Mətbuat şərhi 13 noyabr 2020
Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının (Aİ) xarici və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borel ilə telefon danışığı olub.
Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsindən AZƏRTAC-a bildirilib ki, tərəflər bölgədə mövcud olan son vəziyyət, tam atəşkəs və hərbi əməliyyatların dayandırılması ilə əlaqədar üçtərəfli bəyanatın imzalanması, o cümlədən BMT TŞ qətnamələri əsasında Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin ətraf rayonlarından Ermənistan silahlı qüvvələrinin çıxarılması, məcburi köçkünlərin öz evlərinə geri qayıtması, humanitar xarakterli mübadilələrin həyata keçirilməsi, eləcə də yeni kommunikasiya xətlərinin inşası da daxil olmaqla bütün kommunikasiyaların açılması kimi məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Ali nümayəndə Cozef Borel noyabrın 10-da Azərbaycan Prezidenti, Ermənistan baş naziri və Rusiya Prezidenti tərəfindən üçtərəfli bəyanatın imzalanmasını müsbət dəyərləndirib. O, razılaşmaya hörmətlə yanaşılmasının və onun icrasının təmin edilməsinin vacibliyini qeyd edib. Cozef Borel tərəflər arasında dialoqun davam etməsinin zəruriliyini vurğulayıb.

Press release 13 November 2020
Azerbaijan’s Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell have held a telephone conversation.
The sides exchanged views on the latest situation in the region, signing of a tripartite statement on a complete ceasefire and cessation of all hostilities, including the withdrawal of the Armenian armed forces from the surrounding regions of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan on the basis of the UN Security Council resolutions, return of IDPs to their homes, implementation of humanitarian exchanges, as well as the issues of opening all communications including the construction of new communication lines.
High Representative Joseph Borell praised the signing of a trilateral statement by the President of Azerbaijan, the Prime Minister of Armenia and the President of Russia on November 10. He stressed the importance of respecting the agreement and ensuring its implementation. Joseph Borell stressed the need to continue the dialogue between the parties.