Bakıda Qoşulmama Hərəkatının Əlaqələndirmə Bürosunun nazirlər görüşü keçirilib Prezident İlham Əliyev görüşdə iştirak edib
yulun 5-də Bakı Konqres Mərkəzində Qoşulmama Hərəkatının Əlaqələndirmə Bürosunun “Qoşulmama Hərəkatı: meydana çıxan çağırışlarla mübarizədə birgə və qətiyyətli” mövzusunda nazirlər görüşü keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qoşulmama Hərəkatının Əlaqələndirmə Bürosunun nazirlər görüşünün iştirakçılarını salamlayaraq tədbiri açıq elan etdi.
Əvvəlcə Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin 2019-cu ildən bu günədək həyatını itirən rəhbərlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Nazir Ceyhun Bayramov dedi ki, Kampala Sammitinə hazırlıq çərçivəsində nazirlərin bu görüşü 2019-cu ildə Bakıda Qoşulmama Hərəkatının Zirvə toplantısından sonra əldə edilən nailiyyətləri nəzərdən keçirməyə imkan yaradacaq. Həmçinin müxtəlif çağırışlara birgə yanaşmamızı və baxışımızı ifadə etmək imkanımız olacaq.
Sonra nazir Ceyhun Bayramov çıxış üçün sözü Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Qoşulmama Hərəkatının sədri İlham Əliyevə verdi.
-Hörmətli nazirlər.
Əziz qonaqlar.
Mən sizin hamınızı Bakıda Qoşulmama Hərəkatının Əlaqələndirmə Bürosunun nazirlər görüşündə salamlayıram.
Qoşulmama Hərəkatı ölkələrinin yekdil qərarı ilə Azərbaycan 2019-2022-ci illər üçün sədrliyi öz üzərinə götürdü və yenidən yekdil qərarla sədrliyimiz daha bir il uzadıldı.
Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə “Bandunq prinsipləri” əsasında ədaləti, beynəlxalq hüququ və üzv ölkələrin qanuni maraqlarını qətiyyətlə qorudu.
Beynəlxalq ictimaiyyət COVID-19 pandemiyası ilə necə mübarizə aparacağı barədə çaşqın vəziyyətdə olarkən, misli görünməmiş bu çağırışla mübarizədə qlobal səyləri birləşdirən Qoşulmama Hərəkatı oldu.
2020-ci ilin mayında Azərbaycanın təşəbbüsü ilə təşkil edilmiş Qoşulmama Hərəkatının liderlər səviyyəsində onlayn sammiti 2020-ci ilin dekabrında BMT Baş Assambleyasının xüsusi sessiyasının keçirilməsi ilə nəticələndi. Bundan əlavə, Qoşulmama Hərəkatının bəzi zəngin ölkələr tərəfindən yürüdülən “peyvənd millətçiliyi”nə güclü etirazı və bunun ardınca bütün ölkələr üçün peyvəndlərə ədalətli və universal çıxışla bağlı BMT qətnamələrinin qəbul edilməsi Qoşulmama Hərəkatının koronavirusla mübarizədə liderliyinə dəlalət edir.
Hərəkatın institusional inkişafı, xüsusən də müvafiq olaraq 2021-ci və 2022-ci illərdə Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin və Qoşulmama Hərəkatı Gənclər Təşkilatının yaradılması Azərbaycanın sədrliyinin növbəti nailiyyətidir. Biz hazırda Qoşulmama Hərəkatının qadınlar platformasının yaradılması üzərində işləyirik. İnstitusional davamlılığa doğru atılan bu addımlarla biz növbəti sədrlərə mütləq uğurlu bir miras qoyacağıq.
Beynəlxalq ictimaiyyətin məsuliyyətli və fəal üzvü olaraq biz, həmçinin postpandemiya dövrü haqqında düşünməli olduq. Beləliklə, Azərbaycan bu ilin mart ayında Bakıda Qoşulmama Hərəkatının pandemiyadan sonrakı bərpaya həsr olunmuş növbəti sammitini uğurla təşkil etdi. Biz burada qlobal əhəmiyyətə malik məsələləri müzakirə etdik və pandemiyadan sonrakı dövrdə daha yaxşı bərpa üzrə fikirlərimizi bölüşdük.
Ehtiyacı olan ölkələrə yardım göstərmək Azərbaycanın sədrliyinin digər prioriteti idi. Azərbaycan əksəriyyəti Qoşulmama Hərəkatına üzv olan 80-dən çox ölkəyə ya ikitərəfli qaydada, ya da Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı vasitəsilə COVID-19 ilə bağlı maliyyə və humanitar dəstək göstərib. Azərbaycan Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatına 10 milyon ABŞ dolları məbləğində könüllü töhfə verib. Biz, həmçinin beş ölkəni peyvəndlə təmin etmişik.
Yuxarıda qeyd etdiyim mart sammitində mən, həmçinin Afrika və inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinə postpandemiya dövründə bərpanı dəstəkləmək üçün iki qlobal çağırış elan etdim. Azərbaycan ilk donor kimi hər iki çağırış üçün bir milyon ABŞ dolları ayırdı.
Xanımlar və cənablar, multilateralizmin əsl müdafiəçisi və BMT-dən sonra ikinci böyük təsisat kimi Qoşulmama Hərəkatı yenidən formalaşan dünya nizamında öz yerini tapmalıdır. Biz “Bandunq prinsipləri” ətrafında qətiyyətlə dayanmalı, suverenliyin və ərazi bütövlüyünün pozulması, ölkələrin daxili işlərinə müdaxilə hallarına qarşı öz səsimizi ucaltmalıyıq. Hərəkatımızın dünya məsələlərində daha ön mövqedə olması mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Multilateralizm bizim güclü vasitəmizdir. Hazırda beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə BMT bəşəriyyətin gözləntilərinə cavab vermir. BMT-də ciddi islahatların aparılması qaçılmazdır. BMT Təhlükəsizlik Şurası keçmişin qalığıdır və hazırkı reallıqları əks etdirmir. Biz Təhlükəsizlik Şurasında daha çox ölkənin təmsil olunması və coğrafi baxımdan daha ədalətli olması üçün onun tərkibinin genişləndirilməsinin tərəfdarıyıq. Şadam ki, bu gün bu ideya ilə bağlı dünyada artan konsensus vardır.
Əvvəllər qeyd etdiyim kimi, BMT Təhlükəsizlik Şurasında Qoşulmama Hərəkatına bir daimi yer verilməlidir. Zənnimizcə, Qoşulmama Hərəkatına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və Afrika İttifaqına sədrlik edən ölkələr BMT Təhlükəsizlik Şurasında veto hüququ ilə rotasiya əsasında yer almalıdırlar.
Azərbaycan neokolonializm meyillərinin artmasından olduqca narahatdır. Dekolonizasiya prosesi nəticəsində yaranmış Qoşulmama Hərəkatı keçmişin bu utancverici mirasına qarşı qətiyyətlə mübarizə aparmalı və onun tamamilə aradan qaldırılmasına öz töhfəsini verməlidir.
Neokolonializmi hələ də davam etdirən ölkələrdən biri Fransadır. Fransanın Avropadan kənarda idarə etdiyi ərazilər fransız müstəmləkə imperiyasının iyrənc qalıqlarıdır. Fransa Qəmər adalarının Mayot adası üzərində suverenliyinə, həmçinin Yeni Kaledoniya xalqının, o cümlədən özünün digər dənizaşırı icma və ərazilərində yaşayan xalqların hüquqlarına hörmət etməlidir. Mən öz haqq işlərini və azadlıq arzularını beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırmaq üçün Bakı nazirlər görüşü çərçivəsində tədbir keçirəcək Fransanın dənizaşırı icma və ərazilərindən olan hörmətli nümayəndələri salamlayıram.
Fransanın soyqırımlarla dolu hakimiyyəti dövründə 1,5 milyona yaxın əlcəzairli qətlə yetirilib. Hələ də Paris muzeyində əlcəzairli azadlıq döyüşçülərinin kəllə sümükləri müharibə qənimətləri kimi saxlanılır. Bu, utancverici və iyrənc hərəkətdir. Biz Fransa prezidenti Emmanuel Makrondan həmin qəhrəmanların qalıqlarını Əlcəzairə təhvil verməsini tələb edirik.
Özünü yalandan insan haqlarının və beynəlxalq hüququn müdafiəçisi kimi qələmə verən Fransa hələ də digər ölkələrin daxili işlərinə qarışır. Fransa qoşunlarının bu yaxınlarda Mali və Burkina-Fasodan çıxarılması onun Afrikadakı amansız neokolonializm siyasətinin uğursuzluğa məhkum olduğunu bir daha göstərdi. Təəssüf ki, Fransa Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində erməni separatizmini dəstəkləyərək, geosiyasi rəqabət, xarici hərbi mövcudluq və “Orientalizm” müstəmləkəçilik siyasəti ilə Cənubi Qafqaz regionunda da eyni mənfur təcrübəni tətbiq etməyə çalışır.
Fransa XX əsrin ikinci yarısı boyunca Əlcəzairdə və özünün dənizaşırı ərazilərində - Sakit okeanda, Fransa Polineziyasında bir neçə nüvə silahı sınağı keçirmiş və bununla da qlobal səviyyədə ətraf mühitin deqradasiyasına, yerli icmalarda ciddi sağlamlıq problemlərinə səbəb olmuşdur.
Fransa öz müstəmləkə keçmişinə, qanlı müstəmləkə cinayətlərinə və soyqırımı aktlarına görə Qoşulmama Hərəkatına üzv olan Afrika, Cənub-Şərqi Asiya ölkələrindən və digər ölkələrdən üzr istəməlidir.
Bir neçə gün əvvəl Niderland kralı ölkəsinin müstəmləkə keçmişinə və qul ticarəti ilə məşğul olduğuna görə rəsmən üzr istəyib. Biz onun fransız həmkarını da həmin hərəkəti etməyə çağırırıq. Heç vaxt olmamaqdansa gec olması yaxşıdır. Əcdadları müstəmləkə siyasətinə məruz qalmış, qul kimi istifadə olunmuş, öldürülmüş, işgəncələr verilmiş və alçaldılmış insanlardan milyonlarla insanın qarşısında üzr istənilməsi yalnız Fransanın tarixi günahının etirafı olmayacaq, həm də Fransanın əlcəzairli yeniyetmənin vəhşicəsinə öldürülməsindən sonra qarşılaşdığı dərin siyasi, sosial və humanitar böhranın nəticələrinin aradan qaldırılmasına kömək edəcək.
Fransada, xüsusilə də mediada və internetdə müəyyən etnik azlıqlara qarşı davamlı və geniş şəkildə yayılmış irqçi, ayrı-seçkilik salan fikirlər, rəsmi şəxslər və parlamentin iki palatasının üzvləri tərəfindən irqi nifrət xarakterli çıxışlar getdikcə artmaqdadır. Bu yaxınlarda Əlcəzair əsilli 17 yaşlı yeniyetmənin Fransa polisi tərəfindən qətlə yetirilməsi bu ölkədə irqçiliyin və islamofobiyanın daha bir əlamətidir. Bu baxımdan biz BMT-nin polisin atəş açmasını pisləyən və Fransanı “hüquq-mühafizə orqanlarında irqçilik və ayrı-seçkiliyin dərin problemlərini ciddi şəkildə həll etməyə” çağıran bəyanatını dəstəkləyirik.
Fransa hətta Korsika dilinə qadağa qoyur və etnik azlıqlar konsepsiyasını qəbul etmir, lakin, eyni zamanda, özünü Azərbaycandakı erməni milli azlığının müdafiəçisi kimi göstərməyə çalışır. Bu, riyakarlıq və ikili standartlardan başqa bir şey deyil.
Fransa hakimiyyəti başqalarına mühazirə oxumağa cəhd etmək əvəzinə, öz ölkəsində bu cür narahatedici meyillərlə mübarizə aparmalıdır.
Əziz dostlar, iqlim dəyişikliyi, su qıtlığı, ərzaq təhlükəsizliyi, məcburi miqrasiya kimi məsələlər bizim daimi diqqətimizi tələb edir. İnkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətləri iqlim dəyişikliyinin təsirlərinə daha həssasdır və ekzistensial təhlükə ilə üzləşirlər. Miqrant qayıqlarının Aralıq dənizində qəzaya uğramasının dəhşətli fotoları xüsusilə narahatedicidir.
Fikrimizcə, mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqun təşviqi bizim gündəliyimizdə öndə duran məsələlər olmalıdır. Biz geniş vüsət alan islamofobiya və ksenofobiya hallarından, həmçinin İslamın zorakılıq və terrorla eyniləşdirilməsi cəhdlərindən narahatıq. Danimarkada, Niderlandda, İsveçdə müqəddəs Quranın yandırılması, təhqir olunması və buna ifadə azadlığı adı altında bəraət qazandırılması tamamilə məsuliyyətsizlikdir, qəbulolunmazdır və bu, pislənilməlidir.
Xanımlar və cənablar, sədrliyimiz dövründə Azərbaycan xalqı üçün ən önəmli və yaddaqalan məqam Vətən müharibəsində bizim tarixi Qələbəmiz oldu. 2020-ci ildə Azərbaycan Ermənistanı döyüş meydanında məğlub edərək Ermənistanın 30 illik işğalına son qoydu. İşğalçı ölkə kimi Ermənistan kapitulyasiya aktını imzalamağa məcbur oldu. Bununla da Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü və tarixi ədaləti bərpa etdi, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul etdiyi dörd qətnaməsinin icrasını özü təmin etdi. Azərbaycanın bu Qələbəsi beynəlxalq hüququn və ədalətin zəfəridir.
Otuz il əvvəl Ermənistan Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınan ərazilərinin təxminən 20 faizini işğal etdi, həm Ermənistanda, həm də Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində etnik təmizləmə həyata keçirdi. Bunun nəticəsində bir milyondan çox azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünə çevrildi. Ermənistan 1992-ci ildə Xocalı şəhərində 613 azərbaycanlını, o cümlədən 106 qadını və 63 uşağı yalnız etnik mənsubiyyətinə görə vəhşicəsinə qətlə yetirdi.
Ərazilərimiz işğaldan azad edildikdən sonra Azərbaycan indi bir sıra nəhəng çağırışlarla üz-üzədir. Keçmişdə işğal altında olmuş ərazilərdəki dağıntıların miqyasından dəhşətə gəldik. Azərbaycanın şəhər və kəndləri Ermənistan tərəfindən qəsdən dağıdılmış, talan olunmuş, bütün mədəni və dini abidələr, məscidlər təhqir olunmuş, qarət edilmişdir. Ermənistan işğal etdiyi ərazilərdə urbisid, kultursid və ekosid törətmişdir.
İşğal altında olmuş ərazilərdəki 67 məsciddən 65-i dağıdılıb, qalanlarından isə donuz və inəklər üçün tövlə kimi istifadə edilib ki, bu da bütün dünya müsəlmanlarına qarşı təhqirdir.
Altmış min hektar meşəlik məhv edilmiş, kəsilmiş və daşınmışdır, torpaqlarımız və çaylarımız çirkləndirilmiş və zəhərləndirilmişdir.
Ermənistan indi isə Azərbaycanın Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə sərhədində transsərhəd ekoloji fəlakət törətməkdə davam edir. Bununla Ermənistan 1991-ci il Transsərhəd kontekstdə Ətraf Mühitə Təsirin Qiymətləndirilməsi Konvensiyasından (Espoo Konvensiyası) irəli gələn öhdəliklərini pozmuş olur. Bu Konvensiyada ölkələrin mənfi transsərhəd təsirlərdən qaçmaq üçün bir-biri ilə məsləhətləşmələr aparmasının vacibliyi açıq şəkildə qeyd edilir.
Ermənistanın işğalının digər mənfi fəsadı minalardır. Azərbaycan hazırda dünyada minalarla ən çox çirkləndirilmiş on ölkə sırasındadır. 2020-ci ilin noyabrında Vətən müharibəsi başa çatdıqdan sonra mina partlayışı nəticəsində təxminən 300 azərbaycanlı həlak olub və ya ağır yaralanıb. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə baş verən hər bir mina partlayışı Ermənistanın törətdiyi hərbi cinayətlərin uzun siyahısının davamıdır. Mina problemi Ermənistan tərəfindən Azərbaycan xalqının fundamental insan hüquqlarının pozulmasıdır. 2020-ci ildə kapitulyasiyadan sonra da Ermənistan külli miqdarda mina istehsalını davam etdirirdi və onları Laçın sərhəd-gömrük buraxılış məntəqəsi yaradılana qədər Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə daşıyırdı.
Minalar yenidənqurma prosesini və keçmiş məcburi köçkünlərin azad edilmiş ərazilərə qayıdışını ləngidir. Bunu nəzərə alaraq, Azərbaycan humanitar minatəmizləmə üzrə xüsusi milli Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi müəyyənləşdirib. Bundan başqa, Azərbaycan qlobal miqyasda humanitar minatəmizləmə səylərini dəstəkləyir və minatəmizləmənin 18-ci Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi olması təklifini irəli sürmüşdür.
Əminəm ki, Qoşulmama Hərəkatının üzv dövlətləri səsimizi qlobal miqyasda eşitdirmək üçün Minaların Təsirinə Məruz Qalmış Ölkələrin Həmfikirlər Qrupunun yaradılması təklifimi dəstəkləyəcəklər.
Ermənistan, həmçinin Birinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində işgəncələrə məruz qalan, öldürülən və kütləvi məzarlıqlarda basdırılan 4 minə yaxın itkin düşmüş azərbaycanlının taleyinin müəyyənləşdirilməsində tam şəffaflığı təmin etməli və əməkdaşlıq etməlidir.
Bütün bu çətinliklərə baxmayaraq, Azərbaycan işğaldan azad edilmiş 10 min kvadratkilometrlik ərazidə özünün maliyyə imkanları hesabına sıfırdan irimiqyaslı yenidənqurma işlərini uğurla həyata keçirir.
Münaqişə başa çatdıqdan az sonra Azərbaycan Ermənistanla bir-birinin suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün qarşılıqlı tanınması əsasında sülh sazişi imzalamaq üçün beş əsas prinsipini təqdim edib.
Ermənistanın Qarabağı Azərbaycanın tərkib hissəsi kimi tanımağa məcbur olmasına baxmayaraq, Rusiya sülhməramlılarının müvəqqəti yerləşdirildiyi Azərbaycan ərazilərində hələ də Ermənistan silahlı qüvvələrinin qalıqları mövcuddur. Əgər Ermənistan həqiqətən də regionda çoxdan gözlənilən sülhdə maraqlıdırsa, onda onun silahlı qüvvələri Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindən tamamilə çıxmalıdır. Bölgədəki erməni hərbi və yarımhərbi elementləri tərk-silah edilməlidir.
Ermənistan, həmçinin təxminən 3 il əvvəl imzaladığı kapitulyasiya aktında yer almış digər öhdəliyi olan və Azərbaycanın əsas hissəsini onun Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə bağlayacaq Zəngəzur dəhlizinin açılmasına mane olur.
Xanımlar və cənablar, fürsətdən istifadə edərək, işğal zamanı və işğaldan sonra Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstəkləməkdə göstərdikləri prinsipial mövqeyə görə Qoşulmama Hərəkatı ölkələrinə dərin minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Mən xüsusilə 2020-ci və 2022-ci illərdə Qoşulmama Hərəkatı ölkələrinin BMT Təhlükəsizlik Şurasında Azərbaycan əleyhinə olan birtərəfli və qərəzli bəyanatların qəbul edilməsinin qarşısını aldıqları iki hala istinad edirəm.
Mən, həmçinin Qoşulmama Hərəkatının bütün üzv dövlətlərinə həmrəyliklərinə və Azərbaycana sədrliyini uğurla həyata keçirmək üçün göstərdikləri dəstəyə görə təşəkkür etmək istərdim.
Qoşulmama Hərəkatının Əlaqələndirmə Bürosunun Bakı nazirlər görüşünə uğurlar arzu edirəm. Əminəm ki, bu görüş səmərəli və nəticəyönümlü müzakirələrlə yadda qalacaqdır.

The Ministerial Meeting of the Non-Aligned Movement Coordinating Bureau themed “NAM: United and steadfast in confronting emerging challenges” has been held at Baku Convention Center.
Greeting the participants of the Ministerial Meeting of the Non-Aligned Movement Coordinating Bureau, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov declared the event open.
First, the memory of the leaders of the member countries of the Non-Aligned Movement who lost their lives from 2019 until today was honored with observing a minute of silence.
Minister Jeyhun Bayramov said that this meeting of ministers as part of preparation for the Kampala Summit will provide an opportunity to review the achievements made after the Summit of the Non-Aligned Movement in Baku in 2019.
Then, FM Jeyhun Bayramov gave the floor to President of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the Non-Aligned Movement Ilham Aliyev.
- Distinguished Ministers,
I welcome you all in Baku at the Ministerial Meeting of the Non-Aligned Movement Coordinating Bureau.
With a unanimous decisions of NAM countries, Azerbaijan assumed the chairmanship for 2019-2022 and again by unanimous decision our chairmanship was extended for one more year.
The NAM Azerbaijani chairmanship vigorously protected justice and international law and the legitimate interests of Member States in line with the “Bandung principles”.
When the international community was confused over how to deal with the COVID-19 pandemic, it was NAM that consolidated global efforts in countering this unprecedented challenge.
The NAM Online Summit initiated by Azerbaijan at the leaders’ level in May 2020 led to the UN General Assembly Special Session in December 2020. Furthermore, NAM’s strong opposition to “vaccine nationalism” pursued by some wealthy countries, subsequent UN resolutions for equitable and universal access to vaccines for all countries testifies to NAM’s leadership in combatting coronavirus.
The institutional development of the Movement, namely, the establishment of the NAM Parliamentary Network and NAM Youth Organization in 2021 and 2022 respectively is another achievement of the Azerbaijani chairmanship. Currently we are also working on the establishment of the NAM women platform. With these steps towards the institutional sustainability, we will definitely leave a successful legacy to incoming chairs.
As a responsible and active member of international community we also had to think about post-pandemic period. Thus, Azerbaijan successfully organized another NAM summit this March on post-pandemic recovery in Baku, where we discussed issues of global importance and shared views about better post-pandemic recovery.
Supporting countries in need was another priority for Azerbaijani chairmanship. Azerbaijan provided COVID-19-related financial and humanitarian assistance to more than 80 countries, most of those from NAM either bilaterally or through World Health Organization. Azerbaijan made voluntary contributions to the World Health Organization in the amount of 10 million USD. We also provided vaccines to 5 countries.
At the above-mentioned March summit, I also declared two Global Calls to support the post-pandemic recovery in Africa and Small Island Developing States. Azerbaijan, as the first donor, allocated 1 million US dollars to both Calls.
As a true defender of multilateralism and the second largest international institution after the United Nations, NAM has to find its own place in the newly reshaping world order. We need to stand firm around Bandung principles, make our voice louder against cases of violation of sovereignty and territorial integrity and intervention in the internal affairs of states. Our movement’s more visible presence in the world affairs is vital.
Multilateralism is our powerful instrument. Currently, international organizations, in particular, UN does not meet up to the expectations of the mankind. Inevitably UN needs to go through serious reforms. UN Security Council is reminiscent of the past and does not reflect the current reality. We advocate for the expansion of the composition of the Security Council to make it more representative and more geographically fair. I am glad that today there is a growing consensus on this idea worldwide.
As I have highlighted before, one permanent seat at the UN Security Council should be given to the Non-Aligned Movement. Countries holding the position of chair of the NAM, Organization of Islamic Cooperation and African Union should have their seats at the UN Security Council on a rotating basis with a veto right.
Azerbaijan is very much concerned by the rising tendency towards neo-colonialism. NAM, which was created as a result of decolonization process, should vigorously combat this shameful legacy of the past and contribute to its full elimination.
One of the countries that still is pursuing the neo-colonialism is France. French administered territories outside Europe are nasty remains of the French colonial empire. France must respect the sovereignty of the Comoros over the island of Mayotte as well as the rights of the New Caledonian people and other peoples in French overseas communities and territories. I welcome the distinguished representatives from French overseas communities and territories who will hold their side-event in the margins of Baku Ministerial to make their just cause and aspirations for freedom to be heard by the international community.
Nearly 1.5 million Algerians were killed during genocidal French rule. Sculls of Algerian freedom fighters still are kept in Paris museum as war trophies. This is cynical and disgusting. We demand President Emmanuel Macron of France to hand over to Algeria the remains of its heroes.
France, which is falsely presenting herself as a defender of human rights and international law, still interferes into domestic affairs of other countries. The recent withdrawal of French troops from Mali and Burkina Faso once again demonstrated that outrageous neo-colonialism policy of France in Africa is doomed to failure. Unfortunately, France is trying to impose the same ill practice in the region of Southern Caucasus by supporting armenian separatism in Karabakh region of Azerbaijan and by means of geopolitical rivalry, foreign military presence and colonial policy of “Orientalism”.
France has conducted several nuclear weapons tests in Algeria and in its overseas territories - French Polynesia in the Pacific throughout the second half of the twentieth century, thus caused global environmental degradation and serious health problems for local communities.
France has to apologize for its colonial past and bloody colonial crimes and acts of genocide against NAM member countries in Africa, South-East Asia and other places.
Several days ago, the king of the Netherlands officially apologized for his country’s colonial past and involvement in slave trade. We call his French colleague to do the same. Better late than never. Apology in front of millions of people whom his predecessors colonized, used as the slaves, killed, tortured and humiliated will not be only recognition of historical guilt of France but also will help France to overcome the consequences of deep political, social and humanitarian crisis it is facing after brutal killing of Algerian teenager.
The persistent and widespread racist and discriminatory discourse, especially in the media and on the Internet against certain ethnic minorities, racist hate speech by officials and members of two chambers of the parliament is on rise in France. The recent killing of the 17-year-old teenager of Algerian origin by French police is yet another sign of racism and Islamophobia in this country. In this regard, we echo UN statement deploring the police shooting and calling France “to seriously address the deep issues of racism and discrimination in law enforcement”.
France even bans the Corsican language and does not accept the concept of ethnic minorities and at the same time tries to present itself as a defender of armenian minority in Azerbaijan. This is nothing but hypocrisy and double standards.
Instead of trying to lecture others, French authorities should combat these alarming tendencies in their own country.
Climate change, water scarcity, food insecurity, forced migration requires our constant attention. Small Island Developing States are more vulnerable to climate change’s impact and face an existential threat. Horrific pictures of migrant boat disasters in the Mediterranean Sea are deeply alarming.
Promotion of intercultural and interreligious dialogue should be high on our agenda. We are concerned by rising Islamophobia and xenophobia as well as attempts to equate Islam with violence and terror. Burning and desecration of the Holy Quran in Denmark, Netherlands, Sweden and justifying it under the guise of the freedom of expression is totally irresponsible and inadmissible and must be condemned.
The most significant and memorable moment for the Azerbaijani people was the historic victory in the Patriotic War. In 2020 Azerbaijan defeated Armenia on the battlefield and put an end to 30 years of armenian occupation. Armenia as occupying country was obliged to sign capitulation act. Thus, Azerbaijan restored its territorial integrity and historical justice and itself enforced four UN Security Council resolutions of 1993. This victory of Azerbaijan is the triumph of the international law and justice.
30 years ago, Armenia occupied almost 20 % of internationally recognized territories of Azerbaijan and perpetrated ethnic cleansing both in Armenia and in the occupied territories of Azerbaijan, as a result of which 1 million Azerbaijanis became refugees and internally displaced persons. Armenia committed genocide in Khojaly town in 1992 where 613 Azerbaijanis, including 106 women and 63 children were brutally killed just because of their ethnic identity.
After the liberation of our territories, Azerbaijan is now facing a number of huge challenges. We were shocked by the scale of destruction in the formerly occupied territories. Azerbaijani cities and villages were deliberately destroyed, looted brick by brick, all cultural and religious sites, mosques were desecrated and plundered by Armenia. Armenia committed urbicide, culturicide and ecocide in the then occupied territories.
65 mosques out of 67 in the formerly occupied territories were destroyed and remaining ones were used as stables for pigs and cows, which is an insult against all Muslims of the world.
60,000 hectares of forests have been destroyed, cut down and taken away, soil and rivers have been polluted and contaminated.
Armenia continues causing transboundary environmental disaster now along the border with the Nakhchivan Autonomous Republic of Azerbaijan. By doing so, Armenia violates its obligations stemming from the 1991 Convention on Environmental Impact Assessment in a Transboundary Context (Espoo Convention), which clearly stipulates that respected countries must consult each other to avoid an adverse transboundary impact.
Another negative consequence of armenian occupation is landmines. Azerbaijan is among the most ten heavily mine-infested countries in the world. Some 300 Azerbaijanis have been killed or seriously injured in mine incidents since the end of the Patriotic War in November 2020. Each mine explosion in the liberated territories is a continuation of long list of war crimes committed by Armenia. The landmine problem is a violation of fundamental human rights of Azerbaijani people by Armenia. After its capitulation in 2020, Armenia continued to produce massive amount of landmines and smuggled them to Karabakh region of Azerbaijan until establishment of Lachin border-customs check point.
Landmines slow down the reconstruction process and the return of former internally displaced persons to the liberated territories. With this in mind, Azerbaijan has set a particular national Sustainable Development Goal on humanitarian demining. Moreover, Azerbaijan supports humanitarian demining efforts globally and put forward a proposal of launching the 18th SDG on demining.
I am confident that NAM Member States will support my proposal to form a Like-Minded Group of Mine-Affected Countries to make our voice heard globally.
Armenia has also to provide full transparency and cooperation in identifying the fate of almost 4000 missing Azerbaijanis as a result of the first Karabakh War who were tortured, killed and buried in mass graves.
Despite all these challenges, Azerbaijan successfully conducts large-scale reconstruction works in the liberated territories of 10 thousand square kilometers from scratch with its own financial resources.
Shortly after the end of the conflict, Azerbaijan presented five basic principles for signing peace treaty with Armenia based on the mutual recognition of each other's sovereignty and territorial integrity.
Although Armenia had to recognize Karabakh as a part of Azerbaijan, there are still remnants of armenian armed forces in the territories of Azerbaijan where Russian peacekeepers are temporarily deployed. If Armenia is really interested in achieving the long-awaited peace in the region, then its armed forces must completely leave the Karabakh region of Azerbaijan. Armenian military and para-military elements on the ground should be disarmed.
Armenia also impedes the opening of Zangazur corridor, which should connect mainland Azerbaijan with its Nakhchivan Autonomous Republic, which is another commitment of Armenia deriving from the capitulation act it signed almost three years ago.
Using this opportunity, I would like to extend my deep gratitude to NAM countries for their principled stance in supporting the just position of Azerbaijan during and after occupation. I especially refer two specific cases in 2020 and 2022, when NAM countries prevented one-sided and biased anti-Azerbaijani statements from passing in the UN Security Council.
I would also like to thank all NAM Member States for their solidarity and support to Azerbaijan to run its chairmanship successfully.
I wish all success to the Baku Ministerial Meeting of NAM Coordinating Bureau and I am sure that this Meeting will be featured with the fruitful and result oriented discussions.