Mətbuat şərhi 02 yanvar 2023
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə müraciəti
- Əziz həmvətənlər.
Bir il əvvəl Yeni il bayramı münasibətilə Azərbaycan xalqına müraciət edərkən demişdim ki, əminəm, 2022-ci il də ölkəmiz üçün uğurlu olacaq. Belə də oldu. Qarşımızda duran bütün vəzifələr icra edildi, Azərbaycan daha da gücləndi.
İki il əvvəl döyüş meydanında qazandığımız tarixi Qələbəmizi siyasi müstəvidə daha da möhkəmləndirdik. Bu ilin oktyabr ayında Praqa və Soçi görüşlərində Ermənistan ölkəmizin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini rəsmən tanıdı. Hesab edirəm ki, bundan sonra Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülh müqaviləsinin imzalanması üçün bütün şərtlər təmin edildi və Azərbaycan tərəfindən təklif olunmuş məlum beş prinsip əsasında sülh müqaviləsi imzalana bilər.
Bu il biz hərbi gücümüzü daha da artırmışıq, bu sahəyə daim böyük diqqət göstərilir. Azərbaycan həm İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə öz hərbi gücünü göstərmişdir, eyni zamanda, müharibədən keçən iki il ərzində biz aparılan islahatlar nəticəsində, yeni silahlı birləşmələrin yaradılması nəticəsində, silahlar və müasir texnika ilə ordumuzu təchiz etməyimiz nəticəsində daha da böyük hərbi potensiala malik olduq.
Bu il bir neçə hərbi əməliyyat keçirildi və bu əməliyyatlar döyüş qabiliyyətimizin yüksək səviyyədə olmasını bir daha təsdiqlədi. Fərrux əməliyyatı, “Qisas” əməliyyatı, eyni zamanda, sentyabr ayında Azərbaycan və Ermənistan sərhədi istiqamətində gedən toqquşmalar bizim növbəti parlaq qələbəmizlə nəticələndi. Sərhəd toqquşmaları nəticəsində Azərbaycan bir çox əlverişli strateji yüksəkliklərdə öz mövqelərini daha da möhkəmləndirə bilmişdir.
Avqustun 26-da - nəzərdə tutulmuş vaxtdan xeyli əvvəl biz Laçın şəhərini də azad etdik və eyni zamanda, Laçın rayonunun Zabux və Sus kəndlərinə də qayıtdıq. Bu da böyük nailiyyətdir. Artıq Laçın şəhərində çox genişmiqyaslı quruculuq-bərpa işləri aparılır. Əminəm ki, biz 2023-cü ildə laçınlıları Laçına qaytaracağıq, ilk keçmiş köçkünlər öz doğma torpağına qayıdacaqlar.
Eyni zamanda, bu il Ağalı kəndində həyat artıq bərpa edilib. Birinci layihə icra edilmişdir və zəngilanlılar öz doğma torpağına qayıtmışlar. Bu, tarixi hadisədir. Çünki müharibədən iki il keçmədən – cəmi il yarımdan sonra biz artıq birinci keçmiş köçkünləri öz doğma torpaqlarına qaytarmışıq, onlar üçün gözəl şərait yaratmışıq. Bu, bir daha onu göstərir ki, dövlətimiz güclüdür və iradəmiz yerindədir. Eyni zamanda, bu, xalqımızın böyüklüyünü göstərir. Onu göstərir ki, bizim vətəndaşlarımız öz dədə-baba torpaqlarına bağlıdır, necə deyərlər, torpaq çəkir. Hətta heç vaxt o yerləri görməyən gənclər, uşaqlar, məktəblilər böyük həvəslə Ağalıya qayıdıblar və bu, bir daha xalqımızın böyüklüyünü göstərir. Onu göstərir ki, məcburi köçkünlər qayıdış gününü səbirsizliklə gözləyirlər.
Böyük Qayıdış Proqramı uğurla icra edilir. Bir neçə şəhərdə artıq inşaat işləri geniş vüsət almışdır. İlk növbədə Şuşa, eyni zamanda, Ağdam, Füzuli, Zəngilan, Laçın şəhərlərində geniş quruculuq işləri gedir, xəstəxanalar, məktəblər, yaşayış binaları inşa edilir. Bununla bərabər, 10-dan çox kəndin Baş planı təsdiqləndi və bir neçə kəndin təməlini mən şəxsən qoymuşam. Bütövlükdə deməliyəm ki, azad edilmiş bütün şəhərlərimizin və qəsəbələrimizin Baş planları hazırlandı, təsdiqləndi. Bütün işlər Baş planlar əsasında gedəcək. Eyni zamanda, Böyük Qayıdış Proqramında bizim bütün planlarımız öz əksini tapıb və əminəm ki, yüz minlərlə keçmiş köçkün yaxın gələcəkdə öz doğma torpağına qayıdacaq.
Əlbəttə ki, bununla paralel olaraq, minatəmizləmə işləri aparılır. Əfsuslar olsun ki, Ermənistan bizə dəqiq mina xəritələrini verməyib, 300-ə yaxın azərbaycanlı müharibədən sonrakı dövrdə mina faciəsi nəticəsində ya həlak olmuş, ya da ağır yaralanmışdır.
Bu il biz Zəngilan Beynəlxalq Hava Limanının açılışını etdik. Bu, azad edilmiş torpaqlarda ikinci hava limanıdır. Üçüncü hava limanı isə maksimum iki ildən sonra istifadəyə veriləcək.
Zəngəzur dəhlizinin açılması ilə əlaqədar genişmiqyaslı işlər aparılır, dəmir yolları, avtomobil yolları çəkilir. Zəngəzur dəhlizinin açılması mütləq olmalıdır, Ermənistan bunu istəsə də, istəməsə də. Biz ortaya güclü iradə qoymuşuq, bütün işlər plan üzrə gedir. Bizim tələbimiz əsaslıdır və ədalətlidir. Azərbaycanın əsas hissəsi ilə onun ayrılmaz hissəsi olan Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə bizim bağlantımız olmalıdır və olacaqdır.
Azad edilmiş ərazilərdə bizim tarixi binalarımız, o cümlədən məscidlərimiz əsaslı şəkildə bərpa edilir və yenidən inşa olunur. Mən bu rəqəmi səsləndirmişdim, ermənilər işğal dövründə 67 məsciddən 65-ni tamamilə yerlə-yeksan etmişlər. Onların bərpası, yenidən qurulması faktiki olaraq artıq başlamışdır və təmirə ehtiyacı olan məscidlər də təmir edilir. Onu da bildirməliyəm, bizim dini abidələrimizin inşası və təmiri ilə bağlı əsas rolu Heydər Əliyev Fondu oynayır. Faktiki olaraq bütün məscidlər Heydər Əliyev Fondunun xətti ilə yenidən inşa edilir.
Əlbəttə ki, bütün bu nailiyyətlərə çatmaq üçün bizim güclü iqtisadiyyatımız olmalıdır və iqtisadi müstəqillik çoxdan təmin edilib. Bu gün Azərbaycan dünya miqyasında nadir ölkələrdəndir ki, heç kimdən iqtisadi və siyasi cəhətdən asılı deyil. Əgər bu ilin iqtisadi göstəricilərinə nəzər salsaq görərik ki, postpandemiya dövrü üçün nəticələr qənaətbəxşdir. İqtisadiyyat təxminən 5 faiz artıb, qeyri-neft sektorunda 9 faizdən çox artıb. Bununla bərabər, bizim ümumi daxili məhsulumuz bu il rekord həddə - 130 milyard manata çatıb. Bu, tarixi nailiyyətdir. Bununla paralel olaraq bizim xarici dövlət borcumuz xeyli azalıb. Bu vəzifəni bir neçə il bundan qabaq mən hökumət qarşısında qoymuşdum ki, bizim xarici borcumuz ümumi daxili məhsulumuzun 10 faizinin altında olmalıdır. Keçən il 17 faiz idi, bu ilin son nəticələrinə görə 9,5 faizdir. Müqayisə üçün deyə bilərəm ki, bəzi inkişaf etmiş ölkələrdə xarici borc ümumi daxili məhsulun 100, 120, hətta 150 faizini təşkil edir. Yəni, biz tamamilə beynəlxalq maliyyə institutlarından asılı deyilik.
Əlbəttə, biz ümid edirik ki, beynəlxalq donor təşkilatları öz diqqətini bizə də istiqamətləndirəcəklər. Çünki bu dərəcədə böyük dağıntılar tarixdə olmayıb. Yəni, Azərbaycan böyük ekoloji fəlakətlə, urbisidlə üzləşib. Ancaq əfsuslar olsun ki, beynəlxalq donor təşkilatları bizə bir manat, ya bir dollar kömək etməyiblər. Nəinki donor təşkilatları, heç kim bizə kömək etmir, bütün bərpa işlərini öz hesabımıza aparırıq və aparacağıq.
Bu il energetika sahəsində çox əlamətdar hadisələr baş verib. İlin ortasında Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında enerji sahəsində strateji tərəfdaşlığa dair memorandum imzalanmışdır. Artıq bu memorandum icra edilir, Azərbaycan dünya bazarlarına öz təbii qazının ixracatını artırır. Bu ilin sonunda - dekabrın 17-də isə yeni böyük meqalayihəyə start verildi. Qara dənizin dibi ilə elektrik kabelinin çəkilişi imkan verəcək ki, Azərbaycan bu sahədə də öz rolunu daha geniş miqyasda oynasın. Çünki bu elektrik enerjisinin əsas təchizatçısı Azərbaycan olacaq və bu, yaşıl enerji olacaqdır. Mən artıq bir neçə dəfə demişdim ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur yaşıl enerji zonası olmalıdır. Artıq biz buna nail oluruq və olacağıq. Eyni zamanda, Azərbaycanın çox geniş bərpaolunan enerji mənbələri həm ölkəmiz üçün, həm də dünya üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Mən bu rəqəmləri bu yaxınlarda səsləndirmişdim, təsdiq edilmiş bərpaolunan enerji mənbələrinin potensialı 184 min meqavatdır. Bunun 157 mini Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda mövcuddur. Yəni, bu, ölkəmizi əvəzolunmaz tərəfdaşa, enerji sahəsində əvəzolunmaz tərəfdaşa çevirəcəkdir.
Biz ənənəvi olaraq regional inkişaf proqramı ilə ciddi məşğul olmuşuq. Mənim regionlara bu il 30 səfərim olubdur, o cümlədən 21 səfər azad edilmiş torpaqlaradır.
Mən bu ili “Şuşa İli” elan etmişdim. Şuşanın 270 illiyini biz çox geniş və böyük təntənə ilə qeyd etdik. Gələn il isə “Heydər Əliyev İli” elan edilib. Gələn il biz Ulu Öndərin 100 illik yubileyini qeyd edəcəyik. Heydər Əliyevin xatirəsinə ən böyük hörmətimiz onun yoluna sədaqətimizdir. Biz bu yolla gedirik və bu gün Azərbaycan reallıqları, uğurlar, qələbələr, bax, bu yolun təməlində dayanıb.
Bu gün Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günüdür. Dünyada yaşayan bütün soydaşlarımızı ənənəvi olaraq səmimiyyətlə salamlayır, onlara uğurlar arzulayıram. Onlar bilirlər ki, güclü müstəqil Azərbaycan dövləti var və onların arxasında dayanır. Əminəm, bu gün xaricdə yaşayan azərbaycanlılar haqlı olaraq fəxr edirlər ki, müstəqil Azərbaycanın, müzəffər Azərbaycanın övladlarıdır.
Bu il Şuşada keçirilmiş Dünya Azərbaycanlılarının Qurultayı tarixi hadisə idi. Bu qurultayın məhz Şuşada keçirilməsi çox böyük rəmzi məna daşıyırdı. Necə ki, Azərbaycan cəmiyyəti, Azərbaycan vətəndaşları bir yumruq kimi birləşib, əminəm, dünya azərbaycanlıları, onların mütləq əksəriyyəti də eyni yanaşma göstərəcəklər. Hər halda güclü Azərbaycan dövləti onlar üçün böyük dayaqdır.
Əziz həmvətənlər.
Mən sizi Yeni il bayramı və Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü münasibətilə ürəkdən təbrik edir, cansağlığı, uğurlar arzulayıram.

Press release 02 January 2023
Address of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on the occasion of the Day of Solidarity of World Azerbaijanis and the New Year
- Dear fellow compatriots!
A year ago, in my New Year address to the Azerbaijani people, I expressed my confidence that the year 2022 would be a successful year for our country. That is precisely what happened. We have accomplished all our objectives, and Azerbaijan has become even stronger.
We have further secured our historic victory achieved two years ago on the battlefield on a political level too. This October, Armenia officially recognized the territorial integrity and sovereignty of our country at the meetings in Prague and Sochi. I believe we now have all the prerequisites to sign a peace treaty with Armenia, which is possible based on the well-known five principles proposed by Azerbaijan.
This year, we further strengthened our military power. This particular area has always received much attention, and Azerbaijan demonstrated its military power during the Second Karabakh War. Over the past two years since the war, we have strengthened our military potential thanks to implementing reforms, creating new armed units, and supplying our army with advanced weaponry and equipment.
Several military operations conducted this year once again proved the high combat readiness of our army. Operation Farrukh, Operation Revenge, and the military clashes along Azerbaijan's border with Armenia in September this year brought us another brilliant victory. As a result of the border clashes, Azerbaijan has gained a foothold in many strategically advantageous positions.
Well ahead of schedule, on August 26, we liberated Lachin and returned to the villages of Zabukh and Sus in the Lachin district. This is an outstanding achievement as well. There are extensive construction and restoration works going on in Lachin. I am sure that in 2023 we will ensure the return of the people of Lachin, the first former displaced persons to their native lands.
At the same time, this year, life was restored in the village of Aghaly. The first project was over, and the natives of Zangilan returned to their homeland. This is a historic accomplishment since in less than two years after the war, actually in just a year and a half, we have ensured the return of the first former displaced persons to their native land and created excellent living conditions for them. This demonstrates once again the strength of our state, our steadfastness, and the dignity of our nation. This shows that our citizens are connected to their ancestral lands. As the saying goes, there’s no place like home. Even the youth, children and schoolchildren, who have never seen these places, have returned to Aghaly with great enthusiasm. This once again shows the dignity of our nation. It shows that the internally displaced persons are impatiently waiting for the day of return.
The Great Return program is being successfully implemented. There are large-scale construction works going on in a number of cities. First and foremost, large-scale construction is taking place in Shusha. In parallel, they are building hospitals, schools and residential buildings in Aghdam, Fuzuli, Zangilan and Lachin. Master plans of more than ten villages and towns have already been approved, and I have personally laid the foundation of several of them. The master plans of all the liberated towns and villages have been developed and approved. All of the work will be implemented in line with these master plans. All of our plans are reflected in the Great Return program. I am confident that hundreds of thousands of former displaced persons will return to their homeland in the nearest future.
In parallel, demining of the liberated territories is underway. Unfortunately, Armenia has not provided us with the minefield maps. As a result, some 300 Azerbaijanis were killed or seriously injured in minefields during the post-war period.
This year we opened an international airport in Zangilan. This is the second airport in the liberated territories, and the third one will be commissioned in two years maximum.
Large-scale work is underway on opening the Zangezur Corridor, with railways and motor roads being constructed. The Zangezur Corridor will definitely be opened, whether Armenia wants it or not. We demonstrate our firm commitment, and everything is going according to the plan. Our demand is reasonable and just. We must and will have a communication line with the Nakhchivan Autonomous Republic, which is an integral part of Azerbaijan.
Our historical buildings on the liberated lands, including mosques, are undergoing substantial restoration and reconstruction. I had already mentioned that Armenians completely destroyed 65 of 67 mosques during the occupation. The restoration, in fact, the reconstruction of these mosques, has already begun. The mosques that need repair are being repaired. I should mention that the Heydar Aliyev Foundation plays the leading role in constructing and overhauling our religious monuments. Almost all mosques are restored at the expense of the Heydar Aliyev Foundation.
Indeed, we need a solid economy to make all these achievements possible. We have long become a nation that is independent economically. Today Azerbaijan is one of the few countries, which is independent both economically and politically. This year's economic performance in the post-pandemic period is satisfactory. For example, our economy has grown by about 5%, with the non-oil sector growth recorded at more than 9%. At the same time, our GDP this year reached a record AZN 130 billion. This is a historic achievement. In parallel, our foreign debt has been significantly reduced. A few years ago, I set a goal for the government to reduce our foreign debt to less than 10% of the GDP. Last year it was 17%, the latest figures for this year show the rate of 9.5%. By comparison, in some developed countries, the volume of foreign debt is 100, 120, or even 150% of the GDP. In other words, we have ensured complete independence from international financial institutions.
Of course, we hope that international donor organizations will also pay attention to us, for history has never witnessed such great destruction. Azerbaijan has faced a tremendous environmental catastrophe, an urbicide. Regrettably, international donor organizations have not provided us with a single manat or dollar. It is not only about donor organizations; no one helps us. We carry out and will continue to do all the restoration works on our own.
There have been many significant developments in the energy sector this year. In mid-2022, the Memorandum on Strategic Partnership in the field of Energy was signed between Azerbaijan and the European Union, which is already being implemented. Azerbaijan is increasing its natural gas exports to global markets. On December 17, we launched yet another new megaproject. An electricity cable under the Black Sea will allow Azerbaijan to play a more significant role in this area. Azerbaijan will become the primary supplier of electricity, which will be green energy. I have said several times that Karabakh and East Zangezur should become a green energy zone. We are already achieving this and will continue in the same vein. Azerbaijan's primary renewable energy sources are of great importance to our country and the world. I have recently announced that the potential of Azerbaijan’s proven renewable energy sources is 184,000MW. 157,000MW of this volume is located in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea. This will make our country an indispensable partner in the energy sector.
Traditionally, we attach great importance to the regional development program. This year, I made 30 visits to the regions of Azerbaijan, including 21 visits to the liberated territories.
I declared this year a Year of Shusha. We held large-scale celebrations to mark the 270th anniversary of Shusha. The next year has been declared a Year of Heydar Aliyev. Next year, we will celebrate the centennial anniversary of National Leader Heydar Aliyev. Our greatest tribute to the memory of Heydar Aliyev is our commitment to his path. We are committed to following in his footsteps. Our realities, successes and victories are the foundation of this path.
Today is the Day of Solidarity of World Azerbaijanis. As always, I sincerely salute all our compatriots worldwide and wish them success. They know that behind them stands a strong, independent state of Azerbaijan. I am sure that Azerbaijanis living abroad today are rightfully proud that they are children of independent and victorious Azerbaijan.
The International Congress of World Azerbaijanis held this year in Shusha was indeed a historical event. Holding the congress in Shusha had a great symbolic value. Just like the Azerbaijani society and citizens of Azerbaijan have come together as a single fist, I am confident that our compatriots all over the world, an absolute majority of them, will also follow the same approach. Either way, they can rely on the support of a strong Azerbaijan.
I sincerely congratulate you on the occasion of the New Year and the Day of Solidarity of World Azerbaijanis. I wish you robust health and luck.