Sentyabrın 12-də xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İsveçrə Konfederasiyasına işgüzar səfəri çərçivəsində BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının (UNECE) icraçı katibi Tatyana Molçean ilə görüşüb.
Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsindən AZƏRTAC-a bildirilib ki, görüşdə Azərbaycan ilə BMT arasında əməkdaşlığın perspektivləri, Azərbaycanın Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olunmasında əldə etdiyi uğurlardan bəhs olunub.
Azərbaycanın BMT orqanları sistemində, o cümlədən UNECE-də təşəbbüskar mövqeyi ilə seçildiyi, qurumun fəaliyyətinə mühüm töhfə verdiyi yüksək dəyərləndirilib.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycanın 2023-cü il ərzində BMT-nin Mərkəzi Asiya Ölkələrinin İqtisadiyyatları üçün Xüsusi Proqramına (SPECA) sədrliyi qismində görülən işlər, SPECA çərçivəsində üzv dövlətlərlə əməkdaşlığın genişləndirilməsi, ticarətin və nəqliyyatın asanlaşdırılması məsələləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycanın postpandemiya və postmünaqişə dövründə keyfiyyətcə yeni olan və 2022‒2030-cu illəri əhatə edən strateji inkişaf mərhələsinə daxil olduğunu qeyd edən nazir Ceyhun Bayramov 2030-cu ilədək Azərbaycanın Milli İnkişaf Prioritetləri barədə məlumat verib, strateji məqsədlərin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri ilə sıx uzlaşdığını vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə ölkəmizin işğaldan azad edilmiş ərazilərində 2050-ci ilə qədər “xalis sıfır emissiya” zonasının elan edilməsi, “yaşıl enerji zonası”nın yaradılması, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə, “Ağıllı şəhər” və “Ağıllı kənd” konsepsiyasının yaradılması, transsərhəd su ehtiyatlarının davamlı idarə olunması və yaşıllıqların artırılması kimi bərpa və reabilitasiya layihələri və planları haqqında məlumat verib.
Ermənistan tərəfindən törədilmiş ekoloji terror, işğal nəticəsində dağıntılar, bölgədə geniş mina təhdidləri, eləcə də işğalın fəsadlarının aradan qaldırılması səyləri qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb.
Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərindən irəli gələn vəzifələri həyata keçirmək üçün reallaşdırılan layihələrə birgə dəstək verməyin vacibliyi vurğulanıb.

As part of his working visit to the Swiss Confederation, Azerbaijan’s Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov has met with Executive Secretary of the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) Tatiana Molcean.
The meeting discussed prospects for cooperation between Azerbaijan and the UN, as well as Azerbaijan’s progress in achieving Sustainable Development Goals (SDG).
The UNECE Executive Secretary hailed Azerbaijan’s proactive position in the UN system agencies, as well as the country’s contribution to the organization’s activity.
The discussions also revolved around the progress made within Azerbaijan’s Chairmanship of the United Nations Special Programme for the Economies of Central Asia (SPECA) for 2023, issues for expansion of cooperation with SPECA member states, facilitation of trade and transport.
Minister Jeyhun Bayramov also noted that Azerbaijan had entered a qualitatively new stage of strategic development for 2022-2030 in the post-pandemic and post-conflict periods. He also provided information about Azerbaijan’s National Priorities for Development by 2030, saying that the country’s strategic goals are strongly linked to SDGs.
FM Bayramov highlighted Azerbaijan’s restoration and reconstruction projects implemented in the liberated territories, including turning the liberated territories into “net zero emission” zone by 2050, creation of the green energy zone, use of renewable energy sources, creation of the “Smart city” and “Smart village” conceptions, sustainable management of transboundary water resources, and increase of green areas.
He briefed the Executive Secretary about the ecological terrorism committed by Armenia, destructions as a result of occupation, significant mine threats in the region, as well as efforts towards elimination of consequences of the occupation.
The minister also stressed the importance of providing joint support for the implementation of the projects aimed at fulfilling tasks arising from the SDGs.