu qətnamələrin qəbul edilməsindən 20 ildən çox vaxt keçib və onlar icra edilmir. Bu qətnamələri qəbul edənlər onların icrasını tələb etmirlər.
Digər beynəlxalq təşkilatlar oxşar qərar və qətnamələr qəbul etmişlər. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Avropa Şurası Parlament Assambleyası, Avropa Parlamenti, Qoşulmama Hərəkatı, ATƏT, yəni, bütün beynəlxalq təşkilatlar bizim mövqeyimizi dəstəkləyir. Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın ayrılmaz tarixi hissəsidir. Eyni zamanda, beynəlxalq hüquq baxımından da ayrılmaz hissəsidir. Ölkəmizin ərazi bütövlüyü bərpa edilməlidir. Ölkəmizin ərazi bütövlüyü heç bir başqa ölkənin ərazi bütövlüyündən az əhəmiyyət kəsb etmir və beynəlxalq hüquq təmin edilməlidir.
Bu problemə baxmayaraq, ölkəmiz inamla inkişaf edir, biz güclənirik. Gələn ay biz müstəqilliyimizin bərpasının 25 illiyini qeyd edəcəyik. Bu 25 ilin əksər illəri inkişaf və tərəqqi illəri olmuşdur. Azərbaycan bu gün dünya miqyasında böyük nüfuza malikdir. Bir neçə il bundan əvvəl dünyanın 155 ölkəsi böyük etimad göstərərək bizi BMT Təhlükəsizlik Şurasına qeyri-daimi üzv seçmişdir.
Ölkəmizdə humanitar məsələlər öz həllini tapır. Biz bu məsələlərə çox böyük diqqət göstəririk. Son 13 il ərzində Azərbaycanda 3 mindən çox məktəb, 600-dən çox xəstəxana, tibb mərkəzi tikilib, təmir edilib. Məcburi köçkünlərin problemləri həllini tapır. Doxsandan çox qəsəbə salınmışdır və 250 mindən çox köçkünə yeni evlər, mənzillər verilmişdir.
Ölkə iqtisadiyyatı inkişaf edir. Son 13 il ərzində ümumi daxili məhsul üç dəfə artmışdır. Bizim böyük valyuta ehtiyatlarımız var və onlar ümumi daxili məhsulumuza bərabərdir. İşsizliyin, yoxsulluğun azaldılması ilə bağlı çox ciddi addımlar atılmışdır. Bu gün həm işsizlik, həm yoxsulluq ölkəmizdə təxminən beş faiz səviyyəsindədir. Savadlılıq təxminən 100 faizdir. Azərbaycan iqtisadiyyatının böyük bir hissəsi təbii resurslarla bağlıdır. Neftin qiymətinin kəskin düşməsinə baxmayaraq, Azərbaycan bu böhrandan çox az itkilərlə çıxır və bu gün dinamik inkişaf davam edir. Dünən mənə məlumat verildi ki, Davos Dünya İqtisadi Forumu ölkələrin rəqabət qabiliyyətliyinə görə Azərbaycanı 37-ci yerə layiq görüb. Dünya miqyasında rəqabət qabiliyyətliyinə görə 37-ci yeri tutmaq hesab edirəm ki, gənc dövlət üçün böyük nailiyyətdir. Nəzərə alsaq ki, bizim müstəqilliyimizin ilk illəri çox ağır keçirdi, çox dərin siyasi böhran, iqtisadi böhran yaşanırdı. Qaçqınların, köçkünlərin adambaşına düşən sayına görə Azərbaycan dünyada ilk yerlərdədir. Bu, çox acı statistikadır, amma bu, belədir. Bu da əlbəttə ki, bizim maliyyə resurslarımızı cəlb edib. Bütün bunlara baxmayaraq düzgün iqtisadi siyasət, cəmiyyətdəki əmin-amanlıq, sabitlik, qonşularımızla yaxşı münasibətlər, beynəlxalq təşəbbüslərimiz bu gün Azərbaycanı dünyada sabitlik və inkişaf məkanı kimi təqdim edir.
Biz fəxr edirik ki, 25 il müstəqil dövlət kimi yaşayırıq, öz hesabımıza yaşayırıq, heç kimə borclu deyilik, heç kimdən asılı deyilik, müstəqilliyi hər şeydən üstün tuturuq, xalqımız azaddır, taleyimiz öz əlimizdədir. Gözəl ölkə qurmuşuq və bundan da gözəl olacaq. İstəyirik ki, ümumi işimizə daha böyük töhfə verək. Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun keçirilməsi də bu niyyətin bir hissəsidir.
Mən bütün qonaqlara ölkəmizə gəldikləri üçün bir daha minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Foruma uğurlar arzulayıram. Sağ olun.
Rusiya Federasiyası Hökuməti sədrinin müavini Olqa QOLODETS Prezident Vladimir Putinin Forum iştirakçılarına təbrik məktubunu oxudu və çıxış etdi:
-Hörmətli cənab Prezident, əziz həmkarlar.
İcazə verin, Rusiya Federasiyası Prezidenti Vladimir Putinin təbrikini oxuyum:
“V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun iştirakçılarına və qonaqlarına
Hörmətli xanımlar və cənablar!
V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun açılışı münasibətilə sizi təbrik edirəm. Sizin Forum nisbətən qısa müddətdə dünyada geniş tanınıb, ən aktual problemlərin müzakirəsi üçün tələbat duyulan məkana çevrilib.
Bu gün Azərbaycan paytaxtı növbəti dəfə, aralarında məşhur siyasətçilər və ictimai xadimlər, müxtəlif sahələr üzrə Nobel Mükafatı laureatları, bir sıra dövlətlərin elmi və yaradıcı ziyalılarının nümayəndələri olan ali qonaqları qəbul edir. Forumun zəngin gündəliyi müasir beynəlxalq münasibətlər üçün humanitar əməkdaşlığın get-gedə artan əhəmiyyətini əks etdirir. Siz qiymətli təcrübə mübadiləsi aparacaq, mədəniyyət, elm və təhsil, ətraf mühitin qorunması sahələrində ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrin daha da genişləndirilməsi perspektivlərini müzakirə edəcəksiniz. Əminəm ki, sizin ünsiyyətiniz maraqlı və səmərəli olacaq, müxtəlif ölkələrin və qitələrin xalqları arasında etimadın və qarşılıqlı anlaşmanın möhkəmlənməsinə xidmət edəcək.

The 5th Baku International Humanitarian Forum has today started at the Heydar Aliyev Centre.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva attended an official opening ceremony of the Forum.
Baku International Humanitarian Forum is an annual platform for famous representatives of political, scientific and cultural elite of the world community including famous statesmen, Nobel Prize winners in various fields of science and leaders of influential international organizations for holding dialogues, discussions and exchange of views on a wide range of global issues in the interest of all humanity.
The organizers and participants of the Forum are representatives of natural and social sciences, as well as cultural elite of the world who have an ambitious task of forming a new humanitarian agenda with the aim of its further consideration in the world scale.
The head of state addressed the opening ceremony of the Forum.
Distinguished guests!
The Baku International Humanitarian Forum is beginning its work. Let me cordially greet all the guests who have come to our country to participate in this forum, and say "Welcome to Azerbaijan"!
The current forum brings together over 400 representatives from almost 80 countries. This is an indicator in itself. In recent years, the forum has gained a lot of respect in the international arena. It holds a special place among the most prestigious international events. Azerbaijan has always paid great attention to international humanitarian cooperation. We believe that positive trends in the world should be enhanced. International cooperation plays a special role in the development of relations among countries. In recent years, we have hosted numerous international events with this purpose. A special place among them, of course, is occupied by the Baku International Humanitarian Forum. Our country hosts the Forum on Intercultural Dialogue every other year. The summit of world religious leaders was held in Baku several years ago. This year we held the Seventh Global Forum of the UN Alliance of Civilizations. As part of all these prestigious events, extensive discussions were held on international humanitarian cooperation, multiculturalism and other important issues.
In recent years, Azerbaijan has also played host to prestigious sporting events. This year alone, Baku hosted the Formula 1 competition and the World Chess Olympiad for the first time. The inaugural European Games were also held in Baku last year. This is an indicator because the first European Games were held in a Muslim country, which can be viewed as Azerbaijan's contribution to the strengthening of interreligious and intercultural dialogue. Next year, the Sixth Islamic Solidarity Games will be held in Baku as well. In other words, one city hosts European and Islamic Games over the course of two years. This is the path of the present-day Azerbaijan.
There are many goals we have pursued when hosting these international events in our country. First of all, it is necessary for our country because Azerbaijan is a multi-religious and multi-ethnic country. Representatives of all religions and nationalities live in Azerbaijan like one family. At the same time, these international political and humanitarian events send a message to the world that progressive representatives of the world should consolidate their efforts even more closely. Unfortunately, negative trends prevail in the world today. There are bloody clashes and wars in various regions of the world. There is bloodshed on religious and ethnic grounds. The deepening of international humanitarian cooperation can prevent the negative and enhance positive trends to some extent.
Azerbaijan is a member of the Council of Europe and the Organization of Islamic Cooperation, and plays an active role in both organizations. On Azerbaijan’s initiative, both organizations have adopted very fair resolutions based on international law regarding the most painful issue for us – the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. The resolutions describe Armenia as an occupier state. We continue to work successfully in these two organizations, which bring together more than 100 countries worldwide. A few years ago we thought that it would be nice if there was a contact between the Council of Europe and the Organization of Islamic Cooperation. With this aim, we invited the Ministers of Culture of the Organization of Islamic Cooperation to the Baku forum of the Ministers of Culture of Council of Europe member-states in 2008. This resonated very well in the world. Our work in this area received good feedback and the initiative was called the "Baku process". In 2009, we received the Ministers of Culture of the Organization of Islamic Cooperation and invited the Ministers of Culture from Europe to that meeting. Thus, a very important new process was launched on our initiative. Of course, we are very proud that this initiative was subsequently called the "Baku process".
We are trying and will continue trying to contribute to the strengthening of interreligious and intercultural dialogue in the humanitarian sphere because this is what our policy is about. Our history is also based on multiculturalism. Although multiculturalism is a new concept, it has always been present in Azerbaijan. Regardless of the public and political system, Azerbaijan has always been a space of peace, cooperation and mutual understanding, and we cherish this tradition. By conducting such events today, we are contributing to the development of multiculturalism as an independent state. The policy pursued in Azerbaijan strengthens these positive trends in everyday life.
I want to note again that representatives of all nations and religions live in Azerbaijan like one family, in peace and friendship. Our country has never had any confrontation or misunderstanding on religious or ethnic grounds. This is our greatest asset. Historical monuments of all religions are protected by the state. The state provides funds for the restoration of these monuments. Mosques, churches and synagogues are built and renovated in Azerbaijan. We celebrate our religious festivals together. All religious communities celebrate them together. We are proud of our history and culture. Today, one of the oldest mosques in the world is located in Azerbaijan, in the town of Shamakhi. The Shamakhi mosque was built in 743. It has been restored and is now in operation. At the same time, there is one of the oldest churches in the Caucasus near the city of Sheki – the Church of Caucasian Albania. This historical monument has also been renovated. It is also in operation and attracts numerous tourists. There is a Zoroastrian temple, a temple of fire worshipers, not far from Baku. This is our history. Azerbaijan has been inhabited by representatives of different religions and cultures throughout history. It is probably no coincidence that they chose Azerbaijan for coexistence. After all, these trends have always prevailed in our country and region. Today it is a state policy and we will continue to pursue it.
This public policy gets a lot of approval in the country. At the same time, it is the mood of our society, because a government policy can be successfully implemented only when society responds to it positively. The friendly attitude and the trends associated with multiculturalism in society further reinforce our public policies. It is no coincidence that this year has been declared a "Year of multiculturalism" in Azerbaijan. An international center of multiculturalism has been created in Baku. Not far from the State Flag Square, which is a symbol of our statehood, there is a monument to multiculturalism.
We believe that this issue must always be in the spotlight. International organizations and countries should express their position on this issue. Unfortunately, other pessimistic thoughts related to multiculturalism are expressed in various parts of the world these days. Some believe that multiculturalism has failed. Others even think that this trend should not be allowed because it is harmful. These are very dangerous thoughts and approaches. Let's see what the alternatives to multiculturalism are. Are there any? Of course there are, but what are they? I believe that the alternatives to multiculturalism are xenophobia, discrimination, racism, Islamophobia and anti-Semitism. These are extremely dangerous trends. We have repeatedly seen in history what terrible implications the strengthening of these trends can have. Therefore, all progressive mankind should unite around the ideas and ideals of multiculturalism. We must demonstrate an unequivocal position here. We, in turn, by showing our activities and efforts to the world and the atmosphere existing in our country, demonstrate that this is possible. Multiculturalism has many addresses in the world, and Azerbaijan is one of them. We will continue trying to strengthen these positive trends, both in the international arena, and in the country and region.
Unfortunately, global threats are growing. When we organized the first Baku International Humanitarian Forum, the threats that exist today were not there. In the past few years, the world, our region, the Middle East, Europe and other places have experienced very dangerous events that cause concern. There are bloody clashes and wars, some countries have been completely destroyed, hundreds of thousands of innocent people have been killed, millions, tens of millions have become refugees and displaced persons, which, in turn, strengthens radicalism trends in the affected countries. Besides, after the destruction of these countries, I am talking about the Middle East, people began to seek refuge in Europe. Migrants encountered humiliating treatment. Anti-immigrant tendencies intensified. This plays into the hand of radical forces in Europe. If we look at the recent elections in some European countries, we can see that radical forces are gaining more support. Why? They take advantage of this situation and gain greater political clout. And this leads to the radicalization in Europe, which is a very dangerous trend.
We are talking about a dialogue between civilizations, but in reality we are seeing early manifestations of inter-civilizational clashes. If these trends are not nipped in the bud, it will lead to a huge disaster. All countries may find themselves in a difficult situation. Therefore, at the present time, these issues should be on the agenda. Positive trends must prevail. We must openly talk about the issues of concern. This is the purpose of the Baku forum. For example, Islamophobia is very worrying for the whole of Islamic world, because certain media, as well as some non-governmental organizations and politicians, deliberately create a negative opinion about Islam, about our religion. They identify Islam with terrorism. However, it is Muslim countries that suffer from terror the most. The leaders of certain European countries say “Stop Islam”. Some say that they are ready to accept migrants but not Muslim ones. What is this? Does it mean that fascism is raising its head again in Europe in the 21st century? Unfortunately, international organizations or countries do not react to this, as if this were something ordinary. These are very dangerous trends, and we have to talk about them. Such factors as radicalization in the Muslim world are also quite disturbing. Therefore, I believe that we need to discuss these issues openly.
The Baku International Humanitarian Forum is attended by well-known statesmen, public figures and prominent scientists, including 13 Nobel Prize winners, as well as journalists, representatives of non-governmental organizations and other distinguished guests. Therefore, it is an excellent format for open discussions, recommendations and actions.
As I have already noted, Azerbaijan has always paid great attention to humanitarian cooperation. However, I would like our guests to know that our country and people have also been faced with a major humanitarian catastrophe. In the early 1990s, as a result of Armenia's military aggression against Azerbaijan, 20 per cent of our land was under occupation. As a result of this occupation and the policy of ethnic cleansing, more than one million Azerbaijanis became refugees and IDPs in their own land. Our historically native lands of Nagorno-Karabakh and seven districts adjacent to it were occupied by Armenia. Innocent people were killed. A war crime was committed against our people – the Khojaly genocide. As a result of genocide in the town of Khojaly, 613 civilians were killed, including 106 women and 63 children. All these Armenian atrocities have been documented. There is video and photographic evidence. There are numerous witness accounts. Ten countries in the world have already recognized the Khojaly genocide as an act of genocide.
The Armenians have destroyed our historical and religious monuments in the occupied lands. There are facts. The OSCE has sent two fact-finding missions to the occupied territories, and this is openly stated in their reports. All our cities have been razed to the ground. The infrastructure and graves have been destroyed. They have destroyed our graves with bulldozers. We have destroyed our mosques. There is an Armenian church in the center of Baku. We have restored it. Currently, more than 5,000 books in the Armenian language are stored in this church. They have razed our mosques to the ground. This is the difference between us. Armenian fascism has brought great misfortunes. Innocent people are still suffering from the Armenian policy.
All international organizations clearly support our position. In particular, the first and the highest international organization of the world, the United Nations with its General Assembly, has repeatedly adopted resolutions. The UN Security Council has adopted four resolutions providing for an unconditional and immediate withdrawal of Armenian forces from our occupied lands. Unfortunately, Armenia ignores these resolutions and there is no mechanism for their implementation. This is a huge injustice. We perceive it as a policy of double standards because in some cases UN Security Council resolutions, as we have seen in recent history, are executed in a matter of days, even hours, and the aggressor is punished. When it comes to us, although it has been more than 20 years since these resolutions were adopted, they are not executed. Those who adopted these resolutions do not insist on their execution.
Other international organizations have adopted similar decisions and resolutions. The Organization of Islamic Cooperation, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, the European Parliament, the Non-Aligned Movement, the OSCE – so all international organizations support our position. Nagorno-Karabakh is an integral historical part of Azerbaijan. It is also an integral part of Azerbaijan from the point of view of international law. The territorial integrity of our country must be restored. The territorial integrity of our country is no less important than the territorial integrity of other countries. International law must be ensured.
In spite of this problem, our country is steadily developing. We are getting stronger. Next month, we will celebrate the 25th anniversary of the restoration of our independence. Most of these 25 years have been years of development and progress. Today Azerbaijan enjoys great authority in the world. Several years ago, 155 countries of the world showed great confidence in us by electing us a non-permanent member of the UN Security Council.
Our country addresses humanitarian issues. We pay great attention to them. Over the past 13 years, we in Azerbaijan have built and renovated more than 3,000 schools, over 600 hospitals and health centers. The problems of internally displaced persons are also being resolved. We have built over 90 refugee settlements where more than 250,000 IDPs have been provided with new homes and apartments.
The country's economy is developing. Over the past 13 years, the gross domestic product has tripled. We have large foreign exchange reserves equal to the gross domestic product. We have taken significant steps to reduce unemployment and poverty. Today, both unemployment and poverty are about 5 per cent in our country. Literacy is almost 100 per cent. A significant part of the Azerbaijani economy is connected with natural resources. Despite the sharp drop in oil prices, Azerbaijan is coping with the crisis with minimal losses, and the dynamic development continues. I was told yesterday that the Davos World Economic Forum awarded Azerbaijan 37th globally in terms of competitiveness. I believe that being in 37th place in the world for competitiveness is a great achievement for our young state. The first years of our independence were extremely difficult. We were in a deep political and economic crisis. For the number of refugees and displaced persons, Azerbaijan is in one of the first places in the world. This is very bitter statistics, but it is true. This, of course, attracted our financial resources. Despite all this, the correct economic policies, peace, stability in society, good relations with neighbors and our international initiatives are asserting Azerbaijan in the world as a place of stability and development.
We are proud of the fact that we have been an independent state for 25 years. We live at our own expense, do not owe anything to anyone and do not depend on anyone. Independence is above everything for us. Our people are free and our destiny is in our own hands. We have built a beautiful country and it will become even more beautiful. We want to make an even greater contribution to our common cause. The Baku International Humanitarian Forum is a part of this intention.
I would like to express my gratitude to all the guests again for coming to our country. I wish the forum success. Thank you.
Deputy Chairman of the Government of the Russian Federation Olga Golodets hailed the importance of the event. She read out Russian President Vladimir Putin's message to the Forum participants.